Grupa Armatura: Mała łazienka krok po kroku
Wbrew powszechnemu przekonaniu, niewielki metraż pomieszczenia nie musi negatywnie wpływać na jego funkcjonalność. Jak urządzić małą łazienkę i w pełni wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni?
W jasnych barwach
Właściwy dobór kolorystyki to jeden z najistotniejszych, a zarazem najprostszych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni. Jasne barwy sprawdzą się zarówno na kafelkach ściennych jak i podłogowych. Jeśli decydujemy się na ornamenty, warto wybrać wzór dyskretny, który nie przytłoczy wnętrza swoim ciężarem. W niewielkich łazienkach zastosowanie znajdą także elementy metaliczne lub szklane, które pomogą dodatkowo rozświetlić pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowanie lustra na całej długości ściany. Jeśli metraż naszej łazienki wyklucza taką możliwość, tafle możemy umieścić na dwóch przyległych płaszczyznach. Powstały w ten sposób „lustrzany róg” optycznie wydłuży pomieszczenie. [[[zdjecie,3673,duze]]]
Meble - kompaktowe, ale pojemne
Nadmiar przedmiotów i akcesoriów ustawionych w widocznych miejscach może przytłaczać i sprawiać wrażenie chaosu. W małej łazience, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, zastosowanie znajdą meble, które pomimo niewielkich wymiarów są pojemne i zdołają pomieścić wszelkie niezbędne przybory. "W niewielkich przestrzeniach świetnie sprawdzają się „słupki” "- podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. "Wysokie, a jednocześnie wąskie szafki podkreślą klasyczne wnętrze łazienki, nadając jej lekkości i minimalistycznego charakteru "- dodaje. Nieco miejsca pozwoli zaoszczędzić również zamontowanie umywalki bezpośrednio na blacie szafki. Rozwiązanie to, obok aspektu estetycznego, przyniesie również korzyści praktyczne - z łatwością ukryjemy pod miską środki czystości i akcesoria łazienkowe, które chcemy mieć pod ręką.
Ceramika idealnie dopasowana
Decydując się na wybór ceramiki łazienkowej, warto skorzystać z oferty dedykowanej niewielkim pomieszczeniom. W takim wnętrzu zastosowanie znajdą przede wszystkim elementy podwieszane. "Wiszące sedesy i bidety są krótsze niż kompaktowe modele stojące" - mówi Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. "Przykładowo, ceramika z linii LOARA pozwala zaoszczędzić około 10 cm w stosunku do produktów standardowej głębokości. Dodatkowo, zabudowa stelaża, na którym montujemy urządzenia, może posłużyć jako praktyczna półka na akcesoria"- dodaje. Co istotne, wolna przestrzeń pod miskami nie tylko optycznie powiększy pomieszczenie, ale przyczyni się również do utrzymania czystości - nieprzylegające do podłogi wyposażenie daje wolny dostęp do zakamarków i znacząco ułatwia ich sprzątanie. [[[zdjecie,3674,duze]]]
Armatura biżuterią łazienki
Najważniejszym kryterium doboru armatury do mniejszej niż standardowa ceramiki jest długość wylewki. Zastosowanie znajdą w takich wypadkach baterie o zwartej budowie, charakteryzujące się opływową linią i delikatnie wyprofilowanym uchwytem. W przypadku łazienek o awangardowym charakterze, warto rozważyć nieco ostrzejsze kształty.
źródło: grupaarmatura/pięknydom24.pl