Dom zabezpieczony przed zimnem, czyli jesienne ocieplanie metodą bezspoinową
Perspektywa nadciągającej zimy, a wraz z nią niskich temperatur, zwraca nasze myśli w stronę ciepłego schronienia. Jesień, okres porządków i przygotowań, to również odpowiedni czas na remonty związane z termomodernizacją budynku. Jak przygotować dom na mrozy, stosując ocieplanie ścian metodą bezspoinową opowiada Tomasz Mazurkiewicz, ekspert z firmy Den Braven. Styropian jest dziś jednym z najchętniej używanych materiałów do ocieplania domów. Jego popularność wynika z uniwersalności - razem z nim mogą być stosowane różne rodzaje tynków. Dużym atutem takiej termoizolacji jest również łatwość montażu, którą wykonać można za pomocą odpowiednio dobranych klejów.
Jednym z polecanych sposobów instalacji warstw termoizolacyjnych jest metoda zwana bezspoinową lub lekką mokrą. Przy całej prostocie tej techniki należy jednak dołożyć starań, aby montaż był jak najdokładniejszy. W przeciwnym razie w systemie mogą powstać tzw. mostki termiczne, czyli miejsca o zwiększonym przewodnictwie termicznym powodujące niepotrzebne straty ciepła - podkreśla Tomasz Mazurkiewicz. Na szczęście ryzyko wystąpienia tego zjawiska można zredukować do minimum stosując odpowiednie preparaty, jak np. klej Montagefix-ST firmy Den Braven. W jego przypadku, w przeciwieństwie do tradycyjnych zapraw, nie ma niebezpieczeństwa, że preparat przedostanie się w szczeliny pomiędzy płytami, co doprowadzić mogłoby do powstania mostków cieplnych. Dodatkowo, produkt ten wykazuje dobrą termoizolacyjność, dlatego też przy jego pomocy można wypełniać szczeliny, które powstają np. na skutek docinania płyt czy złączy przy parapetach lub oknach piwnicznych. Ponadto, niskoprężność, którą cechuje się Montagefix-ST, jest gwarantem, że zamontowane elementy izolacji nie ulegną przesunięciu, co mogłoby obniżyć właściwości termoizolacyjne całego systemu. O wyjątkowości tego preparatu świadczy również zdolność utwardzania się pod wpływem wilgoci, co w połączeniu z niską wodochłonnością czyni z niego klej szczególnie przydatny jesienią.
Montagefix-ST jest preparatem gotowym do użycia - nie trzeba zmieniać proporcji, rozrabiać i mieszać, co pozwala uniknąć wielu błędów wykonawczych. Aby nałożyć klej na styropianową warstwę termoizolacyjną wystarczy pistolet do piany, który pozwala na precyzyjną i wygodną aplikację. Klej na płytę najlepiej nakładać pasmami, wzdłuż jej wszystkich boków, zachowując odstęp ok. 2 cm od brzegu, resztę powierzchni pokrywając pasmem w kształcie litery M lub W. Klej powinien zająć jakieś 40% całej płyty. Należy pamiętać, że masy klejącej nie nakłada się bezpośrednio na ścianę, a na przyklejany styropian - wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven. Tak przygotowany materiał montuje się do podłoża poziomymi pasami, przesuwając je względem rzędów o połowę długości, co powinno przypominać tzw. mijankę.
- Najsilniejszy spośród klejów
Niekiedy okoliczności zmuszają nas do zastosowania wyjątkowych rozwiązań. W przypadku mocowania szczególnie obciążonych elementów przydają się kleje o znacznie wyższej od standardowej maksymalnej wytrzymałości na zerwanie - tak, jak w przypadku kleju Mamut Glue, osiągającej nawet 22 kg/cm². Cechy tego produktu sprawiają, że jest on szczególnie przydatny w budownictwie, gdzie może zastępować kołki i gwoździe. Klej sprawdza się również przy montowaniu systemów ociepleń, zwłaszcza w tych miejscach ściany, które wymagają dodatkowego wzmocnienia. Dzięki dużej lepkości przytwierdzanie elementów jest niemal natychmiastowe, bez konieczności ich podpierania nawet na pionowych powierzchniach. To jeden z najsilniejszych klejów na rynku - podsumowuje Tomasz Mazurkiewicz, ekspert firmy Den Braven - dodatkowo może być stosowany do wielu rodzajów podłoży budowlanych, co szczególnie sprawdza się w przypadku termomodernizacji budynków.
Dawniej ocieplenie domu nastręczało wiele trudności i wymagało fachowej wiedzy. Dziś, dzięki nowym metodom i specjalistycznym klejom, jest to czynność, którą niemal majsterkowicze mogą wykonać samodzielnie. Gdy przeprowadzimy je jesienią, efekty odczuwalne będą już pierwszej zimy.
źródło: denbraven/pieknydom24.pl