Design w budownictwie - ukłon w stronę tradycji i inspiracja nowoczesnością
Design to pojęcie, które nie jest obce w budownictwie. Wydawać by się mogło, że w tej kwestii pozostają nam jedynie klasyczne i masowo powielane koncepcje, jednak rozwiązań, po które możemy sięgnąć jest mnóstwo. Dotyczy to również takich elementów jak rynny, czy pokrycie dachowe- mogą one wyróżniać się innowacyjnością, niepowtarzalną fakturą, a przede wszystkim w pełni spełniać swoje funkcje.
Przy budowie domu, czy podczas generalnego remontu, czasem zapominamy o tym, że dach również wpływa na jego wygląd. Warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad rodzajem pokrycia. Z zasady musi ono cechować się odpornością na warunki atmosferyczne, zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom oraz być spójne z projektem. A co w przypadku, gdy marzymy o tradycyjnej, inspirowanej górskimi zabudowaniami, chacie albo o elementach, które będą przywoływały nam tatrzańskie krajobrazy?
Przede wszystkim bezpieczeństwo i funkcjonalność
Prawdą jest, że szukamy inspiracji w tym, co nas otacza. Coraz częściej również decydujemy się na dodanie elementów, które nawiązują do naszych tradycji. I nie ważne, czy dom stoi w sercu Podhala, czy w okolicach Warszawy. Z powodzeniem możemy inspirować się góralską architekturą. Wprawdzie możemy nie otrzymać zgody na wybudowanie typowej, górskiej chaty, jednak dodanie kilku elementów charakterystycznych dla tego stylu, nie będzie stanowiło problemu. Jednym z nich jest pokrycie. Chyba każdy z nas kojarzy wysokie, spadziste dachy jakie wznoszą się w okolicach Tatr. O ile taka konstrukcja może być kłopotliwa w wykonaniu i może nie wpisać się w standardy projektu, to samo pokrycie dachowe, tak bardzo charakterystyczne dla tego regionu, jest ciekawą alternatywą. Klasyczne, górskie zabudowania, pokrywane były drewnem, które jest bardzo kosztowne, a przy tym wymaga ciągłej konserwacji. - Budując dom w góralskim stylu lub tylko wyposażając go w góralskie elementy, warto zdecydować się na tradycyjny gont. I nie musimy tutaj rozważać jedynie drewnianego pokrycia, gdyż na rynku istnieje ciekawe, innowacyjne rozwiązanie, a mianowicie gont blaszany Janosik, który do złudzenia przypomina strukturę drewna. Jest przy tym funkcjonalny, nie wymaga częstej konserwacji - mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy.
Połączenie tradycji z innowacyjną technologią i nowoczesnym designem jest bardzo proste. Co ciekawe, to rozwiązanie jest o wiele tańsze niż stosowane przez lata klasyczne pokrycia. Pamiętajmy o tym podczas projektowania nowego domu lub szukaniu inspiracji podczas gruntownego remontu.Dach ma nam zapewnić bezpieczeństwo i spełniać swoje funkcje przez długie lata. Musi być odporny na trudne warunki atmosferyczne takie jak silne promieniowanie słoneczne, czy opady deszczu i napór śniegu. Wybierając odpowiednią blachodachówkę zwróćmy uwagę na to, czy i ile lat gwarancji otrzymujemy ze strony jej producenta. - Dobry dach to gwarancja bezpieczeństwa domowników oraz mniejsze koszty eksploatacji. Pamiętajmy jednak, że sama blacha nie gwarantuje sukcesu. Ogromnie ważne jest bowiem jej fachowe zamontowanie. Dzięki temu unikniemy przecieków oraz utraty ciepła przez dach - radzi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.
źródło: blachotrapez/pięknydom24.pl