piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak oszczędzać wodę? Przydatne wskazówki od architektów i projektantów wnętrz
Geberit

Jak oszczędzać wodę? Przydatne wskazówki od architektów i projektantów wnętrz

AKCESORIA / Baterie łazienkowe / 2023-03-22 15:20:03

Woda jest niezbędna do utrzymania życia. Wykorzystujemy ją do większości codziennych czynności. Światowy Dzień Wody odbywa się co roku, 22 marca, w celu uświadomienia, jak wielką rolę ona odgrywa i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Architekci i projektanci wnętrz – Ambasadorzy marki Geberit – radzą, jak dbać o ten cenny surowiec.

Polecane sklepy

allegro

Wspólne dobro

- Wydaje nam się, że wody mamy pod dostatkiem. Jest wszędzie pod ręką. Leci z baterii w łazience, kuchni, w galerii handlowej, na stacji benzynowej. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Deficyty wody są ogromne. Nie mamy świadomości problemu, a jeśli mamy taką wiedzę, to i tak odnosimy mylne wrażenie, że brak wody nigdy nas nie dotknie. Zagrożenie jest tu i dotyczy nas już teraz. Co możemy zrobić, by zminimalizować lub spowolnić problem deficytu wody? Po pierwsze – zdać sobie sprawę z jego istnienia. Następnie – działać! – podkreśla proj. wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.

Odpowiedzialność ekologiczna zaczyna się we własnych czterech kątach. Dlatego już na etapie projektowania domu czy mieszkania warto wybrać instalacje i wyposażenie, które pomogą oszczędzać wodę i dbać o otaczający nas świat. Takich rozwiązań na rynku odnajdziemy naprawdę wiele. Najlepszym przykładem jest oferta marki Geberit – swoistego ambasadora wody w branży sanitarno-łazienkowej. Marka, stawiając na nowoczesność, nie tylko dba o ponadczasowy design swoich produktów, łączących maksymalną użyteczność z ciekawymi rozwiązaniami, ale również bierze pod uwagę ochronę środowiska.

Wanna czy prysznic?

Bardziej przyjazny dla środowiska jest prysznic. – Podczas 60-sekundowej kąpieli pod prysznicem jesteśmy w stanie zużyć ok. 15 litrów wody, natomiast do napełnienia wanny potrzebujemy ok. 150 litrów wody. – mówi arch. wnętrz Marzena Miszczyk, właścicielka Miszczyk Interior Design. Istotną kwestią przy projektowaniu strefy prysznica jest brodzik. – Projektując proekologiczne łazienki zawsze sugeruję wyeliminowanie wanny na rzecz dużej i wygodnej strefy prysznicowej. Idealnie sprawdza się brodzik Geberit Sestra, który staram się zawsze wpuścić w posadzkę, aby stworzyć wejście bez barier. – podkreśla proj. wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.

Wybierz dobrze

Misa WC i stelaż to także urządzenia, które mogą pomóc nam zadbać o środowisko naturalne we własnej łazience. Wszystkie nowe miski ustępowe oraz wybrane stelaże podtynkowe Geberit i Koło dysponują rozwiązaniem 2/4, pozwalającym wykorzystać zmniejszoną lub zwiększoną ilość wody, w zależności od zapotrzebowania. W ten sposób łatwo ogranicza się zużycie tego cennego surowca, a jednocześnie oszczędza pieniądze. – Stelaże marki Geberit mają możliwość ustawienia spłukiwania 2/4 l., które jest w zupełności wystarczające, a przekłada się na mniejsze zużycie wody. – mówi arch. wnętrz Anna Wilniewczyc.

Spłuczka to jedno z częściej używanych urządzeń w domu. W wolny dzień każdy domownik uruchamia ją co najmniej 5-6 razy dziennie. – W naszych projektach rekomendujemy toalety z podwójną spłuczką, które rocznie zapewniają oszczędność wody nawet 40 000 litrów. – mówi arch. wnętrz Marzena Miszczyk, właścicielka Miszczyk Interior Design. W ofercie marki Geberit można znaleźć dwudzielne przyciski spłukujące w zróżnicowanych stylach, kształtach i kolorach. Przykładem może być Geberit Sigma50. Przycisk wyposażony jest w różne funkcjonalności np. integrację z urządzeniem DuoFresh do usuwania zapachów.

Nie lej wody!

Edukację w zakresie oszczędzania wody, w tym utrwalanie dobrych nawyków, warto zacząć już od najmłodszych lat. - Konieczność poświęcania większej uwagi myciu rąk zauważyłam, kiedy córki zaczęły robić to samodzielnie... i tym samym wylewać zbyt dużo wody dla zabawy. Edukuję je, aby najpierw namoczyć dłonie i zamknąć kurek, a następnie namydlić i odkręcić, by je opłukać. Oszczędność wody przy tej rutynowej czynności jest zauważalna. – mówi arch. Monika Staniec, właścicielka autorskiej pracowni Monika Staniec Architekt Wnętrz. W łazience dobrze sprawdzą się baterie bezdotykowe m.in. Geberit Piave i Geberit Brenta. Strumień płynie tylko przez kilkanaście sekund podczas mycia rąk i natychmiast po zakończeniu procesu jest zatrzymywany. – Baterie można zastosować np. na podczerwień lub takie z systemem Eco Smart, które obniżają zużycie wody aż o 60%!  – wskazuje arch. wnętrz Anna Wilniewczyc.

Instalacja do odzysku wody

Na etapie projektowania domu warto uwzględnić instalacje, które umożliwią ponowne wykorzystanie wody zużytej w gospodarstwie domowym. - Świetną opcją jest zbiornik na wodę szarą, a na zewnątrz domu – na deszczówkę. Tymi metodami nie tylko oszczędzamy wodę – dbamy również o edukację najmłodszych. – mówi arch. Monika Staniec, właścicielka autorskiej pracowni Monika Staniec Architekt Wnętrz. Aby móc poddać szarą wodę recyklingowi, musimy najpierw mieć możliwość wydzielenia jej ze strumienia ścieków i odseparowania od zanieczyszczeń biologicznych pochodzących z domowych toalet. W tym celu już na etapie projektowania domu warto poprowadzić oddzielną instalację kanalizacyjną przeznaczoną do odprowadzania szarej wody do odpowiednich zbiorników magazynujących. – To, co gigantycznie wpływa na oszczędzanie wody, a nie wymaga od nas dużych inwestycji, to zbieranie deszczówki. W upalne dni uratuje ona rośliny w ogrodzie czy na balkonie. Wystarczy jedynie przewidzieć zbiorniki wyłapujące wodę – proste zewnętrzne beczki lub specjalistycznie montowane wyłapywacze (inaczej zbieracze) wody deszczowej. Są to elementy bezpośrednio instalowane na rurach spustowych. Otwory, które znajdują się w wyłapywaczach, pozwalają na gromadzenie deszczówki w specjalnych pojemnikach. – podkreśla proj. wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.

Każdy z nas ma możliwość, by swoimi codziennymi działaniami przyczynić się do dbania o cenny zasób, jakim jest woda. Wszystkie nasze zachowania mogą determinować również decyzje i postępowanie innych, dlatego warto pokazywać i mówić o dobrych nawykach. Jak podsumowuje arch. wnętrz Anna Wilniewczyc: - Sama również bardzo dbam o wodę, zawsze zamykam strumień, gdy myję zęby, łapię każdą kroplę, która mogłaby spłynąć, a mogę nią podlać kwiaty czy umyć podłogę. Biorę prysznic, nie kąpiel w wannie, a namydlając ciało, wyłączam strumień. Zbieram również deszczówkę wykorzystywaną później w ogrodzie. Takie czynności stają się później nawykiem, dzięki któremu mam wpływ na zasoby Ziemi.

Więcej informacji na www.geberit.pl

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe