Dobór grzejnika do pomieszczenia
W salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym zainstalowany grzejnik powinien emitować łagodne ciepło i zapewniać czyste powietrze. W kuchni urządzenie to powinno samo przerywać pracę podczas częstego wietrzenia. Z kolei w łazience od grzejnika oczekujemy szybkiego wzrostu temperatury, a także jednoczesnego ogrzewania pomieszczenia i suszenia ręczników.
Optymalna temperatura pozostaje subiektywną decyzją użytkownika i różni się w zależności od danego pomieszczenia. Jednak w salonie i pokoju dziecięcym powinna wynosić 21 st. C., natomiast w sypialni podczas snu między 17, a 19.
W pokojach, w których przebywamy najczęściej, znajdować się powinny grzejniki radiacyjne, które emitują łagodne i otaczające ciepło. Kontrolują one inercję cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety promieniowania cieplnego i naturalnej konwekcji. Komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywalny z tym, jaki daje standardowo stosowany wodny system Centralnego Ogrzewania.
W pokojach zainstalowany może być radiator Alipsis, na którego obudowie ze szkła hartowanego, znajduje się folia grzewcza. Atlantic Polska wyposażył go w system ASP, który eliminuje cyrkulację kurzu, pyłków i roztoczy, a także ich osiadanie w bezpośrednim otoczeniu urządzenia. Poza tym posiada czujniki ruchu i światła, dzięki którym sam obniża temperaturę, gdy nikogo nie ma w domu lub jest noc.
W kuchni samoczynnie przerywa ogrzewanie podczas wietrzenia.
W kuchni temperatura powinna wynosić 20 st. C., czyli nieco mniej niż w salonie czy pokoju dziecięcym, gdyż i tak, ze względu na przyrządzanie potraw, jest w niej ciepło. Gotowanie, smażenie czy pieczenie sprawia, iż w pomieszczeniu tym należy często wietrzyć, a poprzez wymianę powietrza, czyli wentylację i wietrzenie z naszych domów ucieka ok. 15% ciepła.
Praca grzejników elektrycznych w czasie wietrzenia pomieszczeń jest nieefektywna i pochłania niepotrzebne kilowaty energii, za które później musimy zapłacić. Dlatego odpowiednim grzejnikiem do kuchni jest promiennik Tatou Bains, który wyposażono w funkcję Wietrzenie, czyli automatyczny system wykrywania otwartych okien. Specjalny czujnik w urządzeniu wychwytuje nadmiar zimnego powietrza wokół grzejnika i przerywa jego pracę na określony czas. Model ten posiada także 2 uchwyty umożliwiające suszenie ręczników i szmatek kuchennych.
W łazience szybkie ciepło oraz jednoczesne ogrzewanie i suszenie ręczników.
Najcieplejszym pomieszczeniem w domu powinna być łazienka, gdyż temperatura powinna wynosić w niej do 25 st. C., szczególnie w czasie, gdy z niej korzystamy. Dlatego podczas kąpieli, prysznica czy porannej toalety temperatura powinna szybko wzrastać. Z tego powodu, w łazience zainstalowany powinien być grzejnik Organza, który posiada wentylator Ventilo o mocy 1000W. Jest on w stanie podnieść temperaturę o 2-4 st. C. dosłownie w kilka minut.
To urządzenie ze szkła hartowanego z 2 uchwytami do suszenia ręczników, wyposażono w Duo System, który umożliwia dwutorowe rozprowadzanie ciepła. Polega on na emisji ciepła przez boczne otwory wylotowe, których budowa uniemożliwia zakrycie ich przez ręcznik. W wyniku tego w łazience utrzymana jest ustawiona temperatura, mimo, że na grzejniku suszy się ręcznik. Niestety w przypadku większości grzejników ręcznik tłumi wydostawanie się ciepła, w wyniku czego cała energia zużyta zostaje do jego wysuszenia i łazienka nie jest wtedy właściwie ogrzewana.
źródło: atlantic/pięknydom24.pl