Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Aranżacja małej kuchni w bloku to duży problem? A co, jeśli powiemy Ci, że… Niekoniecznie? Fakt, niewielka kuchnia pozostawia znacznie mniej pola do popisu, ale to wcale nie oznacza, że musi być klaustrofobiczna i niefunkcjonalna!
W tym artykule znajdziesz kilka porad, dzięki którym urządzisz kuchnię swoich marzeń – nawet jeśli jest rozmiarów pudełka po czółenkach damskich w rozmiarze 35!
Nie musisz wybierać mebli na zamówienie!
Mała kuchnia = drogie meble na zamówienie, na które trzeba czekać miesiącami? Fałsz! To prawda, że kuchnie w bloku trudno umeblować propozycjami z popularnych sklepów wnętrzarskich, ale to wcale nie oznacza, że musisz prosić znajomych o kontakt do dobrego stolarza!
Doskonałym, a przy tym ekonomicznym, rozwiązaniem do kuchni są meble modułowe, czyli takie, które możesz dowolnie konfigurować i dopasowywać do swoich potrzeb.
Dzięki meblom modułowym nie musisz martwić się o to, jak je zmieścić w małej kuchni, tylko dobierasz je tak, żeby zagospodarować każdy, nawet najbardziej nieustawny kąt. Można powiedzieć, że te meble są dla Ciebie, a nie Ty dla nich!
Zobacz meble kuchenne modułowe w BroMARKT: https://bromarkt.pl/kuchnie-modulowe
Dużym atutem mebli modułowych jest również ich cena. Nie wymagają zatrudniania architekta ani przygotowywania kosztownego i czasochłonnego projektu, nie wspominając już o czekaniu na materiały.
Po prostu wchodzisz do sklepu – w przypadku Bromarkt wystarczy, że otworzysz stronę internetową – wybierasz interesujące Cię modele i styl, konfigurujesz je w taki sposób, by nawet ten dziwny zakamarek o kącie 115 stopni nadawał się do użytku – i już!
Jedyną zasadą, o której musisz pamiętać, to żeby kosz na śmieci był pod zlewem, no bo w końcu tradycję trzeba szanować. Ale to tyle.
Meble modułowe czy gotowy zestaw mebli kuchennych?
Możemy od razu rozwiązać ten dylemat – jeśli masz małą, nieustawną kuchnię, zakup gotowych mebli może być prawdziwym wyzwaniem. Nawet w przypadku standardowych pomieszczeń czasem trudno dopasować komplety ze sklepów, a jeśli kuchnia chociaż trochę odbiega od normy, staje się to praktycznie niemożliwe.
Ale czy gotowe zestawy mają same wady? Oczywiście, że nie! Ogromną zaletą gotowych mebli jest to, że, jak sama nazwa wskazuje, są po prostu gotowe. Jedziesz do sklepu, ewentualnie zamawiasz przez stronę, płacisz i masz. Możesz kontynuować urządzanie kuchni.
Zobacz zestawy mebli kuchennych w BroMARKT: https://bromarkt.pl/meble-kuchenne
Poza tym takie rozwiązania są bardzo atrakcyjne cenowo, w końcu nie od dziś wiadomo, że masowa produkcja opłaca się bardziej niż indywidualna.
No i nie można też pominąć tego, że obecnie w sklepach można znaleźć naprawdę szeroki wybór gotowych mebli, które będą pasować do kuchni w każdym stylu! Jeśli więc jesteś w stanie przymknąć oko na fakt, że to rozwiązanie niezbyt elastyczne, a wręcz sztywne, to jak najbardziej – korzystaj!
Jednak naszym zdaniem meble modułowe mają wszystkie zalety gotowych mebli kuchennych, a dodatkowo możesz dopasować je do swoich potrzeb w naprawdę szerokim zakresie. Co więcej, w Bromarkt znajdziesz kuchenne meble modułowe w różnych stylach i wariantach kolorystycznych, możesz więc stworzyć swoją wymarzoną kuchnię bez żadnych kompromisów!
Jak zaplanować oświetlenie kuchni w bloku?
Przy urządzaniu małej kuchni niemal równie ważne, jak meble, jest oświetlenie – zresztą te rzeczy są istotne przy okazji aranżowania każdego wnętrza, ale w małej kuchni mają ogromny wpływ na jej ostateczny wygląd.
Rzadko pamiętamy o tym, że światło to potężne narzędzie w projektowaniu. Dzięki niemu możemy kreować atmosferę w pomieszczeniu, dzielić je na strefy, a nawet powiększyć! – co prawda tylko optycznie, no ale zawsze coś. Jakie więc powinno być oświetlenie w kuchni w bloku? Dobre. Co to znaczy? Już precyzujemy.
Każdy kąt małej kuchni powinien być oświetlony (może poza śmietnikiem pod zlewem). Dzięki temu wnętrze będzie wyglądać bardziej przestronnie i przytulniej. Postaw na światło główne, na ogół montowane na suficie, oraz oświetlenie pomocnicze – załóż je nad strefą roboczą, czyli blatami i kuchenką, a także nad wyspą kuchenną czy barkiem.
Jaki rodzaj lamp wybrać do małej kuchni? Jeśli masz wysokie sufity, możesz spokojnie kupić lampy wiszące. Przy niskich najlepszym rozwiązaniem będzie plafon lub lampa sufitowa na listwie. Ta druga opcja ma tę dodatkową zaletę, że często możesz skierować strumień światła w wybranym kierunku.
W strefie roboczej z kolei najlepiej sprawdzą się taśmy lub małe lampki LED montowane do szafek. Są mocne, energooszczędne i, co najważniejsze, nie wymagają dodatkowego miejsca! Na koniec pamiętaj o barwie światła. Kuchnia to pomieszczenie robocze, oświetlenie więc musi ułatwiać pracę. Najlepiej w kuchni sprawdza się neutralne białe światło (o zimnej barwie, powyżej 6500 K).
O czym należy pamiętać urządzając małą kuchnię?
Na koniec przygotowaliśmy krótkie podsumowanie oraz kilka tricków aranżacyjnych, które sprawdzą się w małej kuchni. Oto one!
- Wybierz meble modułowe – łatwiej dopasujesz je do pomieszczenia!
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie – im jaśniej, tym przestronniej.
- Postaw na przeszklenia i wykończenie w połysku – takie powierzchnie odbijają światło i powiększają optycznie wnętrze.
- Rozważ otwarte szafki – sprawią wrażenie przestrzeni i lekkości.
- Unikaj ciemnych kolorów, mogą przytłoczyć pomieszczenie.
I to tyle z naszej strony. Jeśli masz własne sprawdzone sztuczki aranżacyjne, które pomogły Ci poprawić funkcjonalność małej kuchni, podziel się nimi!
źródło: pieknydom24.pl