piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Infrastruktura i dostępność lokalizacji: Kluczowe czynniki przy zakupie działki pod dom

Infrastruktura i dostępność lokalizacji: Kluczowe czynniki przy zakupie działki pod dom

DESIGN / Projektanci / 2024-02-03 10:47:25

Jednym z najważniejszych aspektów planowania budowy domu jest wybór odpowiedniej działki. Inwestorzy muszą wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które determinują atrakcyjność danej lokalizacji. Do kluczowych i nierzadko decydujących elementów należy samo ukształtowanie terenu, wygląd okolicy czy charakterystyka sąsiadującej infrastruktury.

Lokalizacja działki

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się działki, które są położne w niedalekiej odległości od miasta. Lokalizacja w takim miejscu umożliwia budowę domu na przedmieściach, co wiąże się z licznymi udogodnieniami. Warto jednak pamiętać, że infrastruktura nieustannie się rozwija. W przeciągu kilku dekad, na tych samych przedmieściach mogą zostać postawione osiedla mieszkaniowe. Ceny działek w okolicach dużych miast są też zwykle zdecydowanie wyższe. W przypadku terenów wiejskich, należy przede wszystkim sprawdzić możliwości stworzenia zabudowy oraz nierzadko przejść kłopotliwy proces odrolnienia działki. Nie bez znaczenia pozostaje konieczność sprawdzenia, czy do danego obszaru prowadzi droga utwardzona, czy też standardowa droga gruntowa.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Możliwości realizacji wybranego projektu na wybranym terenie można sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dostępnego w przypisanym urzędzie gminy. Weryfikacja pod tym kątem jest niezbędna, aby poznać wszelkie ograniczenia w zabudowie. W wielu przypadkach przydatne będzie doradztwo przy zakupie działki, które świadczą eksperci firmy New-House. Specjaliści mogą w imieniu inwestora zająć się sprawdzeniem planu zagospodarowania, a także podjąć liczne działania prowadzące do finalnego uzyskania pozwolenia na budowę domu. Pomoc w zakupie działki budowlanej jest nieoceniona również pod kątem analizy poszczególnych parametrów. Dotyczy to zarówno wymiarów, jak i ukształtowania terenu. W zagospodarowaniu przestrzennym najprostsze są działki o kształcie równoległoboku czy prostokąta, które można znaleźć za pomocą mapy na stronie New-House.

Dostępność przyłączy technicznych

Obecność poszczególnych przyłączy technicznych to czynnik, który również warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej. Obecnie większość z nich jest wyposażona w dostęp do prądu, przy czym optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja podziemna. Nadziemne linie elektryczne są mocniej narażone na występowanie awarii, zwłaszcza w przypadku występowania ekstremalnych warunków pogodowych. Istotną kwestią pozostaje dostęp do innych przyłączy technicznych, które często można zastąpić innymi. Alternatywą dla kanalizacji jest np. przydomowa oczyszczalnia ścieków lub szambo, a woda może być czerpana prosto z wykopanej studni. Jeżeli działka nie dysponuje dostępem do gazu, warto rozejrzeć się za ekonomicznymi instalacjami grzewczymi - np. popularnymi obecnie pompami ciepła. Pod uwagę warto wziąć także dostęp do mediów, w tym możliwość podłączenia światłowodów.

Warunki geotechniczne i udogodnienia

Do elementów składających się na geoteczhniczne warunki działki należą przede wszystkim rodzaj gruntu i jego przepuszczalność, a także poziom wód gruntowych. Warto sprawdzić zwłaszcza nośność gruntu, ponieważ obecność torfu podnosi koszty inwestycji i utrudnia jej realizację. Nie bez znaczenia pozostaje też głębokość wód gruntowych, a wątpliwości w tym aspekcie mogą rozwiać specjalistyczne badania geologiczne. Na danym terenie mogą występować różne utrudnienia, które do pewnego stopnia ograniczają swobodę przy wyborze projektu. W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie jego adaptacja, w ramach której wiele parametrów można optymalnie dostosować do indywidualnych potrzeb inwestora. Działki budowlanej nierzadko zapewniają również liczne udogodnienia dostępne w okolicy. Do praktycznych rozwiązań należy chociażby bliska dostępność szkół, komunikacji publicznej, stacji paliw, apteki czy sklepu całodobowego. Dla wielu inwestorów komfortowa będzie szybka dostępność przychodni, straży pożarnej czy komisariatu policji.

 

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe