Kraków, projekt wnętrza i oświetlenia: Light Project4U Joanna Raszewska-Sztorc
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecka?
Zaprojektowanie oświetlenia w domu to jeden z ważniejszych etapów w trakcie prac związanych z aranżacją wystroju wnętrza. Zarówno w salonie, biurze czy pokoju dziecka, dobór odpowiednich opraw jest niezwykle ważny. Szczególnie wtedy, gdy światło ma stać się towarzyszem zabaw, nauki oraz rozwoju naszej pociechy. O tym, na co należy zwrócić uwagę oraz jakich błędów nie popełniać, wybierając oprawy oświetleniowe do pokoju dziecka, opowiedziała ekspertka marki AQForm – polskiego producenta oświetlenia.
Oświetlenie dostosowane do potrzeb dziecka
Nieodpowiednio dobrane oświetlenie w pokoju dziecka może przysporzyć nie lada problemów. Trzeba wziąć pod uwagę wiele potrzeb małego człowieka, który wraz z odpowiednim oświetleniem przemierza pokój w poszukiwaniu ulubionej zabawki, odkrywa tajemnice rozmaitych zakamarków, a także oswaja się z ciemnością przy delikatnym światełku lampki nocnej. Już od najmłodszych lat potrzebuje światła, które zapewni poczucie bezpieczeństwa, pozwoli skupić się na ulubionej zabawie bądź w kolejnych etapach rozwoju będzie przystosowane do czytania i nauki.
Oświetlenie, które rośnie wraz z dzieckiem
Dziecko dorasta i zmieniają się jego potrzeby. Niemowlę, choć większość czasu poświęca na sen, w ciągu dnia nie raz spogląda na zabawki zamocowane nad łóżeczkiem. Dlatego w pokoju malutkiego dziecka warto zadbać o oświetlenie z przesłonami rozpraszającymi światło lub światło boczne, żeby nie narażać jego oczu na olśnienie i zmęczenie. Dla kilkuletniego dziecka będziemy potrzebowali oświetlenia sprzyjającego zabawie. Bez wątpienia powinno być ciekawe i pobudzające wyobraźnię. Warto wybrać oświetlenie o nietypowych kształtach, które zainteresują kilkulatka. Może to być oświetlenie w kształcie litery, układanki, a nawet puzzli. Przykładem może być kinkiet SATELLITE, od marki AQForm, który wyróżnia się ciekawym kształtem przypominającym wspomniane puzzle.
„Warto wziąć pod uwagę również takie oświetlenie, które wraz z rosnącymi potrzebami i wiekiem, nadal będzie funkcjonalne. Dobrym pomysłem jest montaż szynoprzewodów dających możliwość dostosowania światła do zmieniających się funkcji wnętrza. Można dopasować ilość opraw oraz miejsce ich montażu, bez konieczności rozpoczynania prac remontowych – wystarczy przepiąć je w ramach szyny” – radzi Barbara Olesiak, marketing manager marki AQForm.
Czytanie – jakie oświetlenie wybrać dla ucznia?
Jak dużą rolę odgrywa światło podczas nauki i czytania wie każdy z nas. Odpowiednie światło sprzyja zapamiętywaniu, nie rozprasza i pozwala się skoncentrować. W przypadku oświetlenia służącego do czytania warto postawić na uzupełnienie oświetlenia ogólnego w postaci opraw wiszących, światłem zadaniowym takim jak np. kierunkowe oświetlenie ścienne umożliwiające skierowanie światła w stronę książki. Oprawy z serii RAFTER marki AQForm, mogą posłużyć za przykład oświetlenia, które sprawdzi się w tej roli. Oprawa kierunkowa powinna być umiejscowiona w taki sposób, żeby czytający nie powodował cienia na książce.
Właściwe dobranie oświetlenia do pokoju dziecka nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto je skonsultować z ekspertem bądź architektem oświetlenia. Odpowiednio dobrane światło wpłynie pozytywnie na komfort dziecka już od najmłodszych lat. A przemyślany wybór może być inwestycją na lata ponieważ istnieje możliwość wyboru takiego oświetlenia, które daje się dostosować do kolejnych etapów rozwoju dziecka. Przemyślana decyzja o wyborze opraw to przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie młodego człowieka.
źródło: pieknydom24.pl