piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak prać kołdrę, aby pozbyć się bakterii

Jak prać kołdrę, aby pozbyć się bakterii

SYPIALNIA / Tekstylia / pościel / 2018-02-06 11:15:00

Brak regularnej wymiany pościeli, oprócz obniżenia komfortu snu, może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. W kołdrach i poduszkach gromadzi się wiele bakterii, grzybów oraz martwych komórek usuwanych przez nasz organizm. Pranie samej poszewki to za mało. Sprawdź, w jaki sposób pozbędziesz się niechcianych gości ze swojej sypialni.

Polecane sklepy

JYSKallegro

Co kryje się w naszej pościeli?

W ciągu doby człowiek pozbywa się od 0,5 do 2 gramów martwego naskórka, z czego nawet 1/3 podczas snu. W łóżku zalegają miliony martwych komórek, pot i sebum, które są idealną pożywką dla bakterii i grzybów. One same nie stanowią dla nas zagrożenia, ale ich odchody. Alergeny, które się w nich znajdują, mogą prowadzić do kataru, astmy, bólu głowy, a także infekcji skóry. -„Mikroskopijne pajęczaki stają się coraz częstszą przyczyną alergii. Ponad 60% uczuleń powodowanych jest właśnie przez roztocza. Żyją one w ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi średnio od 18°C do 21°C, a wilgotność utrzymuje się na poziomie od 70% do 80%. Najczęściej można je znaleźć w pościeli. Po dwóch  latach użytkowania poduszki w niemal 10% składa się ona z roztoczy kurzu domowego” -  wyjaśnia Beata Przybylak ekspert marki Wendre.

Jak prać kołdry i poduszki?

Wymiana samej poszewki to za mało. By spać w świeżej pościeli wolnej od bakterii powinnyśmy regularne prać również kołdry i poduszki. Dla wyeliminowania drobnoustrojów, zaleca się ich prane średnio co 3-4 miesiące w temperaturze dostosowanej do zaleceń producenta. Przy zakupie kołdry i poduszek warto zadbać o to, aby były one dobrej jakości. Jedynie wtedy tkanina nie ulegnie zniszczeniu podczas prania. - „Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, każdą kołdrę Wendre można prać w domowej pralce automatycznej, w 60°C. Tak wysoka temperatura pozwoli pozbyć się z pościeli wszelkich nieproszonych gości. Nastawiając pranie na niższe temperatury, warto dodać do niego olejek z eukaliptusa lub drzewa herbacianego, które pomogą w eliminowaniu roztoczy. Jeśli obawiamy się, że podczas prania puch wewnątrz kołdry zbije się, wrzućmy do bębna pralki kilka piłeczek tenisowych. Ugniotą one pościel zapobiegając jej zniszczeniu” - dodaje Beata Przybylak z firmy Wendre.

Jak suszyć kołdry i poduszki?

Oprócz prania, nie mniej ważne jest odpowiednie suszenie pościeli. Można to zrobić zarówno za pomocą suszarki bębnowej, jak i tradycyjnej. W przypadku suszenia mechanicznego, najlepiej nastawić pralkę na dwukrotne wirowanie. Aby nie uszkodzić struktury włókien, z których wykonane jest poszycie, zaleca się suszenie w niskich temperaturach. Jeśli chcemy zachować miękkość i puszystość pościeli, warto kilkakrotnie zatrzymać pralkę i „roztrzepać” kołdrę. Suszenie kołdry w tradycyjny sposób, powinno odbywać się przy całkowitym rozłożeniu pościeli i pozostawieniu jej do pełnego wyschnięcia w pozycji poziomej. W okresie grzewczym najlepiej rozwiesić ją w przewiewnym miejscu obok kaloryfera. 

Coś dla alergików

Alergia na roztocza kurzu domowego trwa cały rok. Nie oznacza to, że nic w tej sprawie nie da się zrobić. Walkę z roztoczami najlepiej rozpocząć od wyeliminowania ich z łóżka. Warto zrezygnować z poszewek na kołdrę i poduszki, ponieważ gromadzi się w nich kurz, a co za tym idzie - roztocza. Zamiast tego, lepiej zainwestować w kołdry i poduszki wykonane z tkanin barierowych, przez które nie przenikają roztocza i ich odchody. Taka pościel przepuszcza powietrze, jest lekka i miła w dotyku. Marka Wendre, która od lat zajmuje się produkcją pościeli medycznej posiada linię ANIBACTERIAL - poduszki i kołdry wykonane właśnie z takich tkanin. Zawarta w nich aktywna substancja działa przeciwbakteryjnie. Produkty z linii ANTIBACTERIAL można prać i suszyć w pralce automatycznej w temperaturze 60°C.    [[[zdjecie,13952,duze]]]

Kołdra ANTIBACTERIAL dostępna w dwóch rozmiarach:

  • 155x200 koszt: 59 zł
  • 200X220 koszt: 74,90 zł

Poduszka ANTIBACTERIAL dostępna w dwóch rozmiarach:

  • 50x60 koszt: 26 zł
  • 70x80 koszt: 34 zł

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

źrodło: wendre/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe