piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Dlaczego warto zainwestować w kocioł kondensacyjny?

Dlaczego warto zainwestować w kocioł kondensacyjny?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2025-03-12 17:36:23

Kotły kondensacyjne to nowoczesne i energooszczędne urządzenia, które cieszą się rosnącą popularnością wśród właścicieli domów i mieszkań. Dzięki wykorzystaniu technologii kondensacji osiągają wysoką efektywność energetyczną, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i mniejszą emisję spalin. W tym artykule przyjrzymy się ich największym zaletom – wydajności, ekologiczności i oszczędnościom finansowym. Chcesz wiedzieć, jak działa kocioł kondensacyjny? Dlaczego wypada lepiej niż tradycyjne rozwiązania? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa kocioł kondensacyjny,
  • dlaczego kotły kondensacyjne są lepsze od tradycyjnych kotłów z otwartą komorą spalania,
  • jakie są zalety i czynniki wpływające na efektywność kotłów kondensacyjnych,
  • jakie są oszczędności wynikające z ogrzewania kotłem kondensacyjnym.

Jak działa kocioł kondensacyjny? Odpowiadamy!

Gazowy kocioł kondensacyjny, w odróżnieniu od innych konstrukcji, korzysta nie tylko z energii wprowadzonej do niego wraz z paliwem, ale także z tak zwanego ciepła spalania.

Spalanie gazu (ziemnego, jak i płynnego) generuje bowiem powstawanie wody w postaci pary wodnej, która jest jednym z produktów reakcji spalania. Wykroplenie się pary wodnej powoduje odzysk ciepła utajonego i ochłodzenie produktów spalania.

To dzięki temu procesowi sprawność kotłów kondensacyjnych, liczona tradycyjnie według wartości opałowej, wynosi maksymalnie do 109%.

Dlaczego warto wybrać kocioł kondensacyjny zamiast tradycyjnego kotła z otwartą komorą spalania?

Główna różnica pomiędzy kotłem kondensacyjnym a tradycyjnym polega na tym, że ten pierwszy zużywa zdecydowanie mniej paliwa, aby wytworzyć określoną ilość ciepła. Wszystko dzięki wykorzystaniu pary powstającej podczas spalania. O ile w tradycyjnych piecach ulatuje ona do komina, o tyle w modelach kondensacyjnych jest skraplana poprzez wychładzanie, co pozwala na odebranie z niej dodatkowego ciepła. To właśnie zjawisko kondensacji pary wodnej wpływa na znacznie wyższą efektywność kotłów kondensacyjnych.

Każdy kocioł kondensacyjny jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym niż urządzenie konwencjonalne. Pozwala na oszczędności sięgające nawet 20% w skali całego okresu grzewczego.

Kocioł kondensacyjny – zalety nowoczesnych urządzeń i czynniki wpływające na efektywność

Kotły kondensacyjne są dostępne jako urządzenia wiszące lub stojące, przystosowane do pobierania powietrza z pomieszczenia lub z zewnątrz budynku. Wybranie miejsca zabudowy urządzenia w pomieszczeniu ogrzewanym, spowoduje poprawę ogólnej sprawności nawet o 2%. Obecnie obowiązującym standardem technologii kondensacji jest palnik o szerokiej modulacji mocy. Dzięki tej funkcji uzyskasz długotrwałe warunki kondensacji.

W ofercie marki Saunier Duval znajdziesz przykładowo kocioł kondensacyjny Thelia Condens w wersji jednofunkcyjnej lub dwufunkcyjnej, który będzie w stanie efektywnie pracować już od minimalnej mocy nominalnej wynoszącej 2,8 kW.

Bardzo ważną czynnością, która pomoże osiągnąć wysoką efektywność kotłów kondensacyjnych, jest odpowiedni wybór trybu regulacji. Kocioł jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, jednak warto zadbać o to, aby za sterowanie systemem grzewczym odpowiadał regulator pogodowy. To właśnie regulacja ma kluczowy wpływ na to, jak oszczędnie pracuje urządzenie oraz jaka jest rzeczywista sprawność kotła kondensacyjnego.

Regulacja pogodowa odpowiada za dostosowanie temperatury zasilania instalacji grzewczej do temperatury powietrza atmosferycznego. Im jest chłodniej na zewnątrz, tym wyższa temperatura czynnika krążącego w instalacji. To szczególnie istotne w przypadku kotłów kondensacyjnych, ponieważ zapewniają one pracę z jak najniższą temperaturą pozwalającą na zachowanie komfortu cieplnego wewnątrz budynku, a jednocześnie zapewniają najlepsze wykorzystanie efektu kondensacji, a zatem zwiększenie sprawności urządzenia.

Kocioł kondensacyjny a oszczędność

Jakie są oszczędności wynikające z ogrzewania kotłem kondensacyjnym? Aby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjąć pewne założenia dotyczące czasu trwania sezonu grzewczego w Polsce oraz warunki techniczne, według których został wybudowany Twój budynek.

Uśredniony czas, za który można uznać długość trwania sezonu to od 1800 do 2000 godzin ciągłej pracy palnika. W ujęciu dziennym przyjmuje się 83 dni.

Do porównania przyjęty został budynek nowo budowany zgodnie z warunkami technicznymi z 2022 roku o współczynniku EP 70 kWh/m2/rok. Budynek będzie ogrzewany kotłem kondensacyjnym o sprawności 96% oraz kotłem tradycyjnym o sprawności 75%.

                                   

Jak widać z powyższej tabeli, można oszczędzić 1224,8 zł już z samego stosowania kotła kondensacyjnego. Wyposażenie kotła w regulator pogodowy umożliwia dalsze oszczędności do 10% w skali roku.

Inwestycja w kocioł kondensacyjny stanowi mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego, nie tylko w porównaniu do tzw. kopciuchów, ale także w porównaniu do niekondensacyjnych urządzeń gazowych. Lepsza sprawność kotła kondensacyjnego oznacza w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, a zarazem niższą, bardziej ekologiczną emisję produktów spalania.

Wiesz już, dlaczego kocioł kondensacyjny się opłaca. Skorzystaj z bogatej oferty Saunier Duval oraz wieloletniego doświadczenia doradców technicznych, którzy wybiorą najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe