Jak urządzić łazienkę na poddaszu, by była funkcjonalna?
Projekty domów z poddaszem cieszą się dużym powodzeniem inwestorów, przede wszystkim dlatego, że tylko na tej kondygnacji można stworzyć jedyny i niepowtarzalny klimat. Na poddaszu lokuje się zazwyczaj pomieszczenia użytkowania nocnego - sypialnie, garderobę i łazienkę. Aranżacja wnętrz tych pomieszczeń stanowi nie lada wyzwanie i wymaga indywidualnego podejścia, co często oznacza rezygnację z rozwiązań typowych i uniwersalnych. Należy pamiętać o tym głównie podczas projektowania łazienki, która powinna charakteryzować się wysokim stopniem funkcjonalności.
Parametry wnętrza łazienki na poddaszu
Pierwszym krokiem do podjęcia racjonalnych decyzji projektowych jest zrozumienie charakterystyki i przestrzeni wnętrza, w którym będzie znajdowała się łazienka. Na rzucie inwestor będzie mógł zobaczyć obrys i powierzchnię jej podłogi, jednak nie są to informacje wystarczające do podjęcia jakichkolwiek decyzji projektowych, gdyż część zaznaczonych ścian to tak zwane ściany kolankowe. Ściana kolankowa jest to ta ściana, na której osadzony jest dach , a jej wysokość waha się standardowo między 90 a 150 cm. To właśnie ona przechodzi wyżej w spadek dachu (który wynosi zazwyczaj 30-45 stopni). Zagięcie między ścianą i dachem na poddaszu stanowi trudność w aranżacji wnętrza i zmniejsza jego ustawności, dlatego ważne jest, aby dokładnie zaplanować i zaprojektować każdy metr pomieszczenia.
Wysoka ścianka kolankowa
W sytuacji kiedy ścianka kolankowa ma wysokość powyżej 110 cm urządzenie łazienki nie przysparza większych problemów. Można bowiem dość swobodnie ulokować przy niej wannę czy stojącą miskę ustępową. Wanna, w tym przypadku może być ustawiona wzdłuż ścianki kolankowej, co pozwala na znaczną oszczędność miejsca. Należy jednak pamiętać, że powinna być dość szeroka - co najmniej 100 cm, tak by wygodnie się do niej wchodziło i wychodziło. W przypadku, gdy łazienka ma znaczną powierzchnię, wanna może z powodzeniem przylegać krótszą krawędzią do ścianki kolankowej, co z kolei pozwoli na uzyskanie ciekawszego efektu wizualnego. Pozostałe elementy wyposażenia łazienki - kabinę prysznicową i umywalkę należy umieścić po przeciwnej stronie - przy ścianie o pełnej wysokości. Pozwoli to uniknąć stosowania rozwiązań niestandardowych, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności pomieszczenia.
Niska ścianka kolankowa
Jeśli ścianka kolankowa znajduje się na wysokości poniżej 90 cm, do lokowania przy niej sprzętów łazienkowych należy podejść ze szczególną rozwagą. Wisząca miska ustępowa może w tym wypadku zastąpić stojącą, a jej spłuczka może zostać schowana za ścianką g-k na stelażu stalowym (tzw. spłuczka podtynkowa). Rozwiązanie to jest nowoczesne i estetyczne, a ponadto zapewnia odsunięcie miski ustępowej od niskiej ściany, dzięki czemu korzystanie z niej nie będzie przysparzało trudności. Wanna również powinna znaleźć się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ściany, przy czym należy pamiętać, że im węższa wanna tym większa odległość. Jeśli pozwalają na to gabaryty łazienki, warto w tej sytuacji ustawić ją prostopadle do ścianki kolankowej, również pamiętając o zachowaniu odpowiedniego dystansu. Przy niskiej ściance kolankowej znaleźć się może również pralka (jeśli inwestycja nie przewiduje osobnego pomieszczenia pralni) czy szafki na ręczniki i środki czystości.
Łazienka jest bardzo istotnym pomieszczeniem w każdym domu i od sposobu jej aranżacji zależy wygoda i komfort użytkowników. Należy zatem poświęcić szczególną uwagę odpowiedniemu urządzeniu tego pomieszczenia. Zadanie nie należy do najprostszych, jeśli pomieszczenie ma się znaleźć na poddaszu domu, nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z jego funkcjonalności. Ważne po prostu, by podejść do zadania z odpowiedzialnością i świadomością parametrów użytkowych wnętrza.
źródło: extradom/pięknydom24.pl