Kratki_Koza AB
Ekologiczne kominki – zachwycający blask ognia w zgodzie z naturą
Dom to jedyne takie miejsce na świecie. Urządzony z najwyższą dbałością o każdy szczegół, „szyty na miarę” indywidualnych potrzeb i pragnień. Tworzony z troską o środowisko naturalne. Proekologiczne materiały i urządzenia to dziś nie tylko moda, ale coraz częściej wymóg prawny. By cieszyć się niezwykłym widokiem żywego ognia w domu, oprócz wzornictwa i kolorystyki należy wziąć pod uwagę przepisy Unii Europejskiej dotyczące ekologii. By przez długie lata korzystać z ciepła płynącego z kominka, warto już dziś zadbać o to, by urządzenie spełniało wszystkie normy prawa unijnego oraz krajowego.
Kominek a normy unijne
Najważniejsze kwestie prawne dotyczące eksploatacji urządzeń energetycznych reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej z dnia 25 kwietnia 2015 r. Szczegółowe normy dotyczące emisji pyłów, tlenków: azotu i węgla, zwane potocznie Ekoprojektem, mają za zadanie ograniczyć ilość szkodliwych substancji doprowadzanych do atmosfery oraz poprawić ekologiczność nowych produktów wprowadzanych na rynek unijny. Od 1 stycznia 2022 roku zaczną w Polsce obowiązywać przepisy Ekoprojektu dotyczące kominków, piecyków oraz kuchni. Za niespełna dwa lata będą mogły być użytkowane tylko takie modele, które zgodnie z rozporządzeniem KE spełnią wszystkie restrykcyjne wymagania dotyczące emisji cząstek stałych, gazowych związków organicznych, tlenków węgla i azotu oraz granic efektywności energetycznej. Upraszczając, ekologiczne kominki mają działać tak, by ich eksploatacja nie wiązała się z negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Jeszcze przed wejściem unijnych norm walkę ze smogiem rozpoczęły województwa małopolskie, śląskie czy opolskie, wprowadzając uchwały antysmogowe.
Eko kominki made in Poland
Na polskim rynku kominkowym rygorystyczne wymogi UE spełniają produkty marki Kratki. Filozofia działania tej firmy koncentruje się wokół nieszablonowego wzornictwa, świetnej funkcjonalności, ale także troski o środowisko naturalne. W bogatym portfolio lidera w branży kominkowej znajdują się ekologiczne wkłady kominkowe oznaczone certyfikatem ECODESIGN, np. NBC 7 z zabudową Home Easy Box, Nadia ubrany w kafle, MBA, MBO, oraz piece, np. popularna Koza AB, Koza K5, które spełniają wszystkie normy prawa krajowego oraz Ekoprojektu. Urządzenia, posiadające specjalne oznakowanie, nie przekraczają norm emisji tlenków: węgla i azotu oraz gazowych zanieczyszczeń organicznych. Ponadto, spełniają normy dotyczące sezonowej efektywności grzewczej oraz produkcji pyłów. Eksploatacja ekologicznych urządzeń grzewczych to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim troska o jakość powietrza, którym oddychamy.
„Produkty z certyfikatem ECODESIGN to przyszłość branży kominkowej. Urządzenia przyjazne środowisku naturalnemu to rozwiązanie pod każdym względem doskonałe. Ekologiczne kominki łączą w sobie nowoczesne wzornictwo, dopracowaną w każdym detalu funkcjonalność, no i oczywiście są przyjazne dla środowiska. Dlatego jestem przekonany, że takie urządzenia to dobry kierunek rozwoju” – przekonuje Cezary Ziółek, dyrektor ds. marketingu z firmy Kratki.pl.
Chociaż unijne wymagania prawne zaczną obowiązywać dopiero w 2022 roku, decydując się na zakup kominka czy pieca, już teraz warto zadbać o to, by urządzenie posiadało certyfikat ECODESIGN. Dziś, na równi z unikatowym wzornictwem i doskonałą funkcjonalnością, liczy się szacunek wobec środowiska naturalnego. I doskonale rozumie to polski producent firma Kratki.pl, wprowadzając do swojej oferty ekologiczne urządzenia. Dzięki nim będziemy znów oddychać czystym powietrzem, a problem smogu pozostanie jedynie wspomnieniem.
źródło: pieknydom24.pl