Jak urządzić łazienkę w stylu soft loft?
Soft lotf to chłodne, przestronne i oszczędne w formę wnętrza, które zdobywają coraz większą popularność w Europie. Jest to styl wywodzący się ze starych, pofabrycznych budynków, przystosowanych na pomieszczenia mieszkalne. Ale nie trzeba wcale mieszkać w dawnym zakładzie produkcyjnym, aby móc oddać urok prawdziwych loftów. Jak urządzić łazienkę w stylu soft loft, aby oprócz designerskiego wyglądu miała też praktyczne zastosowanie i oryginalny charakter? Przeczytajcie kilka rad architekta, Doroty Maksymowicz z pracowni The Space i zainspirujcie się!
Aby urządzić mieszkanie w stylu soft loft, wcale nie trzeba dysponować olbrzymimi powierzchniami, ważne jest, aby zachować umiar i umiejętnie dysponować miejscem. Wystająca instalacja czy widoczne kable to precyzyjnie zaprojektowane detale, które na pierwszy rzut oka wydawać się mogą elementami niewykończonego mieszkania. Lecz prawda jest taka, że te wystające ze ściany czy sufitu kable i widoczne uzbrojenie są bardzo ważną częścią soft loftów, ponieważ to właśnie one najbardziej oddają urok prawdziwego, pofabrycznego stylu.
Łazienka w stylu soft loft powinna być przede wszystkim prosta i funkcjonalna, a nieprzesadnie udekorowana. Surowy beton i cegła to najczęściej wykorzystywane materiały, z których powstają oszałamiające soft loftowe wnętrza, ale bardzo łatwo można je zastąpić płytkami imitującymi te materiały. W urządzaniu loftów niezwykle często sięga się także po szkło i metal. Łazienka w szarej tonacji przeplatanej bielą, czernią lub miedzą to strzał w dziesiątkę. Wszystkie te materiały sprawią, że w Twojej łazience zapanuje prawdziwy industrialny chłód, który można ocieplić, utrzymując wnętrze w soft loftowej tonacji elementami ze starego drewna lub jego imitacją. Dzięki czemu nasza łazienka będzie stylowa i bardziej przytulna. To właśnie stare lofty były inspiracją do stworzenia serii mebli Loft marki TIGER, które dostępne są w ofercie CORAM Poland. Kolekcja Loft wydobywa z industrialnych wnętrz to, co
najlepsze.
Niebanalny efekt
Aby stworzyć łazienkę w stylu soft loft nie wystarczą tylko oryginalne materiały, takie jak miedź lub beton. Istotą tego stylu wbrew pozorom jest dbałość o szczegóły. Dlatego nieliczne meble i dodatki należy dokładnie przemyśleć. We wnętrzach tego typu bardzo dobrze sprawdzają się wolnostojące wanny, albo przeszklone prysznice bez brodzika. Godne polecenia są wykonane z aluminium grzejniki lub elementy armatury, konsole podumywalkowe lub szafki wiszące w szarych odcieniach. Pozwolą one zapanować nad wszystkimi drobiazgami. Równie ciekawie prezentują się metalowe regały i etażerki. Aby optycznie powiększyć przestrzeń warto zamontować na ścianie duże lustro lub w miarę możliwości kilka mniejszych. Ten zabieg sprawi, że łazienka wyda się bardziej
przestronna. Wykorzystać można także wiszące szafki z kolekcji Loft marki TIGER, które mają lustrzane fronty. Pamiętajmy również o odpowiednim oświetleniu. W łazience w stylu loft, idealnie sprawdzą się minimalistyczne i nowoczesne oprawy, ale także odsłonięte edisonowskie żarówki i lampy stylizowane na oświetlenie prosto z fabryk, na przykład na metalowych łańcuchach.
Diabeł tkwi w szczegółach
W łazience loftowej zmarginalizowana jest rola dodatków i akcesoriów, ponieważ odwracałyby one uwagę od koncepcji przewodniej. Pomimo idei zimnego i prostego wnętrza możemy je ozdobić nie wyłamując się ze stylu. Jak to zrobić? Jest to bardzo proste.
- Wystarczy wstawić do łazienki stylowy, designerski fotel lub krzesło, a na ścianie powiesić sztukę współczesną: obraz, grafikę lub fotografię. Jeśli chodzi o dodatki, to idealnie pasować będą metalowe koszyki na kosmetyki, czy relingi na wieszanie ręczników oraz akcesoriów. Elementy te dodadzą Twojej łazience charakteru i oryginalnego wyglądu. - radzi Dorota Maksymowicz z pracowni architektonicznej The Space.
Pomimo pozornej nonszalancji graniczącej z niestarannością, wnętrza loftowe muszą być tworzone z dużą dbałością o detal i spójność stylistyczną, dlatego jeśli nie możesz się zdecydować jakie materiały chcesz, aby zagościły w Twojej łazience,
poproś o radę architekta wnętrz.
źródło: coram/pieknydom24.pl