Jak zadbać o drewniany taras po zimie?
Drewniany taras to wielofunkcyjna przestrzeń, która służy nam nie tylko do odpoczynku, ale również stanowi idealne miejsce do spotkań w gronie przyjaciół i wspólnych posiłków w ciepłe dni. Warto jednak pamiętać o tym, że aby cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem przez wiele lat, powinniśmy o niego w odpowiedni sposób zadbać.
Właściciele drewnianych tarasów zazwyczaj pamiętają o olejowaniu tarasu przed zimą, co pozytywnie wpływa na żywotność desek. Nie każdy jednak wie, że prawidłowa pielęgnacja drewnianego tarasu powinna odbywać się dwa razy w roku - jesienią i wiosną. Dbając o niego regularnie będziemy mieć pewność, że jego stan pozwoli nam cieszyć się nim na dłużej. Jak zatem należy prawidłowo olejować drewniany taras?
Krok 1: wybór środków
W pierwszej kolejności wybieramy środki, które wykorzystamy przy renowacji tarasu po zimie. - Warto wiedzieć, że do wyboru mamy oleje bezbarwne i z różnymi stopniami pigmentacji, dzięki którym w łatwy sposób zmienimy wybarwienie tarasu i jednocześnie będą znacznie dłużej chroniły drewno. Niezależnie od opcji, na którą się zdecydujemy, zawsze powinniśmy upewnić się, że kupujemy profesjonalne lub przynajmniej półprofesjonalne środki. To właśnie one zagwarantują nam odpowiednią pielęgnację i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi - mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market, importera i dystrybutora wysokiej jakości profili drewnianych.
Krok drugi: olejowanie
Olejowanie tarasu przeprowadza się w suchy i bezwietrzny dzień. W pierwszej kolejności usuwamy z jego powierzchni zalegające zanieczyszczenia - do którego niekiedy niezbędne mogą okazać się specjalne środki do odszarzania drewna bądź usuwania powłok malarskich - a następnie czekamy aż całkowicie wyschnie. Dopiero później nakładamy najbardziej odpowiedni do naszego rodzaju drewna olej. - Olejowanie jest szczególnie istotnym zabiegiem w przypadku drewnianych tarasów, ponieważ to właśnie ono zapewnia długą żywotność drewna oraz chroni przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, co z kolei przekłada się na jego nieskazitelny i efektowny wygląd. Preparat nakładamy na deski ruchem wcierającym przy użyciu pędzla. Czynność powtarzamy dwukrotnie, przy czym pamiętajmy, żeby po pierwszym olejowaniu upewnić się, że deski całkowicie wyschły - mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.
Dla tych, którzy nie chcą impregnować drewnianych desek tarasowych
Rozwiązanie jest jedno: zakup drewna, które nie wymaga impregnacji. - Najlepszym rozwiązaniem dla zwolenników drewnianych tarasów, którzy nie chcieliby jednak angażować się w ich pielęgnację, jest drewno modyfikowane termicznie Thermory. Jest ono odporne na działanie czynników atmosferycznych, pleśni i grzybów bez impregnacji, a wraz z upływem czasu zmienia kolor na patynową szarość, co w ostatnim czasie jest bardzo pożądanym efektem. Co ważne, nie wpływa to w żaden sposób na trwałość materiału - dodaje Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.
źródło: pieknydom24.pl