Gotowy na sezon grzewczy? Sprawdź, czy nie czeka Cię wymiana urządzenia grzewczego na nowszy model
W Polsce ze względu na warunki klimatyczne sezon grzewczy stanowi aż 2/3 roku. Okres od września do kwietnia to osiem miesięcy, podczas których optymalna temperatura w budynku zależy od kondycji i rodzaju posiadanego urządzenia grzewczego. Z tego powodu niebagatelnym zadaniem jest kontrola i ocena systemu grzewczego, aby uniknąć nieprzyjemnych problemów w momencie, gdy na reakcję będzie już zbyt późno.
Najważniejszym aspektem przygotowania do sezonu grzewczego jest sprawdzenie stanu technicznego urządzenia. Jego uszkodzenie w środku zimy to problem, który będzie tym poważniejszy, im większe są straty cieplne budynku wynikające np. z braku odpowiedniej termoizolacji. Im gorszy standard energetyczny budynku, tym szybciej będzie się on wychładzał. A gdy za oknem panuje minusowa temperatura, a Twoje urządzenie grzewcze zawiedzie, docenisz każdą minutę, którą możesz przeznaczyć na jego naprawę.
Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, że w sezonie grzewczym dostępność serwisantów jest zdecydowanie gorsza niż poza sezonem, a czas oczekiwania na wolny termin może nie być liczony w dniach, lecz w tygodniach. Ta niekorzystna sytuacja najmocniej dotyka użytkowników starszych urządzeń, które nie są już objęte gwarancją producenta.
Kolejnym ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na sprawność urządzenia grzewczego. Zadbaj o to, aby w kotłowni znajdowało się urządzenie, które możliwie jak najefektywniej wykorzystuje spalane paliwo. Im większa sprawność średnia kotła Ƞkśr, tym mniejsze jest zapotrzebowanie układu na paliwo. Starsze kotły stałopalne to urządzenia o niskiej sprawności, nierzadko poniżej 70%. Lepiej wypadają tradycyjne kotły gazowe, ale one również ustępują pod tym względem nowoczesnym, gazowym kotłom kondensacyjnym.
Należy również zwrócić uwagę, że w miarę upływu czasu sprawność urządzenia grzewczego może spadać w porównaniu ze stanem fabrycznym. Wszelkie nagromadzone latami zanieczyszczenia, takie jak kamień kotłowy czy sadza, szkodzą prawidłowej wymianie ciepła, a co za tym idzie sprawności urządzenia.
Na jakie elementy należy w szczególności zwrócić uwagę?
Sercem kotła jest jego pierwotny wymiennik ciepła. To w nim zachodzi proces wymiany ciepła, przekazywania go do układu centralnego ogrzewania. Zakamienienie, ogniska korozji punktowej nie tylko pogarszają wymianę ciepła w wymienniku i zwiększają opór hydrauliczny, ale także mogą prowadzić do krytycznej awarii polegającej na przegrzaniu lub rozszczelnieniu wymiennika.
Warto również zwrócić uwagę na stan elektroniki urządzenia grzewczego. To płyta główna kotła jest jego „mózgiem” odpowiadającym za zarządzanie wszystkimi procesami. Nie zawsze jednak uszkodzenie płyty objawia się zupełnym brakiem pracy kotła. Nierzadko uszkodzona elektronika jest przyczyną nieprawidłowej pracy i dziwnego, trudnego w diagnostyce zachowania urządzenia.
Ważne znaczenie wymiennika pierwotnego czy płyty elektronicznej obrazuje również cena tych części. Są to najdroższe elementy obecne w kotłach grzewczych: koszty ich zakupu i wymiany często przekraczają aktualną rynkową wartość całego urządzenia oraz powodują, że rozsądniejszym wyjściem może być zakup nowego urządzenia grzewczego. Inwestycja w kosztowną naprawę wyeksploatowanego kotła może być ryzykowna, gdyż prawdopodobieństwo kolejnych usterek rośnie wraz z wiekiem sprzętu. W takiej sytuacji może się on zmienić w pochłaniającą środki finansowe studnię bez dna.
Wymiana kotła a współczesne możliwości
Alternatywą dla uciążliwych napraw urządzenia jest jego wymiana na nowe. Współczesna technologia umożliwia np. wykorzystanie gazowych kotłów kondensacyjnych. Spalanie gazu, w przeciwieństwie do spalania węgla, nie powoduje emisji smogotwórczych pyłów i sadzy, a także ma śladowy wpływ na emisję dwutlenku siarki – związku silnie szkodliwego dla zdrowia człowieka i dla środowiska naturalnego.
Jednocześnie kotły kondensacyjne, dzięki wykorzystaniu tzw. ciepła utajonego znajdującego się w parze wodnej spalin, są urządzeniami o najwyższej sprawności spośród wszystkich kotłów gazowych. Dzięki temu ich zastosowanie wpływa na realne oszczędności finansowe użytkownika. Przykładem zaawansowanych technologicznie, gazowych kotłów kondensacyjnych jest np. seria kotłów ecoTEC exclusive marki Vaillant. Urządzenia posiadają klasę efektywności energetycznej A, która umożliwia zakup kotła w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.
ecoTEC exclusive to wysokiej jakości atrakcyjne wizualnie kotły o szerokiej modulacji mocy grzewczej, której dolna granica wynosi w przypadku wersji jednofunkcyjnej 2,8 kW, a w przypadku wersji dwufunkcyjnej – 3,4 kW. Cecha ta umożliwia bardzo dobre dopasowanie kotła do zmiennych warunków obciążenia cieplnego budynku. Dzięki technologii IoniDetect kocioł automatycznie dostosowuje się do zmiennej jakości gazu z sieci, przez co stale kontroluje proces optymalnego spalania.
Vaillant ecoTEC exclusive występuje w sprzedaży w pakiecie z atrakcyjnym wizualnie regulatorem pogodowym VRC 720 sensoCOMFRT oraz modułem komunikacji internetowej VR 921 sensoNET. Dzięki tym elementom możliwe jest korzystanie z aplikacji na urządzenia mobilne sensoAPP, która zapewnia zdalne i wygodne sterowanie pracą kotła, także z dala od domu.
Więcej informacji na temat linii kondensacyjnych kotłów Vaillant ecoTEC exclusive można znaleźć na stronie:
https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/ecotec-exclusive-65347.html
źródło: pieknydom24.pl