Jak wykorzystać oświetlenie dogruntowe?
Oświetlają, zdobią, akcentują elementy architektury gmachów publicznych. Praktyczne walory lamp wbudowanych w podłoże sprawiają, że coraz powszechniej wykorzystuje się je również w przestrzeniach, otaczających domy prywatne.
Inny punkt widzenia
[[[zdjecie,510,prawa]]] Podświetlenie od dołu elewacji zabytkowego budynku czy galerii handlowej stanowi dziś nieodłączny element wieczornego krajobrazu większości dużych miast. Uzyskane w ten sposób efekty wizualne wpływają bowiem bardzo pozytywnie na ich estetykę i panujący wokół klimat. Strumień świetlny wydobywający się z podłoża to jednak nie tylko sposób na niebanalną oprawę monumentalnych budowli. Rosnąca popularność tego typu iluminacji ma w dużym stopniu związek z konkretnymi możliwościami zastosowania ich w życiu codziennym. Można je instalować w dowolnym miejscu wewnątrz i na zewnątrz budynku, co dodatkowo zwiększa zakres ich oddziaływania. Jednocześnie, aby funkcjonowały zgodnie ze swym przeznaczeniem, muszą spełniać określone wymogi.
Praktycznie...
Tak zwane oprawy dogruntowe bardzo często wprowadzamy na podjazdach przed naszymi domami. Oświetlenie drogi do garażu lub miejsca postojowego umożliwia bezpieczny i komfortowy dojazd oraz precyzyjne parkowanie po zmroku. Z tych względów stosuje się je także na większych parkingach. "Specyficzna lokalizacja najazdowych opraw oświetleniowych sprawia, że muszą być one odporne na regularne, duże obciążenia oraz działanie innych niekorzystnych czynników"- podkreśla Maciej Kędzior z Kobi Light, producenta i dystrybutora systemów oświetleniowych. "Wbudowany w aluminiową oprawę klosz wykonuje się więc z hartowanego szkła i zabezpiecza specjalnym pierścieniem ze stali nierdzewnej. Dzięki temu, lampy są przygotowane na różnorodne naciski, związane z najeżdżaniem na nie samochodów czy ewentualnymi aktami wandalizmu. Niezwykle istotna jest również szczelność oprawy, chroniąca źródło światła np. przed deszczem lub innymi substancjami (olej, benzyna)."
i estetycznie
Ostateczny wymiar praktyczny zależy oczywiście od przemyślanego rozłożenia lamp na danym obszarze. Odległość od siebie kolejnych lamp należy dostosować do oświetlanej powierzchni i zasięgu strumienia światła. W przypadku domów z ogrodem, warto też wykorzystać oprawy dogruntowe w celach bardziej dekoracyjnych. Sprawdzają się one przy podświetlaniu trawników, drzew, krzewów czy różnych form architektonicznych. Stosuje się je ponadto w oczkach wodnych, fontannach, a nawet basenach. We wszystkich wymienionych przypadkach, walory estetyczne idą w parze z kwestiami wygody i bezpieczeństwa. Odpowiednio rozplanowane oświetlenie w gustowny sposób wyznacza ścieżki, wskazuje ułożenie różnych elementów wyposażenia, wspomaga monitoring obiektu. Niejednokrotnie jest włączone przez całą noc, w związku z czym duże znaczenie ma tu trwałość całego mechanizmu. "W oprawach oświetleniowych stosuje się technologię LED, dzięki czemu lampy wydajnie pracują przez wiele lat, pobierając ograniczoną ilość energii" - dodaje Maciej Kędzior z Kobi Light.
źródło: kobi/pięknydom24.pl