Hit roku 2015 - przeszklenia
Przeszklenia są w projektach domów konkurencyjną alternatywą dla okien. Rozumie się przez nie zazwyczaj duże powierzchnie szklane rozciągające się od podłogi do sufitu. Mogą jednak mieć również formę podłużnych pasów o znacznej powierzchni przechodzących przez elewację budynku, lecz ograniczonych z góry i z dołu. Przeszklenia mogą również mieć formę narożną i zawierać w sobie drzwi (np. tarasowe), bądź wydzieloną część, którą można otworzyć w celu przewietrzenia pomieszczeń domu, jak np. w projekcie domu jednorodzinnego Carmen Magdalena wersja A. Decydując się na projekt domu, warto rozważyć i taką możliwość.
Przeszklenia, podobnie jak okna, stanowią dla wnętrza domu przede wszystkim źródło światła naturalnego. Jednak w porównaniu do okien zapewniają lepsze i bardziej równomierne doświetlenie pomieszczeń. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia domowników, dla których światło dzienne jest najbardziej sprzyjające i tak na naprawdę niemożliwe do zastąpienia. Ogromne znaczenie ma również wentylacja pomieszczeń, która może być zapewniona przez otwieraną część przeszkleń. Wietrzenie zaopatruje nasz dom w świeże powietrze, nasycone tlenem i pozbawione dwutlenku węgla.
Walory estetyczne
Przeszklenia posiadają też zdecydowanie warte nadmienienia walory estetyczne - zarówno wewnątrz, jak i od strony zewnętrznej domu. We wnętrzu pozwalają na przenikanie środowiska naturalnego - ogrodu z kwiatami czy drzew i krzewów, którymi może być otoczony dom. Taki widok ma pozytywny wpływ na domowników - działa na nich relaksująco i uspokajająco, łagodząc efekty codziennej pracy i godzin spędzonych przy biurku przed ekranem monitora. Od zewnątrz natomiast przeszklenia urozmaicają elewację, sprawiają że jest ona bardziej jednolita i nowoczesna. Przeszklenia bardzo dobrze prezentują się zarówno w projektach domów nowoczesnych o prostej estetyce, jak i w projektach domów klasycznych.
Aspekty techniczne
Aby przeszklenie miało jedynie pozytywny wpływ na dom, należy odpowiednio je zlokalizować. Zastosowania przeszkleń powinniśmy zdecydowanie unikać na północnej elewacji, gdyż prowadziłoby do znacznych strat ciepła, a zatem dodatkowych nakładów energii na ogrzanie budynku. Przyczyniłoby się to do znacznego spadku komfortu cieplnego domu. Najkorzystniejsze jest stosowanie ich na elewacji południowej, która jest najlepiej doświetlona i ogrzana promieniami słonecznymi. Takie przeszklenie budynku pozwala na pozyskanie pasywnych zysków solarnych - dodatkowe ogrzanie pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że latem mogą one prowadzić do przegrzania, dlatego warto rozważyć zainstalowanie żaluzji czy rolet.
Projekty domu z przeszkleniami są zdecydowanie warte rozważenia dla inwestorów oczekujących efektownego wnętrza, jak i elewacji budynku. Odpowiednio zaplanowane i zaaranżowane korzystnie wpływają na komfort i samopoczucie użytkowników budynku - dostarczają im światło dzienne i kontakt ze światem zewnętrznym. Ponadto nadają budynkowi nowoczesnego, modernistycznego charakteru.
źrodło: extradom/pięknydom24.pl