piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Firany do salonu — czym się kierować przy ich wyborze?

Firany do salonu — czym się kierować przy ich wyborze?

INNE / Firany / 2022-04-29 14:58:37

Salon to serce każdego domu. To w nim odpoczywamy, przyjmujemy gości i często spędzamy dużo czasu, dlatego warto zadbać o jego odpowiedni wystrój. Jednym z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych wybieranych do takiego pomieszczenia są firany, które dodatkowo pełnią ważne funkcje w tym m.in. zapewniają nam poczucie prywatności. Czym kierować się przy wyborze firan do salonu? Podpowiadamy.

Kolorystyka firan do salonu

Pierwszym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając firany do salonu, jest ich kolor. Ze względu na to, że w tym miejscu spędzamy wiele czasu, warto dobrać taki odcień, który będzie pasował do całości aranżacji i nie przytłoczy tego wnętrza, a jednocześnie będzie pozytywny w odbiorze. Wbrew pozorom barwy mają duży wpływ na nasze samopoczucie.  

Najlepiej postawić na jasne kolory, które przepuszczają sporo światła i optycznie rozjaśniają pomieszczenie. Do najczęściej wybieranych zalicza się biel, beż i ecru. Decydując się na konkretny odcień, warto dopasować go do innych elementów dekoracyjnych, a także tekstyliów takich jak dywan czy sofa, a także koloru ścian. Powinien być spójny z całością aranżacji. We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym lub glamour najlepiej sprawdzą się firany wykonane z naturalnych materiałów z delikatnym motywem. Z kolei w nowoczesnych salonach najlepiej postawić na lekkie tkaniny bez wzorów. 

Funkcjonalność firan

Wybierając firany do salonu, warto zastanowić się, jaką funkcję mają pełnić. Czy zależy nam na tym, aby chroniły nasze wnętrza przed ciekawskim okiem sąsiadów, czy też jedynie dekorowały pomieszczenie. Od tych czynników powinien być uzależniony wybór materiału, z którego będą wykonane. Te o gęstym splocie świetnie sprawdzą się, aby lepiej izolować pokój od świata zewnętrznego, lecz mogą go nieco zaciemniać. Z kolei wykonane z cienkich tkanin, takich jak woal nadadzą wnętrzu lekkości, delikatności i wpuszczą do pomieszczenia dużo więcej światła. 

Długość firan do salonu

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając firany do salonu, jest ich długość. W przypadku małych pomieszczeń często lepiej wyglądają modele sięgające do parapetu. Z kolei w przypadku dużych przestrzeni dobrą opcją będą firany długie kończące się tuż nad podłogą. Takie elementy mogą zasłonić również przedmioty, których nie chcemy eksponować, takie jak na przykład kaloryfer. Dodatkowo im dłuższy materiał, tym pomieszczenie prezentuje się bardziej stylowo i elegancko. Oczywiście za każdym razem należy indywidualnie dobrać długość firany. Na przykład jeżeli pod oknem chcemy postawić komodę, wówczas warto wybrać krótszy model.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe