piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jak dbać o kostkę brukową przez cały rok

Jak dbać o kostkę brukową przez cały rok

DESIGN / Ogród / 2025-01-09 14:40:51

Choć płyty i kostki betonowe nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych, warto wiedzieć, jakie prace konserwacyjne wskazane są w poszczególnych porach roku. Poniżej kilka wskazówek, o których dobrze pamiętać, aby cieszyć się estetyczną i efektowną nawierzchnią przez lata.

Polecane sklepy

allegro

Kostka brukowa Polbruk to popularny materiał wykorzystywany do wykańczania podjazdów, chodników i tarasów. Ze względu na swoją funkcjonalność elementy betonowe to najczęstszy wybór na nawierzchnię zarówno w otoczeniu domu, jak i w przestrzeniach publicznych. Aby zachować estetyczny wygląd i trwałość nawierzchni, warto regularnie dbać o jej stan. Zwykle o prawidłowej konserwacji kostek brukowych czy płyt betonowych mówi się bardzo niewiele. Wynika to z faktu, że nawet bez niej potrafią wyglądać doskonale przez wiele długich lat. Pomimo tego warto o nie zadbać, bo wtedy będą prezentować się estetycznie znacznie dłużej. Ich utrzymanie i konserwacja nie są specjalnie skomplikowane. Zwracamy uwagę na to, jakie czynności warto wykonać w poszczególnych porach roku, a zaczniemy od najtrudniejszego okresu dla nawierzchni betonowych, czyli od zimy.

Zimowa ochrona – uwaga na mróz, sól drogową i ostre narzędzia

Zima to okres z największymi wahaniami temperatur w roku. Szczególnie trudne dla materiałów budowlanych, w tym kostek i płyt betonowych, są okresy, w których temperatury „przechodzą” przez zero. Następuje wtedy zmiana stanu skupienia wody, a więc naprzemienne zamarzanie i rozmarzanie, co jest szczególnie niebezpieczne dla nawierzchni. Jeśli zalega na niej śnieg, to w jego dolnej warstwie w takich warunkach będzie tworzył się lód wiążący górną płaszczyznę kostki betonowej – zjawisko to w efekcie może prowadzić do osłabienia jej struktury. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco usuwać śnieg z nawierzchni, przy czym należy robić to umiejętnie. Przy „sypkim” białym puchu niektórzy używają do tego dmuchawy do liści, natomiast przy „mokrym” pomocna jest łopata. Nie powinna być ona jednak metalowa, gdyż mogłaby zniszczyć (zarysować) warstwę wierzchnią nawierzchni. Należy więc wybierać narzędzia wykonane z tworzywa. Przy walce ze śniegiem często niezbędne są również środki chemiczne. Najtańszym z nich jest sól drogowa, ale to najgorszy możliwy wybór. Po pierwsze niszczy kostkę, zostawia białe, nieestetyczne ślady na nawierzchni i butach. Po drugie drażni łapy naszych domowych pupili, czyli psów i kotów. A po trzecie jest zabójcza dla roślin. Dlatego o wiele lepsze, choć droższe, będzie zastosowanie chlorku magnezu. Nie jest on szkodliwy dla nawierzchni oraz dla środowiska naturalnego. Skoro już wiemy, czego nie robić i jak dbać o alejki, podjazd i taras zimą, możemy przejść do prac wiosennych, letnich i jesiennych.

Wiosenne przebudzenie - czas na sprzątanie i uzupełnianie spoin

Wiosna to moment oceny, czy prawidłowo konserwowaliśmy nawierzchnię betonową zimą. Jeżeli zauważymy pęknięcia lub przesunięcia, należy je naprawić, aby uniknąć następnych problemów w przyszłości. Zazwyczaj nawierzchnię po zimie wystarczy po prostu pozamiatać. Warto też sprawdzić, czy nie powstały inne zabrudzenia, które mogły zostać przeniesione na butach czy kołach samochodu. Jeżeli nie, to pozostaje umyć kostki i płyty. Czynność tę wykonuje się wodą pod ciśnieniem przy użyciu węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Wiosną często pojawiają się chwasty między kostkami - należy je regularnie usuwać, aby zapobiec ich rozrastaniu się. Można do tego użyć specjalnych preparatów chwastobójczych lub wyrywać je mechanicznie. Jeżeli w spoinach jest za mało piasku, trzeba go uzupełnić. Ostatni z zabiegów mamy z głowy, jeśli wcześniej do spoinowania wykorzystany był piasek polimerowy DR+ Next Gel. Jest on odporny na wypłukiwanie, a także wywiewanie. Dodatek polimeru skutecznie zapobiega tym procesom, gdyż sprawia, że spoina staje się elastyczna pod wpływem wody i twarda w suchym okresie. Piasek polimerowy pozwala także zaoszczędzić czas na walkę z korozją biologiczną, którą powodują mikroorganizmy takie jak grzyby, pleśnie czy glony. Dodatek polimeru zapobiega wyrastaniu w fugach mchu, a także obecności mrówek czy innych owadów, które mogą się pojawić w przypadku wypełnienia spoin piaskiem płukanym.

Lato – dobry moment na impregnację

Latem kostka brukowa narażona jest głownie na osadzanie się kurzu i brudu, dlatego warto ją regularne zamiatać i utrzymywać w czystości.  Jest to też najlepszy okres na impregnację nawierzchni. Kostkę brukową najlepiej impregnować nie wcześniej niż w drugim sezonie po jej ułożeniu, potem impregnację zwykle wykonuje się co 3-4 lata. Przed rozpoczęciem impregnacji należy upewnić się, że nawierzchnia jest wolna od wykwitu, posprzątać i umyć ją. Proces ten przeprowadzamy w suchy i słoneczny dzień w temperaturze od 10 do 30 st. C. Sam zabieg jest prosty. Na wcześniej wyczyszczoną nawierzchnię nakłada się impregnat za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego lub wałka z długim włosiem. Na rynku dostępnych jest wiele środków dedykowanych do impregnacji elementów betonowych.  Zabezpieczają one nawierzchnię przed wnikaniem wody, olejów i innych substancji. Impregnat wnika głęboko w nawierzchnię sprawiając równocześnie, że nie nasiąka ona wodą. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania pęknięć na kostkach i płytach betonowych. Co ważne można go używać nie tylko do konserwacji elementów nawierzchniowych, ale też betonowych ogrodzeń i małej architektury. Latem często też korzystamy z tarasu – jeśli na nawierzchni pojawią się zabrudzenia od kawy, ketchupu, czy grilla należy jak najszybciej je usunąć, W przypadku plam po kawie, warto natychmiast przemyć zabrudzone miejsce wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Plamy po ketchupie najlepiej usuwać za pomocą ciepłej wody z mydłem, a następnie dokładnie spłukać. W przypadku tłustych plam po grillowaniu można użyć roztworu wody z płynem do naczyń lub specjalnych preparatów do usuwania tłuszczu.

Jesienne porządki i przygotowanie do zimy

Po lecie pozostaje już tylko przygotować nawierzchnię do zimy. Częścią tego procesu jest przeprowadzona wcześniej impregnacja. Tworzy ona dodatkową warstwę zabezpieczającą na powierzchni i ogranicza wnikanie wody w głąb elementów betonowych. Poza tym jesienią zaleca się uprzątnięcie liści, które mogą gromadzić się na nawierzchni. Chodzi o to, aby nie przywierały i nie gniły na ścieżkach, alejkach czy podjeździe, ponieważ mogą powodować plamy i śliskość nawierzchni. Po uprzątnięciu liści warto jeszcze raz umyć nawierzchnię, na podobnej zasadzie, jak robiliśmy to wiosną. Po wyschnięciu należy ją również pozamiatać i przy okazji sprawdzić stan kostki brukowej oraz naprawić ewentualnie drobne uszkodzenia, aby przyszykować ją na zimowe warunki. Po takich przygotowaniach możemy spokojnie oczekiwać na nadejście zimy.

Powyższe porady pokazują, że o nawierzchnię warto dbać przez cały rok, choć nie wszystkie czynności są niezbędne co roku. Impregnacja jest zalecana co 3-4 lata, a uzupełnianie piasku w spoinach czy czyszczenie spoin z chwastów w zależności od potrzeby. Warto jednak wykonywać te czynności regularnie, żeby nawierzchnia przed naszym domem prezentowała się atrakcyjnie przez długie lata.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe