Dom alergika wiosenną porą
Mimo całego swego uroku wiosna może kojarzyć się też z nieprzyjemnymi dolegliwościami jak katar sienny. Pyłki traw i drzew skutecznie uprzykrzają życie osobom cierpiącym na alergie i mogę przedostawać się również do domu. Jak sobie pomóc? Warto poznać domowe sposoby i rozwiązania stworzone z myślą o alergikach.
Według Badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego aż 40% Polaków zmaga się z alergiami. Przyczyną dolegliwości mogą być m.in. niewłaściwa dieta, smog lub roztocza. Wczesną wiosną rozpoczyna się również pylenie drzew i traw. Już końcem marca pylą brzozy i dęby, w kwietniu trawy i pokrzywy, a początkiem lipca ̶ bylice. By ułatwić przygotowania do walki z pyłkami Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych co roku tworzy tzw. Kalendarz Alergika, w którym określone są daty pylenia poszczególnych rodzajów roślin z podziałem na cztery regiony Polski.
Problemy z wiosenną alergią możemy napotkać nie tylko na świeżym powietrzu. Pyłki w prosty sposób mogą przedostać się również do mieszkań i domów, utrudniając życie cierpiącym na alergię domownikom. Jak można zmniejszyć ich ilość i zapewnić sobie ochronę w czterech kątach? Jest na to kilka sposobów.
- Częste wietrzenie i pranie
Wiosna zachęca do otwierania okien i pierwszych porządków. Sprzyja to przedostawaniu się do wnętrz pyłków roślin, zwłaszcza, gdy dopisuje słoneczna pogoda. Przenosimy je również sami – na ubraniach, obuwiu, futrze naszych pupili. Dlatego przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie wietrzenie mieszkania, najlepiej w godzinach wczesno-porannych lub późnym wieczorem, gdy pylenie jest najsłabsze. Pościel i ubrania w czasie największego pylenia warto prać jak najczęściej w temperaturze co najmniej 80 stopni. To doraźny sposób na szybkie pozbycie się alergenów w naszym otoczeniu.
- Pozbądź się grubych zasłon i firan
Przy urządzaniu domu alergika i planach nowej aranżacji na wiosnę warto zwrócić uwagę na ciężkie i grube materiały, takie jak zasłony okienne, firany, wełniane narzuty czy dywany. To w nich najczęściej osadzają się pyłki i roztocza, znajdujące się zarówno w domu, jak i przedostające się z zewnątrz. Na czas wiosny warto z nich zrezygnować lub pomyśleć nad alternatywą. W przypadku osłony okna i drzwi balkonowych warto rozważyć zastosowanie moskitiery. Przyda się nie tylko w ochronie przed owadami, na rynku znajdziemy również specjalne moskitiery przeciwpyłowe.
− Osłona skutecznie chroni nie tylko przed owadami, a także alergenami. Siatka przeciwpyłowa w moskitierze ma wysoką skuteczność w ochronie przed pyłkami drzew, krzewów i kwiatów, potwierdzoną atestem ECARP (European Centre for Allergy Research Foundation). W 97% zapewnia ochronę przed pyłkami brzozy i ambrozji, zaś w 100% chroni przed pyłkami trawy i pokrzywy. Ponadto moskitiera nie narusza profilu okna, ze względu na bezinwazyjny i prosty montaż – mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta osłon okiennych i nowoczesnych rozwiązań dekoracyjnych.
- Technologie przydatne alergikom
W przypadku uciążliwej alergii jednego z domowników warto zainteresować się urządzeniami takimi jak oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA, które wyłapują nawet najdrobniejsze cząsteczki pyłków i kurzu. W zależności od modelu, na jaki się zdecydujemy oprócz filtrowania powietrza może ustawić na nawilżenie i jonizację. Do sprzątania w domu alergika warto stosować odkurzacze z filtrem wodnym lub HEPA. Jeśli filtry będą regularnie wymieniane, potrafią zatrzymać zanieczyszczenia i alergeny nawet 15-krotnie mniejsze od średnicy ludzkiego włosa. Obecnie oczyszczacze projektowane są w stylu nowoczesnym, dlatego też oprócz funkcjonalności mogą stanowić ciekawy dodatek do wnętrz.
Z kolei w przypadku budowy domu lub generalnego remontu warto pomyśleć o wprowadzeniu większych zmian i zamontowaniu rekuperatora. To urządzenie pozwala na stałą wymianę brudnego powietrza na świeże, za pomocą dwóch strumieni powietrza – ciepłego i zimnego. Dzięki nowoczesnym technologiom do wnętrza powraca oczyszczone powietrze, oddając ciepło do mieszkania.
źródło: pieknydom24.pl