fot. Baumit
Jak wykonać prace betoniarskie łatwo, szybko i… bez prądu?
Jest trwały, wytrzymały, w wielu przypadkach niezastąpiony i znany już od czasów starożytnego Rzymu. Beton, bo o nim mowa, na dobre zadomowił się w naszym życiu i nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że to niekwestionowany numer jeden wśród materiałów budowlanych. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów wokół nas jest z niego wykonanych.
Podążając jego śladami natkniemy się zarówno na wielkie inwestycje, jak i mniejsze realizacje. Nie trzeba daleko szukać, by go spotkać. Wystarczy, że rozejrzymy się wokół naszych domów. Murki, słupki, wiaty, grille, donice i inne detale ogrodowe… to tylko początek długiej listy elementów, przy których powstawaniu był obecny.
Dla każdego coś dobrego
Większe ilości betonu dostarczają na place budowy betonomieszarki samochodowe z obrotowym mieszalnikiem, zwane potocznie „gruszkami”. W przypadku zapotrzebowania na mniejsze ilości, niezastąpione są suche mieszanki betonowe oferowane w workach. To rozwiązanie, które doceniają nie tylko profesjonalni wykonawcy, lecz coraz częściej także majsterkowicze, którzy sami podejmują się prac np. w ogrodzie, na działce czy wokół domu. Fabrycznie przygotowane mieszanki gwarantują jednorodność oraz stałą, wysoką wytrzymałość, a przy tym zawierają dodatki ułatwiające obróbkę i są mrozoodporne. Co więcej, gotowe zaprawy występują również w odmianach błyskawicznie wiążących, pomagających przeprowadzić prace w dużo szybszym tempie. Tego typu wyroby posiadają zatem zalety, których najczęściej pozbawione są zaprawy przygotowywane samodzielnie na budowie. Warto również wspomnieć, że produkty w workach są łatwiejsze w transporcie. Problem może pojawić się wówczas, gdy betonowanie (np. montaż słupków) chcemy wykonać w miejscu bez dostępu do energii elektrycznej, ale i na to technolodzy znaleźli już odpowiedź.
Gdzie prąd nie może…
tam odnajdzie się beton montażowy Baumit Gala Fix. Nie tylko błyskawicznie wiąże i jest bardzo łatwy w zastosowaniu, lecz także – co warte podkreślenia – nie wymaga stosowania mieszadeł elektrycznych czy innych urządzeń mieszających. Jest mrozoodporny, dlatego można go bezpiecznie stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Świetnie zatem sprawdzi się przy montażu elementów małej architektury, takich jak np. słupki ogrodzeniowe, lampy ogrodowe, ławki, huśtawki, pergole czy altany. Montaż skrzynek pocztowych, suszarek do ubrań, a nawet masztów i znaków informacyjnych oraz drogowych – to zadania, w których również wzorowo zda egzamin. Ale to wciąż nie wszystko co potrafi ten produkt. Z powodzeniem możemy go wykorzystać przy niewielkich pracach betoniarskich oraz naprawczych w domu i ogrodzie oraz wykonywaniu podkładów betonowych, a także do niekonstrukcyjnych napraw betonu, jako zaprawa CC (na cemencie hydraulicznym).
Wysyp, zalej i gotowe!
Jeśli chcemy zamocować elementy w gruncie, zacznijmy od przygotowania pod nie wykopu, zwracają uwagę na jego wymiary. Te bowiem powinny być min. 20-30 cm większe we wszystkich kierunkach niż wymiary samego elementu kotwionego. Po zwilżeniu wykopu wodą, możemy rozpocząć wsypywanie mieszanki betonowej. Robimy to 10-centymetrowymi warstwami, aż osiągniemy pożądaną grubość. Każdą z nich polewamy odpowiednią ilością wody (możemy użyć konewki ogrodowej) i czekamy ok. 1 minuty do jej całkowitego wchłonięcia. Na koniec warstwę wierzchnią możemy wyrównać np. kielnią. Zaprawa bardzo szybko wiąże (po ok. 5 minutach od zalania mieszanki wodą), dlatego w trakcie montażu należy kontrolować położenie osadzanego elementu. Jego lekkie obciążanie jest możliwe po ok. 30 minutach, natomiast po ok. 48 godzinach beton osiąga pełną wytrzymałość.
Mieszadło w ruch
Baumit Gala Fix doskonale sprawdzi się również, gdy potrzebujemy zastosować zaprawę betonową w standardowy sposób. Wówczas wystarczy wymieszać suchą mieszankę z określoną ilością wody, używając do tego wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego lub betoniarki. Przygotowaną w ten sposób zaprawę układamy w miejscu zastosowania, nie zapominając o odpowiednim zagęszczeniu i wyrównaniu oraz wygładzeniu bądź zatarciu powierzchni (zależnie od rodzaju prac). Pełne obciążenie wykonanych elementów jest możliwe już po ok. 48 godz., a beton osiąga bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie – powyżej 40
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zastosowanie Baumit Gala Fix w najprostszej wersji, bez mieszania, czy też w sposób tradycyjny, możemy być pewni, że otrzymamy zaprawę betonową, wiążącą pewnie oraz w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu nasze prace przebiegną szybko
i sprawnie, a ich efekt będzie trwały i zapewniający bezpieczne użytkowanie.
źródło: pieknydom24.pl