Gładzie receptą na gładkie ściany
Nawet najbardziej precyzyjna aplikacja i wykończenie ścian oraz sufitów tynkami cementowo-wapiennymi czy cementowymi nie pozwoli uzyskać idealnie równej powierzchni przeznaczonej do malowania czy tapetowania. Nieskazitelnie gładką powłokę gwarantuje zastosowanie gładzi gipsowej lub wapiennej. Warto podkreślić, że suche mieszanki na bazie gipsu i wapna należą do najbardziej przyjaznych mieszkańcom produktów - nie zawierają bowiem szkodliwych substancji i są bezzapachowe.
Nałożenie gładzi na ściany i sufity pozwala uzyskać idealnie równą powierzchnię, którą można malować czy tapetować. Inwestorzy wybierają najczęściej gotowe mieszanki na bazie gipsu i wapna, które po zmieszaniu jedynie z wodą tworzą plastyczną masę. Ich prosta aplikacja umożliwia szybkie uzyskanie gładkich powierzchni. Jak krok po kroku wygładzić ściany, aby osiągnąć
[[[zdjecie,5618,duze]]] Zastosowanie gładzi pozwoli uzyskać równe i gładkie ściany, równe ściany? „Pierwszym etapem pracy jest ocena stanu podłoża, które chcemy wygładzić. Powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość nierówności. Wiedza ta pozwoli nam podjąć decyzję czy wystarczy zastosować gładź, czy jednak konieczne będzie wstępne wypełnienie nierówności tynkiem. Gładź można nakładać na wszelkie podłoża mineralne - beton, tynki cementowe, cementowo-wapienne oraz gips, pod warunkiem, że są one zwarte, niepopękane i mają właściwą przyczepność.
Przed aplikacją gładzi, konieczne jest gruntowanie, które wyrówna chłonność powierzchni. Grubość jednej warstwy gładzi nie powinna przekraczać 3 mm. Sucha mieszanka zawiera bardzo drobne ziarno i nawet przy takiej niewielkiej grubości powłoki nie ma obawy o nierówności i nieestetyczne zatarcia. Równie ważnym etapem co nakładanie, jest szlifowanie pierwszej warstwy, gładzi gipsowej . Pozwoli ono precyzyjnie wyrównać wszelkie niedoskonałości i tym samym przygotować podłoże pod ostateczne wykończenie. Warto podkreślić, że zastosowanie gładzi wapiennej pozwoli uniknąć kłopotliwego, ze względu na duże zapylenie pomieszczenia, szlifowania. Zaletą gładzi gipsowej, jak i wapiennej jest naturalnie biały kolor ścian i sufitów, dzięki któremu, każdy rodzaj farby dobrze kryje” - wyjaśnia Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit.
Warto zaznaczyć, że gładzie gipsowe i wapienne produkowane są na bazie naturalnych surowców, które nie są szkodliwe dla mieszkańców. Nie emitują żadnych zapachów, co więcej umożliwiają dyfuzję pary wodnej i tym samym zapewniają przyjazny mikroklimat we wnętrzach. „Większą część życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego też warto zadbać nie tylko o ich estetykę, ale także odpowiednią temperaturę i wilgotność we wnętrzach, co w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.
- Wybór gładzi wapiennej Baumit
KlimaGlätte powoduje, że warstwa ta „oddycha” i absorbuje wilgoć, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i oddaje ją z powrotem, kiedy powietrze ulega wysuszeniu. Dzięki temu we wnętrzach utrzymuje się przyjemny i zdrowy dla mieszkańców mikroklimat.” - dodaje ekspert z firmy Baumit.
źródło: baumit/pieknydom24.pl