Fasady niepodszyte wiatrem. Paroc prezentuje płyty wiatroszczelne z serii WAS 25
Drewniane ściany szkieletowe wymagają od architekta rozwiązań izolacyjnych, które nie tylko pozwolą osiągnąć zakładany współczynnik przenikania ciepła przegrody, ale zapewnią też szczelność przed przenikaniem powietrza i wiatru oraz skutecznie zapobiegną kondensacji wilgoci wewnątrz przegrody. Rozwiązaniem, które bardzo dobrze wpisuje się w powyższe potrzeby, są płyty wiatroszczelne z serii PAROC WAS 25.
Rozwiązania z serii PAROC WAS 25 to niepalne płyty z wełny kamiennej, które można stosować w charakterze izolacji termicznej i wiatrochronnej w jedno- i dwuwarstwowych systemach elewacyjnych, zarówno nowych, jak i termomodernizowanych. W gotowej konstrukcji powierzchnia płyt ma kontakt ze szczeliną wentylacyjną pod fasadą zewnętrzną, gdzie jej zadaniem jest minimalizacja wpływu konwekcji wymuszonej na parametry robocze przegrody.
Dzięki jednostronnemu pokryciu welonem z włókna szklanego w kolorze neutralnym (PAROC WAS 25t) lub czarnym (PAROC WAS 25tb), powierzchnia płyt jest skutecznie chroniona przed wyrywaniem włókien w szczelinie wentylacyjnej oraz wnikaniem wody deszczowej do innych, wrażliwych na wilgoć elementów konstrukcji. Wyrób charakteryzuje się niskim współczynnikiem przepuszczalności powietrza, a jego zastosowanie zapewnia szybkie odprowadzanie wilgoci do szczeliny wentylacyjnej (niski opór dyfuzyjny, μ = 1). Jako izolację wiatrochronną w systemie dwuwarstwowym wystarczy zastosować 30-50 mm grubości płytę PAROC WAS 25 (t lub tb).
Ze względu na niski współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,033 W/mK, płyty stanowią zewnętrzne przedłużenie warstwy izolacji termicznej o niskiej gęstości. Zastosowanie systemu dwuwarstwowego z płytami z serii PAROC WAS 25 zapobiega powstawaniu mostków termicznych i zapewnia szczelną izolację termoochronną, poprawiając tym samym współczynnik przewodzenia U dla przegrody.
Porada eksperta
Szczelina wentylacyjna, którą umieszcza się za elewacją, ma na celu zapewnić dobry poziom wentylacji. W przypadku drewnianych ścian szkieletowych konieczna jest jednocześnie zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna szczelność, bez względu na rodzaj zastosowanej elewacji. Dlatego też, zaleca się stosować izolację chroniącą przed wiatrem, taką jak PAROC WAS 25t lub PAROC WAS 25tb na zewnętrznej stronie profili drewnianych. Ta ciągła warstwa znacząco redukuje mostki cieplne i ilość wilgoci osiadającej na drewnianych elementach szkieletu - Adam Buszko Szef Wsparcia Sprzedaży Izolacji Budowlanych Paroc Polska.
Właściwości techniczne:
- Norma zharmonizowana: EN 13162:2012
- Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,033 W/(mK)
- Klasa reakcji na ogień: A1
- Krótkotrwała nasiąkliwość wodą WS: ≤ 1 kg/m²
- Długotrwała nasiąkliwość wodą WL(P): ≤ 3 kg/m²
- Współczynnik przepuszczalności powietrza, L: ≤ 25 x 10-6 m3/m2sPa
- Opór dyfuzyjny pary wodnej MU, µ: 1
- Średnia gęstość: 90 kg/m3
- Klasa tolerancji grubości: T5
Dostępne wymiary:
- długość: 1200 mm
- szerokość: 600 mm
- grubość: 30-150 mm
źródło: paroc/pieknydom24.pl