Drewno i kamień. Piękno naturalnych materiałów we wnętrzach
Współczesne wnętrza coraz częściej odwołują się do natury, wykorzystując naturalne materiały jako kluczowy element designu. Od drewna po kamień, te materiały nie tylko dodają uroku i ciepła do przestrzeni, ale także promują zrównoważone podejście do projektowania. Co wnoszą do wnętrza? Uszlachetniają je, a może powodują, że są ponadczasowe?
O naturalnych materiałach we wnętrzach nie możemy mówić jak o chwilowym trendzie, bo popularność drewna, czy kamienia od lat jest niezmienna. Ci, którzy urządzają swoje wnętrza coraz bardziej doceniają piękno i funkcjonalność naturalnych surowców oraz rozumieją korzyści zdrowotne i ekologiczne, jakie niosą za sobą.
Ponadczasowość drewna i unikatowość kamienia
Dzięki swojej uniwersalności i estetyce naturalne materiały stanowią niezrównany element współczesnego designu wnętrz, który zyskuje coraz większe uznanie wśród profesjonalistów. Zdecydowanie do grona sympatyków należy projektantka Barbara Steciak, właścicielka pracowni VIVA DESIGN.
„Z racji mojego pierwszego wykształcenia – czyli artysty rzeźbiarza [rzeźba w drewnie] – zdecydowanie moim ulubionym materiałem jest drewno. Jest niezwykle plastyczne, daje olbrzymie możliwości twórcze i aranżacyjne” mówi Barbara Steciak. „Od początku mojej pracy starałam się przekonywać inwestorów do wykorzystania tego materiału w ich wnętrzach. Były to przeważnie piękne forniry, którymi pokrywaliśmy meble kuchenne, gabinetowe czy salonowe. Moim konikiem jest wyszukiwanie ciekawego forniru do następnego projektu. I tak pamiętam, jak 10 lat temu kładłam na szafki w kuchni czeczoty z orzecha — które nie były w ogóle wykorzystywane w meblach. Hurtownia, która dostarczała mi te materiały, szukała odpowiednich formatek po całej Polsce, żeby zebrać ich odpowiednią ilość. Podobna historia była z czeczotem z topoli oraz fornirem o wdzięcznej nazwie Imbuia. Poszukiwania ich były długie. Kocham taką pracę — im bardziej niedostępny materiał, tym bardziej chcę go zdobyć” dodaje.
Obok drewna jest jeszcze jeden materiał bliski projektantce Barbarze Steciak – kamień, który jak sama mówi jest obiektem jej fascynacji. Te dwa – z pozoru tak skrajne materiały są dla niej idealnym połączeniem. Im bardziej niespotykany kamień — tym lepiej.
„Szukam ciekawych i unikalnych kwarcytów, marmurów czy labradorytów. Kiedyś specjalnie ściągaliśmy czerwony kamień z kamieniołomu w Hiszpanii, ponieważ bardzo spodobał się inwestorowi do sauny, którą zaprojektowaliśmy” dodaje.
Elegancja i szlachetność
Wnętrza z naturalnymi materiałami nieprędko wyjdą z mody. Są ponadczasowe. Przykładowo w minimalistycznych wnętrzach szczegóły, detale mają olbrzymie znaczenie. Użyty materiał w takim wnętrzu musi mieć swoją klasę, moc przekazu.
„Nie bez przyczyny proste, modernistyczne meble duńskie opierały się na wspaniałych gatunkach drewna — mahoń, orzech, palisander, teak. Naturalne materiały jak kamień czy drewno podnoszą prestiż wnętrza, dodając im szyku. Mają taką samą siłę wyrazu 100 lat temu, jak i dzisiaj. Są synonimem gustu i elegancji” mówi Barbara Steciak. „Według mnie drewno i kamień — odnajdą się w każdym stylu. Czy to minimalizm, czy klasycyzm materiał naturalny ma swoją siłę wyrazu. Imponował w dawnych wiekach i nadal świetnie się odnajduje w dzisiejszym designie. Nowi twórcy sięgają do natury w zgodzie z ekologią i poszanowaniem materiału. W dobie konsumpcjonizmu i nadprodukcji liczy się produkt, który przetrwa 25, 50 czy nawet 100 lat. Jestem zwolenniczką produktu, który nie jest chwilowym trendem, ale produktem na lata” dodaje.
Co najważniejsze, naturalne materiały wybieramy zgodnie z tym, co nam się podoba oraz w zgodzie z koncepcją stylistyczną wnętrza. Tu dajemy kredyt zaufania projektantowi/architektowi, który powinien przeprowadzić nas przez mnogość dostępnych materiałów, wybierając najlepszą opcję.
„W mojej ocenie, rolą projektanta jest odpowiednie wybranie i pokazanie klientowi najlepszego wariantu oraz wytłumaczenie swojego wyboru. Wychodzę z założenia, że mój inwestor nie chce się zastanawiać nad plusami i minusami na przykład użytkowania marmuru w kuchni. Liczy na moje zdanie i wiedzę, jaką posiadam o jego upodobaniach i przyzwyczajeniach oraz to, że doradzę mu konkretne rozwiązanie” mówi projektantka.
Nie warto oszczędzać na stałych elementach wykończenia wnętrz — ponieważ robimy je na długi czas i nie wymieniamy po roku. Są to podłogi, meble kuchenne, płytki. Rolą projektanta jest wytłumaczenie klientowi, że położenie na podłodze drewna, będzie dla niego korzyścią na wiele lat użytkowania. Klienci chętnie wybierają naturalne materiały, gdyż doceniają ich niesamowite walory estetyczne. Cenią również je za niepowtarzalność. Nie ma dwóch takich samych kamieni, dwóch takich samych kłód drewna, a to jest wartość bezcenna. Ich wyjątkowość stanowi luksus we wnętrzach.
źródło: pieknydom24.pl