Jak właściwie zamontować obrzeża Libet Bord i dlaczego warto je stosować?
Wykonane z tworzywa sztucznego obrzeża Libet Bord to prosty sposób na atrakcyjne wykończenie nawierzchni brukowanej, żwirowej czy trawiastej. Sprawdzą się też jako listwy dylatacyjne oraz elementy umożliwiające estetyczne zabezpieczenie drzew i krzewów. Ekspert firmy Libet wyjaśnia, czym wyróżnia się ten innowacyjny produkt i jak go zamontować.
Montaż obrzeża to istotny etap układania nawierzchni, który ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie jej przed rozsuwaniem się elementów. Istnieją różne produkty, które można wykorzystać do zwieńczenia ogrodowej ścieżki - począwszy od popularnych betonowych palisad czy krawężników. „Libet Bord to najnowsza propozycja obrzeży, dzięki której rozwiązano dotychczasowe problemy z nieestetycznym wykończeniem i pęknięciami, mogącymi wystąpić na materiale betonowym oraz falowaniem, odkształceniami lub osuwaniem się niektórych mechanizmów z tworzywa sztucznego”, wskazuje Kamil Drewczyński z firmy Libet. „Odporne na oddziaływanie środków chemicznych, promieniowania UV i innych czynników atmosferycznych, zapewniają solidną i atrakcyjną wizualnie stabilizację kostki lub płyty wraz z częścią podbudowy. A specjalne wgłębienie pozwala na dyskretne zamontowanie kabla instalacji elektrycznej lub węża od systemu nawadniającego”, dodaje ekspert.
Dzięki prostej konstrukcji i optymalnym wymiarom (długość elementu - 100 cm, wysokość całkowita - 10 cm, a robocza 8 cm) rozwiązanie ma uniwersalny charakter. To samo obrzeże sprawdzi się w przypadku kostek brukowych o grubości 4, 6 i 8 cm. Po zabudowaniu jest praktycznie niewidoczne i nie stanowi utrudnienia np. w koszeniu sąsiadującego ze ścieżką trawnika. A dostępność trzech wersji kolorystycznych - czarnej, zielonej i ceglastej - jeszcze bardziej ułatwia wkomponowanie go w otoczenie. Jeśli zależy nam na efektownym dopełnieniu aranżacji, całość możemy dodatkowo wykończyć estetyczną nakładką metalową, stanowiącą wygodniejszą i tańszą alternatywę dla litego obrzeża metalowego.
Szybki montaż - bogactwo możliwości
Libet Bord montuje się na ogół przed ułożeniem kostki. „Mocowane do podłoża stalowymi kotwami i połączone ze sobą na pióro-wpust, posiadają dodatkową stabilizację w postaci specjalnych zębów na dolnej krawędzi.” - wyjaśnia Kamil Drewczyński z Libet - „Zakotwione (zaleca się stosowanie 3 sztuk kotew/mb.) skutecznie wyznaczają granice, w których następują potem standardowe etapy prac brukarskich, jak podbudowa, układanie kostki, zagęszczanie itp.”
Bez problemu można też wykorzystać je do brzegowania już istniejących elementów zabudowy, a także do realizacji niebanalnych kompozycji w kształcie koła, sprawdzających się np. przy wykańczaniu powierzchni wokół roślin. „Przed zgięciem obrzeża należy wyciąć sekatorem w zaznaczonych miejscach specjalne mostki. Następnie spinamy niezbędną ilość elementów, w zależności od tego, jak duży ma być dekorowany obszar”, tłumaczy specjalista Libet. „Kolejne etapy obejmują odwzorowanie za pomocą piasku stworzonego kształtu, nacięcie i wykopanie trawy na około 8-9 cm, wycięcie geowłókniny, ułożenie jej wraz z obrzeżem w gruncie. Potem należy całość wyrównać, używając do tego poziomicy, by następnie przystąpić do kotwienia Libet Bord. Wyznaczoną strefę warto wypełnić ozdobnymi kamieniami, uzyskując dzięki temu przyjemną dla oka ogrodową aranżację”.
źródlo: libet/pieknydom24.pl