Jak dobrze wyczyścić rolety i żaluzje?
W czasie przedświątecznych porządków nie zapomnijmy o osłonach okien. Warto poznać kilka prostych zasad, dzięki którym skutecznie wyczyścimy żaluzje lub rolety, bez ryzyka ich uszkodzenia.
Do Świąt pozostało już kilka dni. To ostatni dzwonek na gruntowne sprzątanie domu, przed przystąpieniem do przygotowywania świątecznych potraw. Standardowo zaczynamy od odkurzania, wycierania kurzy, mycia okien (jeśli temperatura za oknem na to pozwala), pierzemy również firany i zasłony. Jeśli posiadamy rolety lub żaluzje warto sprawdzić ich stan (na sprzątanie najlepiej wybrać słoneczny dzień), a następnie gruntowanie je wyczyścić w zależności od stopnia zabrudzenia, typu osłony i tkaniny. Często wystarczy samo odkurzanie, w przypadku zabrudzeń − czyszczenie na sucho lub mokro.
Kiedy wystarczy odkurzacz i sucha szmatka
Na rynku znajdziemy specjalne szczotki do czyszczenia żaluzji. W walce z kurzem świetnie poradzi sobie też odkurzacz z końcówką szczotkową. Po odkurzeniu czyścimy każdą część suchą szmatką z flaneli lub mikrofibry. W przypadku żaluzji drewnianych dodatkowo możemy użyć środka nabłyszczającego do drewna. Odkurzamy i czyścimy na sucho również zasłony panelowe (paneltrack) oraz rolety typu Dzień i Noc, które są wykonane z naprzemiennych pasów tkanin transparentnych i zaciemniających.
Nie pierz w pralce
Z rolet materiałowych także możemy usunąć kurz za pomocą odkurzacza lub suchej szmatki. - Zewnętrzna część rolety jest pokryta gumową powłoką. Jeśli zauważymy zabrudzenia spróbujmy je zetrzeć przy pomocy gumki do mazania „myszki” lub lekko wilgotnej ściereczki. W przypadku bardziej uporczywych plam można użyć delikatnego detergentu np. mydła, uważajmy jednak, by na tkaninie nie pozostały zacieki - mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta rolet wewnętrznych i rozwiązań dekoracyjnych. Rolety, które posiadają tkaniny wykonane z poliestru nie powinno się prać w pralce, ani pralni chemicznej, ponieważ są podatne na gniecenia i nadmiar wody może spowodować, że tkanina się odkształci. Nie prasujmy ich też żelazkiem. Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie na mokro pozostawmy roletę do wyschnięcia (najlepiej w ogóle jej nie ściągajmy lub pozostawmy na płaskiej powierzchni).
Jeśli nie tylko tkanina, ale i cały system rolety jest mocno zabrudzony konieczny będzie demontaż. Pamiętajmy również o wyczyszczeniu wszystkich części, w tym wypraniu sznurków i łańcuszka. Wskazówki znajdziemy również w instrukcji od producenta posiadanej przez nas osłony.
źródło: franc gardiner/pieknydom24.pl