Dekoracja okna – jak dobrać rolety i zasłony?
Twoje okno potrzebuje odświeżenia? A może gruntowanej metamorfozy? Jeśli tak – dobrze trafiłaś! Dziś zajmujemy się dekoracjami okiennymi, które choć często bagatelizowane, są podstawą każdej aranżacji. Zostań z nami, zainspiruj się miniprzewodnikiem stworzonym przez markę Dekoria i znajdź na swoje okno rozwiązanie skrojone na miarę!
W roli głównej przy dekoracji okna możesz obsadzić m.in. zasłony, a także rolety, których wybór staje się niekiedy dużym wyzwaniem. Jak odpowiednio dobrać ich kolorystykę? Jak wymierzyć potrzebny materiał? Podpowiadają stylistki marki Dekoria.
Rolety dopasowane do Twojego wnętrza
W Twoim mieszkaniu dominuje styl nowoczesny? Szukasz dekoracji, którą łatwo możesz utrzymać w czystości? Rolety to wobec tego idealne rozwiązanie! Ich funkcjonalność oraz atrakcyjny wygląd sprawił, że szybko zyskały popularność, stając się modnym elementem wystroju wnętrza. Jak jednak wybrać rolety idealne?
Zacznij od wyboru koloru oraz materiału, z którego ma być uszyta roleta. Jeśli chcesz ocieplić swoje wnętrze, wybierz te w odcieniach czerwieni, żółci oraz pomarańczy, które ożywiają przestrzeń i dodają jej przytulności. Jeżeli jednak lepiej czujesz się w pomieszczeniu utrzymanym w chłodnych odcieniach, postaw na błękity, fiolety i ciemną zieleń. We wnętrzach eklektycznych świetnie sprawdzą się rolety kontrastujące – jasne ściany ozdób roletami w ciemnym kolorze, natomiast do wzorzystego tła dodaj te gładkie, o jednolitej fakturze.
Wybierając roletę, zwróć także szczególną uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Obecnie dużą popularnością cieszą się rolety wykonane z bawełny lub lnu. Charakteryzują się ciekawą fakturą i są przyjemne w dotyku. Nie są one jednak tak odporne na odkształcenia, jak rolety wykonane ze sztucznych włókien, np. poliestru. To właśnie ta tkanina wiedzie prym wśród materiałów przeznaczonych na produkcję rolety. Za ich wykorzystaniem przemawia fakt, że łatwo się je czyści, a ich kolor jest odporny na działanie promieni słonecznych i utrzymuje swoją intensywność przez długi czas – wskazuje Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.
Mierzenie materiału potrzebnego na rolety to z pewnością jedna z najtrudniejszych czynności przy wyborze tego rozwiązania dekoracyjnego. Nawet najpiękniejsza roleta nie zrobi dobrego wrażenia, jeśli nie będzie idealnie dopasowana do Twojego okna. Podpowiadamy więc, jak zrobić to dobrze, na przykładzie najpopularniejszego modelu rolet – rolety rzymskiej! Jak odpowiednio dobrać jej wymiary?
- Zmierz wysokość wnęki okiennej i dodaj do niej około 25-30 cm w przypadku montowania rolety do ściany nad wnęką okienną.
- Zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj do niej około 5-10 cm.
Jeśli roleta będzie mocowana bezpośrednio do ramy okna:
- Zmierz odległość od górnej krawędzi ramy do końca dolnej ramy.
- Wymierz szerokość rolety, mierząc szerokość szyby i szerokość obu ram, mierzoną do połowy ramy – tak, aby szerokość rolety kończyła się tuż przed klamką.
Zasłona idealna – na co zwrócić uwagę?
Zasłona to najbardziej klasyczna i elegancka dekoracja okna. Odpowiednio dobrana, wpisze się zarówno w styl tradycyjny, jak i nowoczesny.
Do wyboru jest kilka rodzajów zasłon.
- Zasłony na taśmie – są gwarancją efektu pięknych, naturalnych fałd i nie wymagają pracochłonnego upinania.
- Zasłony na kółkach – zapewniają elegancki wygląd, ładne układanie się tkaniny w głębokie fałdy, szybki montaż oraz wygodę użytkowania.
- Zasłony na kanale z grzywką – tworzą przytulny klimat wnętrza. Świetnie sprawdzą się w stylu rustykalnym, romantycznym czy prowansalskim.
- Zasłony na szelkach – ich nowoczesny charakter sprawia, że pasują do każdego pomieszczenia, również kuchni.
- Zasłony panelowe – wykonane z dwóch lub więcej paneli o nieszablonowym designie będą świetnym dopełnieniem nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.
Wygląd oraz praktyczne zastosowanie zasłony w znacznej mierze zależy od materiału, z którego jest wykonana. W przypadku zasłon najlepiej wybrać tkaniny, które będą łatwe w pielęgnacji, odporne na zagniecenia, zabrudzenia oraz wielokrotne pranie. Warto także pamiętać, że materiał na zasłony musi być odpowiednio dopasowany do warunków panujących we wnętrzu. Zasłony wykonane z woalu lub tiulu będą delikatne i nie przytłoczą pomieszczenia. Do dużych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem będą materiały cięższe i bardziej masywne.
Tak jak w przypadku rolet, niebagatelną rolę w finalnym wyglądzie zasłony odgrywa odpowiednie wymierzenie materiału potrzebnego do jej uszycia. Jak zrobić to prawidłowo?
- Określ długość karnisza oraz docelową długość zasłony, która jest mierzona od szyny lub drążka karnisza do parapetu lub podłogi. Zasłony do parapetu kończą się 12 mm nad parapetem lub 5-20 cm poniżej. Zasłony do podłogi powinny zaś kończyć się 12 mm nad podłogą.
- Zmierz szerokość przestrzeni, jaką ma przysłonić zawieszona zasłona, uwzględniając szerokość karnisza. Dodaj ewentualny zapas, jeśli Twoje zasłony mają na siebie zachodzić. Dodaj także ok. 30 cm na podłożenie bocznych krawędzi.
Szerokość zasłony zależy przede wszystkim od fasonu, na jaki się zdecydujesz. W przypadku zasłony na taśmie marszczącej należy zmierzyć szerokość, jaką ma pokryć umarszczona zasłona, lub szynę i dodać 80 do 100%, w zależności od tego, jak intensywne ma być marszczenie. Jeśli zdecydujesz się na zasłonę na szelkach, dodaj do szerokości szyny ok. 50-60%. Zasłona na kółkach wymaga dodania ok. 60-70% szerokości, w zależności od tego, jak intensywne mają być fale. Z kolei do szerokości karnisza na zasłonę na kanale z grzywką warto dodać 80 do 100% – podpowiada Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.
źródło: pieknydom24.pl