piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Dom optymalny - podłoga optymalna
fot. Baumit

Dom optymalny - podłoga optymalna

WYKOŃCZENIE / Ściany i podłogi / 2019-07-22 11:17:38

Budowa modelowego Domu Optymalnego – projektu znanego architekta Roberta Koniecznego – postępuje dużymi krokami. Wnętrza są już niemal gotowe. W ostatnich tygodniach zamontowano ogrzewanie podłogowe, a jego efektywną pracę będzie wspierał ułożony na instalacji grzewczej samopoziomujący podkład podłogowy na bazie specjalnego spoiwa wykorzystującego gips alfa. Jednym z wielu atutów zastosowanego podkładu jest jego wysoka przewodność cieplna, przekładająca się na realne oszczędności energii i większy komfort dla mieszkańców.

Polecane sklepy

allegro

Każdy ma prawo do dobrej architektury – w myśl tej tezy w Radostawicach koło Pszczyny (woj. śląskie) realizowany jest Dom Optymalny, którego ideą jest zaproponowanie polskiemu inwestorowi zrównoważonego budynku jednorodzinnego, łączącego w założonym budżecie ponadczasową formę z potrzebami mieszkańców oraz kompleksowo opracowaną koncepcją energetyczną. W ramach przedsięwzięcia powstaje osiedle składające się z sześciu modelowych domów z dwuspadowym dachem, zaprojektowanych przez architekta Roberta Koniecznego KWK Promes, zdobywcę wielu międzynarodowych nagród.

Pomysł zrodził się w 2015 r. Do współpracy zaproszono wiodących producentów materiałów budowlanych i wykończeniowych. Dobór zastosowanych rozwiązań został starannie przemyślany pod kątem kosztu zarówno budowy, jak i późniejszej eksploatacji, a także ekologii i przyjaznego mieszkańcom mikroklimatu. Dziś możemy już mówić o zaawansowanej fazie realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. Ściany wewnętrzne kilka miesięcy temu wykończono „oddychającym” tynkiem wapiennym, a w ostatnim czasie zamontowano ogrzewanie podłogowe, które zapewni mieszkańcom właściwy komfort cieplny i niższe rachunki za energię w sezonie grzewczym. Optymalną pracę instalacji będzie wspierał samopoziomujący podkład podłogowy Baumit Alpha 2000 o grubości 5 cm, dostarczony przez firmę Baumit.

– Podkład podłogowy Baumit Alpha 2000 w 100% wpisuje się w ideę naszego projektu. Jego największym atutem jest znakomita przewodność cieplna. Ponadto, jego powierzchnia nie wymaga szlifowania i można na niego wchodzić już po 24 godzinach. Wszystko to razem gwarantuje szybkie wykonanie prac oraz optymalne działanie instalacji ogrzewania podłogowego i dalej przekłada się na komfort użytkowania pomieszczeń oraz realne oszczędności finansowe – podkreśla Katarzyna Baron, która wraz z mężem Tomaszem jest autorką inicjatorką powstania Domu Optymalnego, zaprojektowanego przez arch. Roberta Koniecznego.

Podłoga wykonana w technologii samopoziomującego podkładu na bazie spoiwa alfa zapewnia gładkie, równe i stabilne podłoże pod wszelkiego rodzaju okładziny, a przy tym perfekcyjnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Nagrzewa się dwukrotnie szybciej od tej wykonanej z tradycyjnej zaprawy, przynosząc wymierne oszczędności energii i ułatwia sterowanie temperaturą pomieszczeń. Doskonała rozlewność wylewki gwarantuje dokładne przykrycie rur instalacji ogrzewania podłogowego oraz ich precyzyjne otulenie, bez pęcherzy powietrza. Uzyskana struktura po związaniu jest wysoce homogeniczna, dzięki czemu ciepło jest szybciej i efektywniej oddawane do pomieszczenia. Dodatkowo, wysoka wytrzymałość mechaniczna pozwala zapomnieć o zbrojeniu wylewki, a także zmniejszyć jej grubość nad przewodami grzewczymi. Co więcej, wyeliminowane zostaje zjawisko powstawania rys skurczowych podczas wiązania, charakterystyczne dla tradycyjnych jastrychów.

– Możliwość udziału w budowie Domu Optymalnego to dla nas duży powód do satysfakcji, a przy tym także kolejne potwierdzenie tego, że nasze produkty są trafną odpowiedzią na potrzeby współczesnego budownictwa stawiającego na estetykę, przyjazny mikroklimat, efektywność energetyczną – wartości nam szczególnie bliskie, wyrażające naszą misję, by ludzie żyli w przyjaznych dla zdrowia, energooszczędnych i pięknych domach. Zarówno samopoziomujący podkład Baumit Alpha 2000, jak również wykorzystany w projekcie tynk wapienny Baumit KlimaWhite z funkcją regulacji poziomu wilgoci w pomieszczeniach perfekcyjnie wpisują się w te założenia – podkreśla Tomasz Dzierwa, product manager w firmie Baumit.

Więcej o postępach prac na budowie Domu Optymalnego i zastosowanych w projekcie technologiach można przeczytać na stronie http://dlaciebie.dom-optymalny.pl oraz na profilu https://www.facebook.com/domoptymalny/?ref=hl.  

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe