Jak mądrze zaoszczędzić na budowie domu? 10 praktycznych porad
W 2018 roku chcemy zrealizować wiele nowych postanowień i spełnić marzenia. Dla wielu Polaków będzie to rozpoczęcie budowy wymarzonego domu. To ekscytujący, ale na pewno także stresujący projekt, do którego bez wątpienia należy się odpowiednio przygotować, przede wszystkim poprzez określenie budżetu. Według wyliczeń przeprowadzonych przez Kalkulatory Budowlane, koszt budowy domu w 2018 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym, będzie wyższy średnio o 8 %. Jak w takim razie mądrze zaoszczędzić na budowie domu, by cieszyć się funkcjonalnością, komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata?
1. Projekt gotowy czy indywidualny? - Zakup gotowego projektu kusi inwestorów, ponieważ wybór jest naprawdę ogromny. Taki projekt możesz pokazać architektowi lub fachowcowi, którzy go ocenią i zwrócą uwagę na aspekty, które Ty - początkujący budowniczy - możesz pominąć. Decydując się na takie rozwiązanie, wybierz projekt o jak najprostszej bryle, najlepiej parterowy, z dwuspadowym dachem, bez ozdobników i okien o nieregularnych kształtach. Jeśli jednak chciałbyś wybudować dom według własnego pomysłu i dobrze wiesz, czego potrzebujesz, wybierz właśnie tę opcję - jest ona niewiele droższa od gotowego projektu, jednak satysfakcja i poczucie, że dom, w którym mieszkasz to spełnienie Twoich marzeń, są doświadczeniem bezcennym. Nie bój się zaryzykować, pytaj o porady architektów i wykonawców - oni na pewno pomogą Ci podjąć właściwe decyzje.
2. Zastanów się, czego potrzebujesz - Kominek, piękny taras, okazałe poddasze, przesuwane drzwi chowane w ścianie, pięknie zdobione antresole - im bardziej zgłębiasz się w projekty, tym coraz bardziej wymyślne rozwiązania przychodzą Ci do głowy. Nie działaj jednak pochopnie i pamiętaj, że dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny, bezpieczny i komfortowy, a nie efekciarski i drogi w eksploatacji. Postaw na proste, sprawdzone rozwiązania, które nigdy nie wyjdą z mody i nie będą generować niepotrzebnego stresu czy problemów. Zamiast 10 efektownych rozwiązań, postaw na 3, które są dla Ciebie najważniejsze i nie będą obciążeniem dla Twojego budżetu zarówno teraz, jak i w przyszłości. Na przykład ogromne okna to na pewno więcej światła, ale także większe koszty ogrzewania. Pamiętaj, że o ile możesz łatwo zmieniać wystrój wnętrza, o tyle decyzje podjęte na etapie projektu domu w większości przypadków będą już stałe i nie będzie można ich później tak łatwo modyfikować.
3. Przeanalizuj ilość pomieszczeń - Ludzie częściej wybierają budowę domu niż zakup mieszkania, ponieważ chcą cieszyć się dużą przestrzenią. Oczywiście zadbaj o to, by każdy domownik miał wystarczającą ilość miejsca, ale nie zapomnij o kwestii późniejszej eksploatacji i kosztów, jakie będziesz ponosić w związku z ogrzewaniem, remontami itp. Przemyśl, jak wiele pokoi będzie Wam potrzebne. Jak żyje Twoja rodzina, jak lubicie spędzać wolny czas? Czy rzeczywiście potrzebujecie dwóch łazienek, balkonu i tarasu, tak dużego garażu? Jeżeli któryś z domowników pracuje z domu, warto postawić raczej na gabinet niż okazałą garderobę, a jeżeli w lecie zamiast urządzać grille wolicie spędzać czas na wyjazdach czy wycieczkach, to niekoniecznie będzie Wam potrzebny dodatkowy taras. Pamiętaj, że każdy dodatkowy pokój to wydatek ok. 40 tys. złotych.
4. Pilnuj budżetu, nie tylko tego budowlanego - Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe, któremu chcąc nie chcąc trzeba podporządkować wszystkie ponoszone wydatki. Kiedy ustalisz już budżet, pamiętaj o tym, by pilnować nie tylko pieniędzy przeznaczonych na budowę, ale także tych wydawanych na bieżące wydatki. Lepsza kontrola domowych finansów pozwoli Ci uchronić się przed niespodziewanym zwiększeniem wydatków na budowę domu, a jeżeli uda się zaoszczędzić dodatkowe środki, będzie można je odłożyć lub wykorzystać na coś extra dla domu.
5. „Oszczędzaj na tym, co niewidoczne, nie oszczędzaj na tym, co widoczne” - bardzo wielu początkujących inwestorów może wierzyć, że to prawdziwa maksyma i przeznaczyć nadwyżkę pieniędzy na lepszej jakości wykończenie mieszkania. To jednak duży błąd, przed którym przestrzegają eksperci. - Inwestorzy indywidualni często wychodzą z założenia, że największą wagę powinni przyłożyć do wykończenia mieszkania. Tymczasem błędy popełnione na etapie budowy, fundamentów czy wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego mogą mieć przykre i bardzo drogie konsekwencje, zwłaszcza w przypadku termoizolacji budynku. Nieodpowiedni i źle położony materiał izolacyjny może doprowadzić do zagrzybień, stworzenia się złego mikroklimatu w pomieszczeniu czy niewystarczającego wygłuszenia hałasu. Warto zatem zainwestować w materiały najlepszej jakości, takie jak np. wełna skalna, która poza ochroną przed wilgocią czy hałasem, zapewni również bezpieczeństwo pożarowe i duże oszczędności związane z kosztami za ogrzewanie - mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska
6. Oszczędzaj na odpowiednich elementach wykończenia - wbrew pozorom, wcale nie jest trudno dokonać mądrych oszczędności na materiałach wykończeniowych. Kafelki, bateria łazienkowa, toaleta, tekstylia czy farby to artykuły, które mogą łączyć ze sobą atrakcyjną cenę i dobrą jakość. W przypadku prac wykończeniowych dobrze przemyśl także rozmieszczenie oświetlenia: zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz w pokoju dwóch lamp sufitowych i kinkietów na ścianach - może lepiej kupić jedną lampę sufitową, a w razie potrzeby postawić na lampę stojącą? Przy dobrym rozmieszczeniu oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach także zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
7. Kupuj sprawdzone materiały - przed zakupem materiałów upewnij się, że dokonasz dobrego wyboru. Zajrzyj na tematyczne grupy i fora dotyczące budowy domu, zapytaj o porady, porozmawiaj z innymi inwestorami, by dowiedzieć się, jaki produkt najbardziej odpowie Twoim potrzebom. Nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych kosztem jakości - zwłaszcza na tych, które stanowią o fundamencie domu i muszą zagwarantować niezawodność na lata. Materiały budowlane najwyższej jakości uchronią Cię przed wieloma późniejszymi problemami i wydatkami, zwłaszcza w kontekście wspomnianej już termoizolacji domu. - Wybierając najlepszą jakość termoizolacji, którą daje taki materiał jak wełna skalna, inwestorzy mogą liczyć na trwałe ocieplenie i wysoki poziom komfortu przez długie lata. Wełna skalna nie odkształca się i nie niszczy pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, dzięki czemu zapewnia wysoką efektywność energetyczną, która pozwala na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w skali całego sezonu grzewczego. Gwarantuje też doskonały mikroklimat pomieszczeń i optymalne parametry izolacji akustycznej - mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska.
8. Zwracaj uwagę na promocje w sklepach - markety budowlane i sklepy internetowe walczą o każdego klienta, oferując cykliczne wyprzedaże towarów i promocje na artykuły z różnych działów. Nie pozwól, aby ominęły Cię najkorzystniejsze ceny upatrzonych materiałów. Korzystaj z kodów rabatowych, pytaj pracowników w marketach albo kontaktuj się z biurem klienta, by dowiedzieć się, kiedy rozpoczynają się wyprzedaże na poszczególne artykuły budowlane. Dobra organizacja pozwoli Ci na znalezienie znaczących oszczędności. Nie będziesz musiał przy tym rezygnować z upatrzonych i polecanych produktów.
9. Pamiętaj o dachu! Dach to kluczowy element domu - im jego projekt jest prostszy, tym niższa cena. Skomplikowany projekt dachu może pochłonąć nawet do 40% kosztów budowy! Lepiej zbudować prostą konstrukcję z dobrej jakości wykończeniem (okna, dachówka, ocieplenie) niż tworzyć wymyślne konstrukcje, które będą pochłaniać fundusze na etapie samej budowy i nie pozwolą na wykonanie odpowiedniej jakości wykończenia. -W domach jednorodzinnych straty ciepła, wynikające z niewystarczającej izolacji dachu, sięgają nawet 25% wszystkich strat. Dlatego też energooszczędne ocieplenie poddasza to jeden z priorytetów, by obniżyć koszty eksploatacji. Analizy wykazują jednoznacznie, że warto solidnie ocieplać wszystkie przegrody budynku, ponieważ nawet najmniejsze mostki termiczne znacząco obniżają efektywność energetyczną. Należy izolować nie tylko po to, aby spełnić minimalny standard cieplny przegród, ale przede wszystkim po to, by oszczędzić na kosztach ogrzewania - nawet kilkaset złotych w skali roku - mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska.
10. Zrób to sam! Nawet, jeśli nie uważasz się za osobę kreatywną i uzdolnioną manualnie, to na blogach czy w serwisie YouTube możesz znaleźć wiele pomysłów na ciekawe dekoracje z udziałem tanich materiałów i surowców, które już posiadasz w domu. Dzięki internetowym poradnikom czy filmom, krok po kroku przygotujesz dekoracje, które będą kosztować grosze, a Twojemu wnętrzu nadadzą unikalny charakter. Możesz namalować własny obraz, samodzielnie obić stary fotel nową tkaniną, a z pudełek po butach i tekstyliów wyczarować piękne pojemniki do przechowywania.
Budowa domu to przedsięwzięcie pochłaniające dużo czasu, energii, a także pieniędzy - ale o pięknym domu marzy przecież większość z nas i warto te marzenia realizować. Przygotujmy się do tego zadania poprzez oszacowanie kosztów i wybór projektu, który odpowiada zarówno naszym potrzebom, jak i możliwościom finansowym. Dzięki rozważnemu planowaniu możemy zmniejszyć finalne koszty inwestycji, a w następnych latach płacić o wiele mniej za koszty eksploatacji - wystarczy wiedzieć już na etapie fundamentów, które materiały budowlane są najlepsze, trwałe i bezpieczne w użytkowaniu na długie lata.
źródło: rockwool/pieknydom24.pl