Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno jest materiałem bliskim człowiekowi. Towarzyszy mu od zarania dziejów, stanowiąc materiał budowlany i wykończeniowy. Jako tworzywo naturalne posiada właściwości zdrowotne: sprzyja regeneracji organizmu oraz absorbuje ciepło, dzięki czemu pomieszczenia w których je wykorzystujemy stają się bardziej przytulne. Ten dar natury wymaga jednak od użytkownika cierpliwości i regularnej pielęgnacji. Poprawna konserwacja drewna zaowocuje pięknym wyglądem podłogi, która może stać się ozdobą zarówno nowoczesnego mieszkania, jak i wnętrza utrzymanego w klasycznym stylu.
Im mniej wody, tym lepiej
Drewno nie lubi wody. To podstawowa zasada, o której należy pamiętać. Kontakt z wodą może spowodować odkształcenie desek tworzących podłogę, ich zmatowienie lub odwarstwienie się lakieru. Dlatego właśnie nie należy myć podłogi mopem, który wchłania i oddaje znaczną ilość płynu. „Odradzamy klientom układanie powierzchni drewnianych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka, gdyż to znacznie skraca żywotność drewna. Wyjątkiem są gatunki o zwiększonej odporności na działanie wilgoci np. teak” - mówi Jędrzej Jańczak, ekspert z firmy Drzwi i podłogi Vox.
Ochrona przed zarysowaniami
Drewno należy często odkurzać i zamiatać, chroniąc przed kontaktem z piaskiem czy ostrymi przedmiotami, które mogłyby porysować powierzchnię. Osoby posiadające zwierzęta powinny dbać o to, żeby regularnie obcinać pazury swoim pupilom. Meble stojące na drewnianej podłodze warto podkleić filcem, który zapobiegnie niszczeniu podłogi podczas przesuwania krzeseł, foteli czy kwietników. Należy też zwrócić uwagę aby obuwie, w którym chodzimy po drewnianej podłodze miało miękkie podeszwy. W przedpokoju lub przed wejściem do pomieszczeń z drewnianą podłogą warto umieścić miękkie, chłonne wycieraczki. Sól i piasek, wysypywane zimą na chodniki, mogą bowiem osłabić, a nawet zupełnie zniszczyć ochronną powłokę drewna. Dlatego tak ważne jest pozbycie się ich z obuwia przed wejściem na naturalny parkiet. Wśród zalet drewna warto wymienić też właściwości ocieplające, antystatyczne i antyalergiczne (zapobiega ono na przykład rozwojowi roztoczy). „Nie bójmy się pozwalać dzieciom chodzić po drewnianej podłodze na boso czy tylko w skarpetkach. Natomiast zabawę ostrymi, plastikowymi klockami zaaranżujmy raczej na dywanie” -wyjaśnia ekspert VOX.
Środki czyszczące
Obecne na rynku uniwersalne środki czyszczące, oparte na silnie działających substancjach, nie są dobre dla powierzchni drewnianych. Ich zadaniem jest szybkie usunięcie zabrudzeń, a drewno nie lubi pośpiechu. Należy wybierać środki przeznaczone do powierzchni naturalnych i pamiętać o powściągliwym stosowaniu wody. „Po umyciu podłogi drewnianej dobrze jest wytrzeć ją do sucha. Ponadto nie należy nakładać na nią środków z dodatkiem gliceryny. Warto natomiast stosować oparte na woskach i polimerach środki pielęgnacyjne, które, aplikowane na drewniany parkiet, zapobiegną jego szarzeniu i ułatwią codzienne prace pielęgnacyjne” - podsumowuje ekspert VOX.
źródło:vox/pięknydom24.pl