Docieplenie budynku? Rozważ PAROC Linio!
Sierpień i wrzesień to ostatni dzwonek na to, aby docieplić budynek mieszkalny czy biurowy przed startem kolejnego sezonu grzewczego. Termomodernizacja z głową to szereg korzyści – począwszy od wyższego komfortu użytkowników budynku, po niższe koszty eksploatacji dla jego właściciela. Na jaką izolację warto postawić?
Fasady ocieplane metodą lekką mokrą z wykorzystaniem cienkowarstwowych systemów wykończeniowych, to dość powszechny widok w polskim budownictwie – szczególnie tym sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat. Jednak jak to w przypadku starszych obiektów bardzo często bywa, oryginalnie zastosowana izolacja nie przystaje ani do aktualnie obowiązujących norm, ani tym bardziej do ekonomicznie uzasadnionych parametrów.
Aby zwiększyć komfort cieplny oraz zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię cieplną, inwestorzy decydują się na ich termomodernizację – widzimy to po rusztowaniach okalających prywatne domy, wielorodzinne bloki z wielkiej płyty czy budynki biurowe i publiczne, wzniesione jeszcze w poprzednim tysiącleciu.
Wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów myślących o poprawie standardu cieplnego budynków, Paroc proponuje izolacje fasad otynkowanych z serii PAROC Linio.
PAROC Linio to niepalne płyty z wełny kamiennej sprawdzające się w charakterze izolacji termicznej i akustycznej konstrukcji elewacyjnych wykańczanych cienkowarstwowymi tynkami fasadowymi. Z uwagi na zróżnicowane wymiary i parametry poszczególnych płyt, system ten oferuje skuteczne docieplenie wszystkich stref – także tych newralgicznych.
Do ocieplenia ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą wykorzystać można dwa podstawowe typy produktów wchodzących w skład serii – standardowe płyty fasadowe oraz płyty lamellowe.
Płyty standardowe
W pierwszym przypadku dedykowanymi rozwiązaniami są płyty PAROC Linio 10 oraz PAROC Linio 15. Ze względu na dużą sprężystość, produkty charakteryzuje wysoka tolerancja na ewentualne nierówności i niedoskonałości podłoża. W przypadku ścian termomodernizowanych stanowi to ogromne ułatwienie podczas prac wykonawczych.
Z drugiej strony płyty cechuje zwiększona wytrzymałość na ściskanie (odpowiednio 20 i 30 kPa) oraz rozciąganie (10 i 15 kPa), co pozwala na uzyskanie gładkiej i szczelnej powierzchni bazowej pod zaprawę tynkarską. Również w okolicach naroży, gzymsów i ościeży, gdzie ze względu na działanie wiatru lepiej postawić na płytę o lepszych parametrach mechanicznych.
Co warto jednak najbardziej podkreślić, oba produkty posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Deklarowana przewodność cieplna płyt wynosi odpowiednio 0,036 W/mK dla PAROC Linio 10 oraz 0,037 dla PAROC Linio 15.
Płyty lamellowe
Do wykonania termomodernizacji zakładającej grubszą warstwę izolacji alternatywnie wykorzystać można rozwiązanie PAROC Linio 80. Jest to płyta lamellowa – ułożone prostopadle do ocieplanej powierzchni włókna gwarantują wyższą przyczepność do podłoża, umożliwiając tym samym montaż bez łączników mechanicznych.
Ze względu na naturalne właściwości wełny kamiennej, wszystkie rozwiązania z serii PAROC Linio są niepalne, nie gromadzą wilgoci, są w pełni odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz zapewniają zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.
źródło: pieknydom24.pl