piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak urządzić pokój dla dziewczynki – wskazówki i porady

Jak urządzić pokój dla dziewczynki – wskazówki i porady

SYPIALNIA / Meble / 2024-05-13 11:03:13

Urządzanie pokoju dziecięcego bywa sporym wyzwaniem. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko kwestię funkcjonalności i bezpieczeństwa, ale też oczywiście względy estetyczne. Warto wziąć pod uwagę zainteresowania, wiek, a niekiedy nawet płeć dziecka.

Jak powinien wyglądać pokój dla małej dziewczynki? Co powinno się w nim znaleźć, a czego najlepiej unikać? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Wnętrze aranżowane przez dorosłych czy we współpracy z dzieckiem?

Dobry plan przy aranżowaniu dziewczęcego pokoju bywa kluczowy, by stworzyć odpowiednie warunki do odpoczynku, zabawy i nauki. Czy warto przystąpić do projektowania takiej przestrzeni razem z dzieckiem? Wszystko zależy oczywiście od wieku córki.

Gdy tworzy się wnętrze dla noworodka i niemowlaka, raczej na rodzicach spoczywa obowiązek zbudowania przestrzeni przytulnej, bezpiecznej i praktycznej. Jeśli jednak ma się w domu kilkulatkę, warto zaangażować ją w proces planowania pokoju. O ile względy praktyczności i bezpieczeństwa powinny być domeną dorosłych, o tyle mała użytkowniczka może dobrać kolory i dekoracje, które będą najbardziej odpowiadać jej upodobaniom. Zachowajmy jednak rozsądek – nie zapominając, że upodobania maluchów potrafią być bardzo zmienne. Więc może lepiej zrezygnować z ozdobienia pomieszczenia wizerunkiem konkretnego bohatera na rzecz bardziej uniwersalnych wzorów.

Wspólne urządzanie pokoju to nie tylko sposób na wspólne spędzanie czasu. To także danie dziecku szansy na podejmowanie własnych decyzji, dotyczących jego własnej przestrzeni.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność – o czym pamiętać?

Jak stworzyć bezpieczne warunki w przestrzeni dla małego dziecka? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by wszystkie sprzęty, mogące stanowić zagrożenie (urządzenia elektryczne, instalacje), znajdowały się poza zasięgiem ręki malucha.

Równie ważne jest postawienie na odpowiednie sprzęty. Lepiej unikać produktów o ostrych krawędziach i narożnikach, które mogą doprowadzić do zranienia. Wybierajmy rozwiązania z trwałych materiałów, niezawierających toksycznych substancji (kleje, farby). Warto przed zakupem sprawdzić, czy dana szafka lub lampa posiada certyfikaty potwierdzające jakość i informujące, że zostały one wykonane z dbałością o spełnianie najbardziej restrykcyjnych standardów. Stawiajmy na meble trwałe, odporne na intensywne użytkowanie, a przy tym poręczne i łatwe do ustawienia w wybranym miejscu.

Najważniejsze elementy wyposażenia – co musi trafić do dziewczęcego pokoju?

Co koniecznie musi się znaleźć w pokoju dziecka? Podstawą jest oczywiście łóżko (np. z baldachimem) z dobrym materacem, do znalezienia choćby na stronie: Rekuku.pl. To ono gwarantuje bezpieczny i zdrowy wypoczynek, a także niejednokrotnie tworzy przestrzeń do szalonej zabawy.

Oprócz łóżka przydaje się szafa na ubranka i akcesoria, a także szafka lub skrzynia na dziecięce zabawki. Najlepiej unikać otwartych półek z dużą liczbą przedmiotów – niepotrzebnie łapią kurz. Trudno też utrzymać na nich nienaganny porządek. Dla małych dziewczynek przydaje się niewielki stolik z dopasowanym krzesełkiem – do spożywania posiłków, rysowania czy innych zabaw. Nieco starsze będą już potrzebowały biurka.

Jakie lampy umieścić w dziewczęcym pokoju? Głównym źródłem światła jest lampa sufitowa lub wisząca. Poza nią przydaje się podświetlenie szafek, lampka nocna i lampka na biurko, by zbudować funkcjonalne i wygodne warunki świetlne we wnętrzu.

Dekoracje do pokoju dziewczynki – jakie wzory wybrać?

Na jakie kolory zdecydować się w pokoju dziewczynki? Zwykło się stawiać na pastelowe odcienie, w tym przede wszystkim róż. Nie jest to jednak konieczność, zwłaszcza jeśli mała użytkowniczka za takowym nie przepada. Do innych lubianych odcieni zalicza się: fiolet, błękit, pomarańcz lub zielenie. Wykorzystuje się je na ścianach (tapety lub szablony), meblach (np. fronty szuflad i drzwiczek szafy) i dodatkach (zasłonki lub dywaniki).

Stawia się na gładkie powierzchnie lub stosuje rozmaite desenie ozdobne, jak chmurki, gwiazdki, serduszka. Ich wybór można zastawić córce – dzięki temu poczuje, że tworzy swoje własne królestwo.

Idealne wnętrze dla każdej dziewczynki – podsumowanie

Zbudowanie przestrzeni, w której dziecko będzie czuło się szczęśliwe i bezpieczne, to jeden z priorytetów dla rodziców aranżujących pokój dla córki. Warto zadbać o wszystkie detale, angażując w to dziecko. Taki pokój na pewno spełni oczekiwania małej użytkowniczki.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe