piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
DIY w ogrodzie: jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki?

DIY w ogrodzie: jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki?

DESIGN / Ogród / 2024-06-18 13:04:02

Lato to czas, kiedy prace w ogrodzie nabierają tempa. Nie tylko zajmujemy się regularnym podlewaniem i nawożeniem roślin, usuwaniem chwastów czy przycinaniem krzewów, ale także konstruowaniem elementów funkcjonalnych i ozdobnych, takich jak ogrodzenia, altany czy pergole. Jak bez użycia betoniarki zamocować je w gruncie, aby były stabilne przez długie lata?

Polecane sklepy

allegro

Najprostszym sposobem zakotwienia elementu w gruncie jest po prostu wbicie go w ziemię lub umieszczenie w wąskim dołku i uzupełnianie kruszywem. Takie rozwiązanie jest jednak mało stabilne. Ponadto stykające się z wilgotnym podłożem drewniane elementy szybko gniją, a metalowe ulegają korozji. Dlatego jednym z najpopularniejszych sposobów kotwienia, w tym montażu ogrodzeń, altanek, pergoli, hamaków, lamp ogrodowych czy ławek jest ich betonowanie. Ta metoda ma jednak również swoje wady.  Nie każdy chce i ma możliwości gromadzenia piasku oraz cementu w swoim ogrodzie. Nie każdy też ma do dyspozycji betoniarkę lub mieszadło, a ręczne mieszanie w taczce materiału, np. dla kilku słupków ogrodzenia, może wymagać nieco siły.

Kotwienie elementów bez użycia betoniarki

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą gotowe mieszanki do zamocowań, które stanowią prostą, szybką i wygodną alternatywę dla betonowania. Jak z nich korzystać? Wyjaśniamy krok po kroku cały proces na przykładzie mieszanki webertec nomix marki Weber

1. Zacznij od wykopania dołka, dostosowując jego rozmiar do wielkości i obciążenia kotwionego elementu. Zostaw 10-25 cm wolnej przestrzeni między ściankami wykopu a kotwionym elementem.

2. W gotowym wykopie ustaw centralnie montowany element. Powierzchnia kotwionego elementu musi być czysta, bez zabrudzeń olejem lub tłuszczem. Dołek zalej wodą do połowy głębokości, polewając przy tym równomiernie ściany wykopu.

3. Suchą mieszankę wysyp powoli i równomiernie wokół montowanego elementu, aż do całkowitego wypełnienia wykopu. Nie musisz jej wcześniej mieszać z wodą. Jeśli woda mocno wsiąka w grunt, trzeba zwilżyć wykop, wsypać niewielką ilość materiału, wlać trochę wody i znów trochę materiału. Taki cykl należy powtarzać do całkowitego wypełnienia wykopu.

4. Wierzch mieszanki polej wodą i wygładź np. kielnią.

5. Kontroluj ustawienie elementu. Już po ok. 10-15 minutach osadzony element jest stabilny, a po 1-2 godzinach można go wstępnie obciążać, np. montować do osadzonych słupków przęsła ogrodzeniowe.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe