Dom na pilota
Jeszcze kilka lat temu informacje o inteligentnych domach wydawały się futurystyczną wizją. Dzisiaj dom otwierany za pomocą czytnika linii papilarnych i zamykanie okna za pośrednictwem telefonu komórkowego staje się coraz bardziej popularne. Do zainstalowania takich nowoczesnych rozwiązań nie jest konieczne budowanie domu od podstaw.
Elektronika zdominowała świat. Małe dzieci wychowują się z telefonami i tabletami w rękach, a świat bez Internetu wydaje się już czymś nierealnym. Nowoczesne rozwiązania wchodzą też do naszych domów. Zaprogramować można właściwie wszystko - oświetlenie, okna, drzwi, ogrzewanie, czy ogrodowe zraszacze. Montaż takich systemów najlepiej zaplanować na etapie projektowania mieszkania czy domu - wtedy najłatwiej zorganizować przestrzeń. Jednak nie trzeba budować domu od podstaw, żeby zastosować w nim elementy inteligentnego systemu.
Okno, które wyczuwa deszcz
Wymiana okien w domu może być pretekstem do wprowadzenia pierwszych elementów inteligentnego systemu. - Wybierając nowe okna warto zwrócić uwagę na nowoczesne systemy okuć, dzięki którym będziemy mogli otwierać lub zamykać okna za pośrednictwem aplikacji w telefonie, czy specjalnego pilota. W takim przypadku musimy jednak pamiętać o konieczności doprowadzenia prądu - wyjaśnia Tomasz Bartol z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. Takie nowoczesne okna zapewniają też bezpieczeństwo. Używając aplikacji w telefonie w każdej chwili możemy sprawdzić, czy okna są na pewno zamknięte - pomaga to szczególnie podczas wyjazdów, kiedy zostawiamy pusty dom na dłużej. - W oknach można też wykorzystać system z czujnikami pogodowymi. Działanie jest proste - kiedy pada deszcz, okno samo się zamknie - wskazuje Tomasz Bartol.
Drzwi bez zamka
Poszukiwanie kluczy w damskich torebkach już niedługo stanie się legendą. W nowoczesnych domach drzwi otwiera się za pomocą aplikacji, pilota lub…czytnika linii papilarnych. To rozwiązanie przede wszystkim bezpieczne, ale też ułatwiające codzienne życie. Chwalą je sobie rodzice, którzy nie muszą zostawiać dziecku kluczy. Może ono używać czytnika linii (zwykle istnieje możliwość zakodowania kilkudziesięciu różnych kombinacji) albo otworzyć dziecku drzwi na odległość za pomocą telefonu.
Inteligentny ogród
Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy remontu, przygodę z inteligentnymi systemami zacznijmy od ogrodu. Podczas instalacji możemy zdecydować się na specjalne czujniki opadów, które mierzą ich intensywność i dopasowują potrzebę podlewania. Drugim, bardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem są czujniki wilgotności gleby, które można zainstalować w różnych częściach ogrodu. Niestety automatyczne nawadnianie to spory wydatek i konieczność robienia wykopów. Należy jednak zwrócić uwagę, że koszt w dużej mierze zwróci się w przyszłości. Podlewanie za pomocą zautomatyzowanych zraszaczy może zmniejszyć zużycie wody aż o 50%. Warto przy okazji pomyśleć o założeniu oddzielnego licznika na wodę do podlewania, dzięki czemu zaoszczędzimy na opłacie za odprowadzanie wody do kanalizacji.
Małe kroki do przyszłości
Nowoczesne technologiczne rozwiązania mają ułatwić życie domownikom. Nie musimy budować futurystycznego domu naszpikowanego technologią, żeby skorzystać z dobrodziejstw techniki. Małymi krokami możemy przyzwyczajać się do domów przyszłości, które za chwilę staną się naszą codziennością.
źródło: gu/pieknydom24.pl