piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Historia w kredensie

Historia w kredensie

JADALNIA / Meble / 2023-02-23 17:29:28

Okazała, skrzyniowa konstrukcja często zdobiona przeszkleniami i półkami, wyjątkowa precyzja wykonania oraz piękny element jadalniany – to musi być kredens! Co go łączy z… wiarą? Czy to prawda, że niegdyś można było w nim znaleźć niezatrute potrawy?

Polecane sklepy

allegroHauz

O historii kredensu i jego współczesnej wersji opowiadają ekspertki z Galerii Wnętrz DOMAR – Aldona Mioduszewska i Sylwia Gulewicz-Wysocka.  

Fot.  HUGON/Galeria Wnętrz DOMAR

Kredens, prócz sprawowania roli gustownego elementu aranżacyjnego, w funkcjonalny i kompaktowy sposób przechowuje różnego rodzaju wyposażenie, w tym całe komplety sztućców, naczyń lub bielizny stołowej.  Historia kredensu jako mebla związanego z jadalnią i jedzeniem rozpoczyna się jednak w XV wieku, kiedy to w przechowywano w nim potrawy dla państwa, sprawdzone przez służbę jako te jadalne i niezatrute. Od tego też pochodzi słowo „kredens” - „credo”, czyli „wierzę”.

- Kredens był gwarancją „wiary” w to, że potrawy w nim przechowywane są sprawdzone, jadalne i zdrowe. Posiadał masywną konstrukcję opartą na skrzyni, służącą do przechowywania sprzętu stołowego. Około 1500 roku, czyli w czasie włoskiego renesansu, jego forma ewoluowała do wyposażenia łączącego cechy skrzyni i szafy, zyskując przy okazji bardziej wytworny wygląd, często zdobiony kunsztownymi dekoracjami rzeźbiarskimi. Chowano w nim gustowne naczynia, misy czy dzbany, które chroniła niska, szeroka zabudowa zamykana z przodu na drzwiczki. W późniejszym czasie, forma kredensu przekształciła się do mini „wieżowca” kuchennego – tak jak kredensy należące do mebli kolbuszowskich z XVIII-XIX wieku – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Fot.  Rad-Pol/Galeria Wnętrz DOMAR

Ekspertka zauważa również, że choć w XXI wieku ten wyjątkowo urokliwy mebel nie jest już tak popularny, jak wieki wcześniej, jego nowe wersje wciąż ozdabiają nasze wnętrza:

- Kredens to mebel sentymentalny. Kojarzy się z babciną spiżarnią, w której znajdziemy różnego rodzaju smakołyki. Pamiętajmy jednak, że aktualnie ten sentyment zyskał nowoczesną formę, dopasowaną do zmieniającej się zabudowy meblowej, niekiedy „zabierającej” funkcje kredensu. Z tego względu pozostaje on wyjątkowym elementem ozdobnym - tak jak model stworzony w 2016 roku przez Piotra Polka. Jest to kredens z przepięknego, czereśniowego drzewa z uchwytami z metalu młotkowanego, wpasowujący się w cudownie geometryczny nurt art deco.

Kredens współcześnie

Jakie kredensy są najmodniejsze w tym sezonie? Jak wskazuje Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR, wciąż królują te klasyczne wersje, doskonale wpasowując się w style rustykalne, skandynawskie czy prowansalskie:

- Oczywiście ta popularność zdobionych kredensów nie oznacza, że jego nowoczesna wersja z gładkimi, prostymi frontami nie wpasuje się do tych bardziej surowych wnętrz. Jest to mebel na tyle uniwersalny, iż odnajdzie się w różnego rodzaju nurtach architektonicznych. Przy stylu rustykalnym, skandynawskim lub prowansalskim, będzie on z drewna albo forniru, czyli naturalnej okładziny drewnianej. Natomiast w przypadku nowoczesnych wersji, jego konstrukcję ozdobi lakier, a nawet laminat.

Warto wspomnieć, że kredens nie musi „mieszkać” jedynie w kuchni, tak jak to zazwyczaj kojarzymy z dziecięcych lat oraz wizyt u naszych dziadków i pradziadków. Współcześnie mebel doskonale sprawdzi się w otwartych salonach, połączonych z jadalnią lub kuchnią, dzięki czemu możemy blisko przechowywać najpotrzebniejsze wyposażenie kuchenne, a stylowy design mebla dopełnienia wystrój pomieszczenia.

Architektka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że choć design kredensów wciąż trzyma się pewnych znanych standardów, w wybranych stylistykach zyskuje on pewne charakterystyczne akcenty. Dlatego też mebel ten doskonale nadaje się do wielu różnorodnych aranżacji, łączących zupełnie odrębne style, doskonale z nimi współgrając.

Piękne kredensy można znaleźć również w ofercie salonów na terenie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR. Dostępnych jest tu mnóstwo niezwykłych modeli - od najbardziej klasycznych, po wersje bardziej nowoczesne.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe