piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Gwarancja stabilnej izolacji, czyli znaczenie zaprawy klejowo-szpachlowej w systemach ociepleń
fot. Baumit

Gwarancja stabilnej izolacji, czyli znaczenie zaprawy klejowo-szpachlowej w systemach ociepleń

WYKOŃCZENIE / Materiały budowlane / 2019-04-29 13:45:22

Ochrona konstrukcji budynków, zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, zapewnienie komfortu cieplnego… To tylko niektóre z powodów, dla których warto zainwestować w odpowiednią termoizolację. Oprócz spełniania roli estetycznego wykończenia budynków, stanowi jeden z najważniejszych filarów zdrowego mieszkania. Aby była stabilna i trwała, niezwykle istotny jest nie tylko dobór materiału izolującego, ale również zaprawa klejowo-szpachlowa, kluczowy element warstwy zbrojącej system ETICS.

Polecane sklepy

PraktikerBricomanLeroy MerlinCastoramaBrico DepotallegroRuukki Express

Zaprawa klejowo-szpachlowa, której znaczenia w konstrukcji całego budynku mogliśmy nie doceniać, pełni szereg funkcji. Przede wszystkim odpowiada za stabilność izolacji na ścianie i zapewnienie trwałego mocowania oraz zbrojenia wierzchniej warstwy płyt termoizolacyjnych. W duecie z siatką zbrojeniową z włókna szklanego kompensuje i przenosi obciążenia mechaniczne, a także zapewnia równe i mocne podłoże pod tynk elewacyjny. Warstwy wierzchnie systemu ocieplenia mają zapewnić ochronę przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, grad, nadmierne promieniowanie słoneczne lub mróz. Temu zadaniu w długim okresie eksploatacyjnym budynku sprostają jedynie materiały o wysokiej jakości, a na ich parametry mechaniczne wpływają właściwości poszczególnych komponentów.

Nie lekceważmy parametrów

Materiał użyty do wyprodukowania zaprawy klejowo-szpachlowej po związaniu musi być wodo- i mrozoodporny, odpowiednio elastyczny oraz paroprzepuszczalny. To niezwykle istotne aby ściany mogły „oddychać”, czyli odprowadzać parę wodną, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci.

Innym bardzo ważnym atrybutem zaprawy jest przyczepność, dzięki której możemy mieć pewność, że wszystkie warstwy systemu połączyły się w stabilny sposób. Parametrem, który pozornie może wydawać się nam nieistotny jest uziarnienie zaprawy. Jednak jak wyjaśnia Tomasz Jarzyna z firmy Baumit, odpowiednio dobrana wielkość ziarna ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej trwałości i udarności systemu ociepleń, ponieważ determinuje odpowiednią grubość warstwy zbrojącej w systemie ociepleń i zapewnia należyte zatopienie siatki z włókna szklanego. Ponadto właściwa struktura powierzchni warstwy zbrojącej, dzięki delikatnej chropowatości ułatwia aplikację i zapewnia lepszą przyczepność tynku strukturalnego.

Oprócz tradycyjnych zapraw klejowo-szpachlowych, na rynku możemy znaleźć nowe materiały o większej wytrzymałości, które pozwolą nam przyspieszyć prace budowlane. Jednym z takich produktów jest wzmocniona włóknami zaprawa klejowo-szpachlowa Baumit StarContact White, która nie wymaga gruntowania. Inną ciekawą propozycją jest  szybkoschnąca Baumit StarContat Speed stworzona do zastosowania w niskich temperaturach.

Technika nakładania

Nawet najlepsze produkty nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zostaną nałożone w odpowiedni sposób. Podczas mocowania płyt termoizolacyjnych najlepiej będzie zastosować metodę obwodowo-punktową, zwracając uwagę na to, aby powierzchnia płyty pokryta była co najmniej w 40% zaprawą klejącą. Jeśli nie zastosujemy się do tych zaleceń, możemy narazić ocieplenie na zbyt słabe zamocowanie, czego skutkiem będą odklejające się od ścian płyty.
– Podczas wykonywania warstwy zbrojonej pamiętajmy, że zaprawę klejowo-szpachlową nakłada się i rozprowadza na powierzchni płyt termoizolacyjnych dążąc do uzyskania warstwy o grubości 2-3 mm używając do tego, stalowej pacy zębatej – mówi Tomasz Jarzyna i dodaje: – W kolejnym kroku zatapia się w niej pionowe pasy siatki zbrojeniowej, pamiętając o zachowaniu min. 10 cm zakładów, a następnie szpachluje na równo świeżą masą klejowo-szpachlową tak, by siatka była całkowicie niewidoczna. Warstwa zbrojona siatką z włókna szklanego powinna mieć grubość nie mniejszą niż 3 mm. W przypadku takich stref jak cokoły czy okolice wejścia do budynku dobrą praktyką jest wykonanie podwójnej warstwy zbrojonej. W ten sposób uzyskamy wyraźnie wyższą odporność ocieplenia na uderzenia.

Niezwykle istotne jest, aby wszystkie elementy systemu ocieplenia, w tym  zaprawa klejowo-szpachlowa oraz siatka zbrojąca, pochodziły od jednego producenta – systemodawcy. Połączenie produktów różnych marek, nawet tych renomowanych, może się nie sprawdzić, ponieważ poszczególne elementy nie zostały sprawdzone w systemie. Najlepszą gwarancją niezawodności systemu jest kompatybilność wszystkich jego elementów składowych.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe