Dom w komfortowym klimacie - nowoczesne systemy Schüco PVC-U
Okna i drzwi tarasowe zajmują proporcjonalnie coraz większą powierzchnię ścian budynków, dlatego ich parametry mają kluczowe znaczenie dla komfortu przebywania w pomieszczeniach. Nowej generacji okna i drzwi z PVC-U nie tylko zatrzymują ciepło i chronią przed warunkami pogodowymi, lecz także zapewniają bezpieczeństwo i dopływ świeżego powietrza przy zamkniętym skrzydle.
Stolarka okienna i drzwiowa to element ciepłej powłoki budynku, dlatego dobranie systemów o odpowiednich parametrach warunkuje utrzymanie komfortu termicznego. Zwłaszcza, jeśli przeszklenia stanowią duży procent powierzchni elewacji. Wielkopowierzchniowe okna i drzwi to wyróżnik współczesnej architektury, jednak wzrastające wymagania prawne, a także oczekiwania samych użytkowników sprawiają, że stolarka musi już nie tylko dostarczać dużo światła i chronić przed zmiennymi warunkami pogodowymi, lecz również gwarantować zdrowy mikroklimat i pełny komfort użytkowania. Duże, eleganckie okna i drzwi przesuwne to jednak przede wszystkim wizytówka domu, dlatego warto wybrać rozwiązania od jednego, sprawdzonego dostawcy, który bierze pod uwagę wszystkie te czynniki.
Systemowo ciepłe i elastyczne
Jedną z głównych różnic pomiędzy systemami okien i drzwi jest głębokość zabudowy, która pośrednio wpływa na termoizolacyjność, stabilność i właściwości antywłamaniowe. Obecnie na rynku można spotkać systemy okienne o głębokości zabudowy 70 mm, jednak naprawdę ciepłe okna powinny mieć głębokość 82 mm. Pozwala to na wstawianie potrójnych pakietów szybowych o grubości nawet 52 mm. W sześciokomorowym systemie Schüco Corona SI 82 są stosowane solidne, stalowe wzmocnienia profili i opcjonalnie technika wklejania szyby, co pozwala na produkcję bardzo ciepłych okien, większych niż standardowe. Jeśli jednak wymagany jest wyższy poziom termoizolacyjności, można zastosować siedmiokomorowy system Schüco LivIng o tej samej standardowej głębokości zabudowy, dostępny w wersji z dwoma lub trzema uszczelkami przylgowymi wykonanymi z niezwykle trwałego termozgrzewalnego EPDM. W przypadku okna z trzema uszczelkami współczynnik przenikania ciepła dla samej ramy bez szyby osiąga wartość Uf≥0,96 W/m2K, co potwierdzono w Instytucie ift Rosenheim. Przy zastosowaniu szyby Ug=0,7 W/m2K okno uzyskuje standard pasywny. Systemowym odpowiednikiem bardzo ciepłych okien Schüco są drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide z pięciokomorowymi skrzydłami o głębokości 82 mm, solidną, siedmiokomorową termoizolowaną ramą o głębokości zabudowy 219 mm i rekordowo niskim dla tego typu stolarki współczynniku przenikania ciepła Uw≤0,8 W/m2K. Płaski próg zintegrowany z trzema przekładkami termicznymi i spienionymi izolatorami zapobiega powstawaniu tzw. zimnego obszaru w strefie przypodłogowej, jak również gwarantuje wygodne przechodzenie na zewnątrz bez ryzyka potknięcia. W zależności od indywidualnego projektu można wybrać drzwi dwu- trzy- i czteroskrzydłowe, z różnymi kombinacjami skrzydeł stałych lub przesuwnych. Indywidualny efekt eleganckiego domu z oknami i panoramicznymi drzwiami przesuwnymi zapewnia z szeroka paleta ponad 170 wykończeń profili o wyglądzie naturalnego drewna i w kolorach metalicznych Schüco AutomotiveFinish, którą dodatkowo poszerza możliwość zastosowania zewnętrznych nakładek aluminiowych Schüco TopAlu w nieograniczonym wyborze kolorystycznym.
Innowacje dla komfortu
Najbardziej podstawową funkcją szklanych przegród jest emisja światła dziennego do wnętrz, dlatego ważną rolę odgrywa tu zarówno widoczna szerokość ram, jak i ich geometria. Już w standardzie wszystkie ciepłe systemy okienne Schüco z PVC-U charakteryzują się niewielką widoczną szerokością profili, która dla ościeżnicy i skrzydła razem wynosi zaledwie 120 mm, co pozwala na optymalne doświetlenie pomieszczeń. Pomimo filigranowego wyglądu stolarka spełnia wymagania klasy antywłamaniowej RC 2 i cechuje się bardzo wysoką odpornością na obciążenie wiatrem C5/B5, co oznacza, że wytrzymuje ciśnienie 2000 Pa wywołane wiatrem o prędkości 205 km/h! Klasa wodoszczelności 9A gwarantuje, że woda opadowa nie dostanie się do wnętrza okna nawet przy silnym wietrze. Okna, jako element wentylacji grawitacyjnej, mogą także regulować mikroklimat wnętrz. Rozwiązania Schüco wychodzą jednak o krok dalej, oferując kontrolowaną wymianę powietrza bez pogorszenia komfortu akustycznego i cieplnego, jak to ma miejsce w przypadku uchylania skrzydeł. Umożliwia to zintegrowany z ramą okienną system Schüco VentoPlus wyposażony w mechaniczny czujnik wilgoci, który steruje objętością przepływu powietrza. Zupełnie bezobsługowe rozwiązanie przeprowadza wymianę powietrza w zależności od aktualnych potrzeb przy zamkniętym oknie. Dużą zaletą jest fakt, że okno nadal posiada wysoką izolacyjność akustyczną do 41 dB przy otwartych nawiewnikach i 44 dB w momencie, gdy są one zamknięte.
źródło: schuco/pieknydom24.pl