Jak urządzić małą, osobną toaletę?
Osobna toaleta to duża wygoda dla mieszkańców. Jednak w wielu domach z uwagi na brak miejsca i pomysłu jej wystrój jest ascetyczny. CORAM DIY podpowiada jak ciekawie zaaranżować toaletę o niewielkiej powierzchni.
Całkowicie białe, małe pomieszczenie może przytłaczać. Dlatego po pierwsze warto przełamać jednostajny wystrój ciekawymi kafelkami.
Sprawdzi się gra proporcjami i oryginalne kształty, dzięki którym wnętrze nabierze życia. By uniknąć wrażenia wysokiego, malutkiego wnętrza, ściany można podzielić, np. do pewnej wysokości stosując jeden kolor, a wyżej inny, lub grając matem i błyskiem. Jeśli nie korzystamy z pomocy architekta wnętrz, lepiej planować z fantazją tylko ściany lub same podłogi, by uniknąć wrażenia nadmiaru, o które łatwo jest łazience o powierzchni ok. 2 metrów.
Mała łazienka to też małe sprzęty
Masz wrażenie, że do małej toalety nic nie da się już wstawić? Zmierz sam rezerwuar i porównaj jego wymiary z innymi dostępnymi na rynku. W standardowej łazience różnice w wymiarach różnych WC na poziomie kilku centymetrów nie mają żadnego znaczenia. W małej toalecie mogą być kluczowe, dlatego być może trzeba będzie wymienić ustęp na taki o bardziej praktycznym kształcie. Dodatkowe centymetry można odzyskać, decydując się na zabudowę podtynkową zamiast stojącej spłuczki.
Mając pewność, że mała toaleta została zaprojektowana maksymalnie oszczędnie, jeśli chodzi o powierzchnię sprzętów, można zadbać o dodatki. Kupno standardowych zamiast tych o ograniczonej kubaturze to kolejny popularny błąd. Zwróć uwagę na takie sprzęty jak:
Podajnik papieru toaletowego – tradycyjny będzie zawadzał. Można jednak umieścić w głębi za WC lub poniżej poziomu wzroku taki, który nie zajmuje dużo miejsca. Zobacz elegancki pionowy model z serii Tiger Tune lub Tiger Urban w formie paska. Gdy nie ma w nim papieru, jest ona całkowicie złożony.
Szczotka toaletowa – w większości łazienek jest to element mniej istotny, ukrywany zwykle gdzieś za WC. W małej łazience to jeden z kilku jedynych sprzętów. Musi więc robić wrażenie. Obudowa szczotki może być wykonana z różowej porcelany, podobnie jak w Sealskin Convex, lub z matowego, czarnego tworzywa w designerskim kształcie (Sealskin Bloom). Świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest wielofunkcyjny „kombajn”: szczotka, miejsce na papier i wieszak na ręcznik w jednym. Nie w każdym salonie można takie dostać, ale niektóre firmy mają je w swojej ofercie – np. w ramach linii Sealskin Brix lub Square.
Wieszaki – każde zakończone ostro będą w małej łazience przyczyną powstawania siniaków i zadrapań. Postaw na krótkie wieszaki i obłe kształty, jak te z drewnianą gałką Tiger Sem lub Tiger Rondo.
Umywalka – w niektórych małych toaletach nie ma nawet miejsca na umywalkę. Sprawdź najmniejszy dostępny model umywalki narożnej i zmierz swoją łazienkę by sprawdzić, czy znajdzie się na nią miejsce. Pod nią można postawić też małą szafkę. Krótką, kompaktową armaturę warto dokupować specjalnie do danego modelu umywalki by nie okazało się, że woda się rozchlapuje.
Lustro – każdy sprzęt to utrata kolejnych cennych centymetrów. Z lustrem jest odwrotnie, bo nie zajmuje miejsca, a przez jego odbicie w pomieszczeniu robi się wizualnie bardziej przestronnie. Można postawić na efektowną ramę w kształcie słońca lub kwiatu, by nadać wnętrzu charakteru. Równie dobrze jednak sprawdzi się prosta tafla zamocowana choćby na drzwiach.
źródło: pieknydom24.pl