Oświetlenie
Jak ocieplić mieszkanie za pomocą oświetlenia – 3 skuteczne porady
Meteorolodzy prognozują, że nadchodząca zima przyjdzie dość szybko i już grudzień przyniesie opady powyżej normy. Jednak już teraz można zaobserwować, że dni są krótsze, a noce chłodniejsze, dlatego jest to idealny czas, aby wnieść odrobinę ciepła do swojego życia i domu. Przed nami także zmiana czasu na zimowy – w niedzielę przesuniemy wskazówki zegara z godziny 3.00 na 2.00. Platforma ERLI przygotowała trzy porady, jak ciepłe oświetlenie może wnieść więcej energii do mieszkania, zanim nadejdą długie, ciemne wieczory.
Psychologowie i naukowcy zgodnie przyznają, że samopoczucie człowieka jest zależne od wielu czynników, jednym z nich ilość światła. Letnie długie dni sprawiają, że ludzie mają więcej energii, co przekłada się na zwiększoną aktywność oraz pozytywne nastawienie. Z kolei wraz z nadejściem zimy wszystko ulega zmianie. Jak pokazują badania, w okresie jesienno-zimowym blisko 2/3 Polaków odczuwa apatię, 51 proc. zmęczenie, a 36 proc. ma gorszy humor, co jest spowodowane ograniczoną podażą światła dziennego[1]. Warto podkreślić, że nie tylko naturalne światło ma pozytywny wpływ na samopoczucie – tzw. oświetlenie sztuczne, w którym przebywamy, również może pomóc.
1. Zacznij od zmiany żarówek na ciepłe
Pierwszym krokiem do zmian w mieszkaniu będzie przejście na cieplejsze żarówki. Chłodne białe oświetlenie sprawdza się głównie latem. Jednak, gdy na zewnątrz robi się zimno, warto zadbać o cieplejsze światło, które, jak pokazują badania naukowe, pomagają zrelaksować się, odprężyć oraz poczuć komfortowo i przytulnie. Ciepłe światło stworzy przyjemną, pełną blasku atmosferę i skutecznie ogrzeje całą przestrzeń. Na ERLI znajdują się setki żarówek – warto pomyśleć albo o klasycznej żarówce, takiej jak: Żarówka LED E27 10W lub żarówce dekoracyjnej, np. Żarówka LED E27 Edison Retro, która dodatkowo wzbogaci nowoczesny charakter wnętrza.
2. Mieszaj różne źródła światła
Zimą warto zwrócić na ogólne oświetlenie wnętrza, aby zrekompensować utracone światło dzienne i rozjaśnić przestrzeń. Nie oznacza to jednak wyboru jednego, płaskiego schematu oświetlenia. Zamiast tego warto rozważyć zainwestowanie w dodatkowe źródła światła, które znacznie zmienią nastrój w mieszkaniu. Dodanie kilka lamp stołowych i podłogowych może być kosztowne, jednak ERLI daje możliwość rozłożenia płatności na 5 wygodnych rat 0% dla zamówień o wartości od 100 zł do 1500 zł. To rozwiązanie pozwala na elastyczność finansową i zakupy bez wielkiego obciążenia budżetu.
Eksperci od projektowania oświetlenia sugerują wybór lamp o różnych teksturach i wykończeniu, aby stworzyć idealny warstwowy efekt świetlny. Można nawet dodać lampy przeznaczone do konkretnych zadań, aby stworzyć przytulny kącik do czytania. Różnorodne lampy na różnych wysokościach pomogą nadać bardziej przytulną atmosferę w danym pomieszczeniu. Lampy o ciepłej barwie światła są korzystne przy wyborze oświetlenia do sypialni. Dzięki temu, organizm przygotowuje się do snu, co pomoże w pełni zregenerować siły.
3. Uwolnij swoją kreatywność
Zastosowanie lampek choinkowych nie ogranicza się tylko do świąt Bożego Narodzenia. Mogą one zapewnić ładne oświetlenie w całym domu, nie wyglądając przy tym zbyt świątecznie lub dziecinnie. Jako przykład możemy wziąć światło w kuchni - dobre oświetlenie kuchenne może kosztować setki złotych, dlatego aby rozjaśnić trochę blat roboczy, warto zastosować łańcuch lampek. Wystarczy podwiesić krótki 5-metrowy łańcuch lampek LED pod półką lub szafkami, aby zapewnić dodatkowe ciepłe źródło światła. Są także osoby, które nie lubią intensywnego światła sufitowego, dlatego warto umilić przestrzeń podwieszając na suficie kurtynę światełek LED lub girlandę z gwiazdek LED, aby nadać wnętrzu bardziej bajkowego charakteru. W poszukiwaniu wszystkich wymienionych lamp i światełek warto zajrzeć do aplikacji ERLI, gdzie ceny są jeszcze niższe niż na stronie.
Aby dodać do domu jeszcze więcej ciepłego światła i stworzyć intymną atmosferę, warto zapalić także świece. Wspaniały zapach świec zapachowych sprawi, że dom również będzie wspaniale pachniał. Zaś naturalna ciepła barwa ognia pozytywnie wpłynie na komfort oczu. Dzięki tym drobnym i tanim zmianom każde wnętrze nabierze więcej ciepła w chłodne, zimowe wieczory.
[1] https://www.otodom.pl/wiadomosci/kupuje/zainspiruj-sie-kupuje/naslonecznienie-domu
źródło: pieknydom24.pl