Jak rozjaśnić ciemne wnętrze - jasne zasłony i dodatki to nie wszystko
Ciemne wnętrza to problem wielu mieszkańców miejskich blokowisk. Mieszkania z wielkiej płyty budowano często nie zwracając uwagi na to, czy przestrzeń jest odpowiednio nasłoneczniona. Ale można znaleźć na to sposób! Niewielkie, ciemne mieszkania i pokoje można łatwo rozjaśnić i powiększyć optycznie. Wystarczy parę prostych tricków, odpowiednie podejście i chęć do zmian!
Mieszkanie w ciemnych wnętrzach często negatywnie wpływa na samopoczucie - zmęczenie, zdenerwowanie, notoryczny brak dobrego nastroju - to skutki przebywania w ciemnych pomieszczeniach. Co zrobić, aby zmienić ten stan? Oto sprawdzone sposoby na rozjaśnienie ciemnych pomieszczeń.
Co tu nie gra?
Pierwszym krokiem ku jasności w mieszkaniu jest sprawdzenie, które elementy wystroju i jakie czynniki wpływają na to, że w pomieszczeniach jest ciemno. Należy zastanowić się co trzeba zmienić, aby mieszkało się lepiej - czy trzeba wpuścić więcej naturalnego światła? A może przemalować ściany na jaśniejsze kolory? Lub w końcu pozbyć się tej ciemnej, starej meblościanki? Jeśli ten etap przyjdzie z łatwością, dalej będzie już tylko przyjemniej i… jaśniej!
Bogactwo naturalnych barw
Kolejnym krokiem do rozjaśnienia wnętrz jest zmiana ich koloru. Nie zawsze trzeba wybierać tradycyjną i czasem nudną biel! Warto poeksperymentować z naturalnymi, ciepłymi barwami - jak szarości, beże, czy delikatne jasne brązy. Przy doborze farb warto także zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien i drzwi w pomieszczeniu - im więcej źródeł naturalnego światła, tym ciemniejszy może być kolor ścian. [[[zdjecie,7315,duze]]]
Naturalne światło - przyjaciel wnętrz
Odpowiednie oświetlenie ma wręcz kluczowe znaczenie w ciemnych pomieszczeniach. Wybierając lampy do pokoi, warto zwrócić uwagę, aby dawały jak najbardziej naturalne i zbliżone do słonecznego, światło. Należy unikać nieprzyjemnych chłodnych świetlówek i niebieskawych żarówek halogenowych. Oczywiście najlepszym oświetleniem będzie naturalne światło dzienne, dlatego w miarę możliwości należy odsłonić okna! Przede wszystkim trzeba pozbyć się ciężkich i ciemnych zasłon - zamieniając je na jasne i lekkie firanki czy delikatne lniane zasłonki. Warto także pamiętać, aby nie zastawiać okiennych parapetów dużymi i ciemnym kwiatami, które przysłaniać będą całe okno. Aby nie pozbywać się zieleni z domu, kwiaty można umieścić na ściennych kwietnikach, lub wkomponować w dekorację na meblach.
Jasność w sypialni
Sypialnia to jedno z kluczowych pomieszczeń w domu - miejsce odpoczynku, relaksu, oaza spokoju. Dlatego warto zadbać, aby i ona nie była ciemna i przygnębiająca, ale jasna i przytulna. Jeśli ściany pomalowane są na ciemniejszy kolor warto stworzyć kontrast za pomocą jasnej pościeli, narzuty na łóżko, czy poduszek. Warto także pomyśleć o nastrojowym i ciepłym oświetleniu - aby nie burzyć spokoju w sypialni, można zamontować wiszące na ścianach kinkiety, które delikatnie będą rozświetlać pomieszczenie. Można również postawić na szafkach nocnych, czy półkach przy łóżku lampki stojące. Dzięki delikatnemu, punktowemu wręcz oświetleniu, nadadzą sypialni przyjemny i przytulny klimat. [[[zdjecie,7316,duze]]]
Meble to podstawa
Podczas urządzania ciemnego pomieszczenia, warto skupić się na jasnych, niskich meblach, które nie będą przytłaczać pokoju. Należy zrezygnować z dużych, przysadzistych regałów na rzecz małych, ale pojemnych komód, smukłych bieliźniarek i witryn w naturalnych jasnych dekorach. -Jasne meble potrafią całkowicie zmienić i rozjaśnić ciemne wnętrza - nadają efekt lekkość i czystości. - mówi Ewelina Wójcik z działu marketingu marki Meble Wójcik. Warto także zwrócić uwagę na białe meble, które nie tylko świetnie rozjaśniają wnętrza, ale także nadają im bardzo nowoczesny charakter.
Dodatki
Jeżeli malowanie i zmienianie mebli, to zbyt duża rewolucja, rozjaśnić pomieszczenie można także przy pomocy mniej radykalnych kroków. Przede wszystkim, w ciemnych pomieszczeniach warto powiesić lustra - najlepiej naprzeciwko okien. Dzięki takiemu zabiegowi, światło dzienne będzie odbijając się w lustrze rozświetlać pomieszczenie. Wszelkie szklane dodatki - delikatne i jasne - pomogą lepiej dystrybuować światło po pokoju. Należy jednak pamiętać, aby nie zagracać wnętrza szklanymi „durnostojkami”. Wszystko w umiarze. Łagodne i delikatne dekoracje - jak np. jasne doniczki do kwiatów, ramki do zdjęć, czy poduszki na meblach skutecznie rozjaśnią pokój. Podłogi to kolejna zmora ciemnych pomieszczeń. Często pokryte ciemną wykładziną, czy nieestetycznym dywanem wpływają na przygnębiający nastrój w mieszkaniu. Dlatego warto się ich pozbyć i postawić na naturalne barwy - odkryć ukrywany latami parkiet, położyć panele w naturalnych barwach, czy zaopatrzyć się w jasny dywan. Niemniej jednak, podłoga powinna był jak najbardziej gładka.
Porządek
Na koniec najprostszy sposób na rozjaśnienie wnętrz…. porządek! Zupełnie inaczej będzie wyglądać pokój, z którego wyniesie się niepotrzebne, zagracające meble, wielkie i ciemne obrazy, czy drobiazgi, które już dawno przestały ozdabiać pomieszczenie. Im mniej szpargałów na regałach, szafkach i półkach, tym przestronniej i jaśniej!
źródło: meblewójcik/pięknydom24.pl