Idzie jesień! Jak sprawić, by w naszych domach było ciepło i przytulnie bez wydawania fortuny na ogrzewanie?
Choć wciąż możemy się cieszyć słońcem i piękną pogodą, powoli zbliża się sezon grzewczy. Co zrobić, by nasz dom był przytulnym schronieniem w chłodniejsze dni ? I jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Sezon grzewczy rozpocznie się już niebawem i potrwa aż do późnej wiosny. W chłodne wieczory lubimy wracać do ciepłego mieszkania, w którym powietrze nie jest ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Przez te kilka miesięcy nasz dom powinien być miejscem, które ochroni nas przed nieprzyjemnym zimnem, a mikroklimat pomieszczeń zminimalizuje ryzyko infekcji i zapobiegnie namnażaniu się drobnoustrojów. Jesień i zima mogą być czasem spędzonym w dobrze ogrzanym, pozbawionym suchego powietrza i przeciągów domu, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie przygotowanie budynku mieszkalnego. Od czego należy zacząć?
Izolacja kluczowym elementem
Ocieplenie budynku wykonane solidnie i z użyciem najlepszych materiałów sprawi, że nasz dom stanie się prawdziwym schronieniem w jesienne i zimowe wieczory. Izolacja zapewni mu efektywność energetyczną i znacznie ograniczy koszty ogrzewania. Wydatki na termomodernizację lub ocieplenie nowego budynku szybko zwrócą się w oszczędnościach na rachunkach za ogrzewanie.
Które części domu szczególnie wymagają ocieplenia? Ściany zewnętrzne, dach, poddasze i stropodachy - to właśnie stąd wydostaje się z naszego domu najwięcej ciepła. Dzięki izolacji poddasza zyskamy też przyjemną przestrzeń, gdzie zimą nie będzie ani zbyt chłodno, ani zbyt sucho, a latem nie odczujemy gorąca. Warto też pamiętać o podłodze. Brak izolacji podłoża sprawia, że z powierzchni gruntowej przedostaje się do domu charakterystyczny, lodowaty chłód i wilgoć. Ocieplenie podłóg zapewni mieszkańcom uczucie ciepła nawet wtedy, gdy będą chodzić boso, a rachunki za ogrzewanie wyraźnie się zmniejszą.
- Dobra izolacja powinna cechować się prawidłowym wykonaniem i użyciem odpowiednich materiałów. Dokonując ocieplenia swojego domu warto pamiętać o wszystkich wspomnianych elementach jak ściany zewnętrzne, dach czy podłoga. Nie zapominajmy także o izolacji ścian wewnętrznych, gdyż one również przyczyniają się do utrzymania prawidłowej temperatury w domu. Tylko kompleksowe podejście do ocieplenia pozwoli, aby budynek stał się bardziej energooszczędny - tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL.
Dobrze wykonana izolacja domu ma istotny wpływ także na jakość powietrza. Paroprzepuszczalność - właściwość, którą posiada np. wełna skalna - pozwala na lepszy mikroklimat w pomieszczeniach, nie ogranicza swobodnego wysychania i „oddychania” ścian, minimalizując ryzyko pleśni czy zagrzybienia. Wełna skalna jest też materiałem bardzo trwałym, który zachowuje swoje unikalne właściwości w najbardziej niedogodnych warunkach atmosferycznych. Wełna jest niepalna - posiada najwyższą klasę reakcji na ogień A1, co gwarantuje bezpieczeństwo pożarowe.
Wielkim plusem ociepleń z wełny skalnej jest izolacja akustyczna, którą docenią wszyscy inwestorzy marzący o prawdziwym domowym azylu. Hałas dochodzący z zewnątrz może być dla nas bardzo uciążliwy przede wszystkim wówczas, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy czy w centrum miasta. Wełna skalna doskonale wytłumia wszelkie dźwięki, także te wewnątrz budynku, co znacznie poprawia komfort życia.
Sprawdź system ogrzewania
Przed sezonem grzewczym warto także sprawdzić piec i instalację grzewczą. Często zdarza się, że po poprzednim sezonie nie wykonaliśmy takiej konserwacji. Zwróćmy się do specjalisty, który dokona przeglądu instalacji i usunie ewentualne usterki. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza rodzina będzie bezpieczna w trakcie jesiennego i zimowego chłodu.
źródło: rockwool/pieknydom24.pl