. Klepka Hungarishe Punt
Dębowe podłogi nie muszą być nudne
Dębowe podłogi kojarzą Ci się wyłącznie z dystyngowanymi salonikami? Nie masz pewności czy posadzki te sprawdzą się w nowoczesnej aranżacji? Przekonaj się jak duży potencjał drzemie w tym szlachetnym gatunku drewna. Dąb pozytywnie Cię zaskoczy!
Dąb jest uniwersalnym materiałem, który świetnie harmonizuje zarówno z klasycznie urządzonymi, jak i nowocześnie zaprojektowanymi wnętrzami. Ten twardy, a przez to trwały gatunek, jest doskonałym materiałem do produkcji podłóg. Ze względu na wysoką twardość, dąb wymaga właściwego potraktowania. Odpowiednia praca z surowcem pozwala jednak uzyskać posadzkę, która mimo upływu lat nie straci swoich walorów. Metody stosowane przy tworzeniu dębowych podłóg mają istotne znaczenie także ze względu na estetykę desek. To sposób produkcji i wykorzystane w tym procesie substancje decydują o ostatecznym wyglądzie drewna.
Postaw na trwały kolor
Naturalny, jasny, ciemny - dawno minęły czasy, kiedy w ten sposób określaliśmy barwy drewnianych podłóg. Dziś do wyboru mamy szeroką paletę intrygujących odcieni, wybór jest na tyle duży, że każdy bez przeszkód znajdzie odpowiednią barwę. Niewątpliwą zaletą posadzek wykonanych z drewna jest ich niepowtarzalność. Tak jak w przyrodzie nie ma dwóch jednakowych drzew, tak nie da się stworzyć identycznych desek. Kolor podłogi powinien więc uwydatniać najlepsze cechy materiału i podkreślać jego naturalne piękno. Uzyskana barwa będzie trwała, jeśli zostanie utrwalona przy pomocy specjalnego oleju.
"Olej wnika głęboko w strukturę drewna i w ten sposób je chroni. Olej woskowy stosowany przy produkcji podłóg Chapel Parket jest wzbogacony związkami krzemu - substancja tworzy na powierzchni podłogi cienką warstwę przypominającą glazurę. Tak zabezpieczone podłogi są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia "- wyjaśnia Sebastian Kos, ekspert firmy Chapel Parket Polska oferującej dębowe podłogi. "Jeśli podłoga ma służyć latami, wysokiej jakości surowiec i jego odpowiednia obróbka mają znaczenie "- dodaje S. Kos.
Zaprojektowane przez naturę
Laminaty z fabrycznie naniesioną strukturą drewna jedynie imitują posadzki wykonane z naturalnych surowców. Gotowy wzorzec, nawet ten najlepszej jakości, nie odda walorów prawdziwego drewna i jego struktury. Surowy materiał, który sam w sobie jest już interesujący, zyskuje na atrakcyjności dzięki umiejętnie wykonanym zabiegom nadającym mu niepowtarzalnego charakteru. Dzięki heblowaniu rysunek drewna jest bardziej wyrazisty (posadzka sprawia wrażenie trójwymiarowej), z kolei proces patynowania z nowego drewna czyni podłogę do złudzenia przypominającą wiekowy materiał, zaś subtelne nacięcia wykonywane na deskach dodają im surowego, intrygującego wyglądu. Warto przy tym pamiętać, że stosowanie wymienionych technik nie obniża jakości drewna - gotowe podłogi cieszą oko, a jednocześnie są trwałe i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Umiejętne stosowanie dostępnych metod i nowatorskich rozwiązań pozwala uzyskać naprawdę imponujące rezultaty. Doskonałym tego przykładem jest seria podłóg Chapel Minster. Inspiracją do stworzenia tej kolekcji były żywioły i ich wpływ na środowisko. Patrząc na deski z tej kolekcji ma się wrażenie, że powstały z surowego drewna, które latami było poddawane działaniu wiatru, słońca i opadów atmosferycznych. Tymczasem efekty te uzyskuje się w kontrolowanym procesie produkcji trwającym zaledwie kilka tygodni. [[[zdjecie,4081,duze]]]
Ciepły, francuski szyk w rozmiarze XS i XXL
Deski to nie wszystko. Z dębowego drewna produkuje się także stylowe klepki oraz kasetony nadające wnętrzom eleganckiego sznytu. Klepki można układać w klasyczną jodełkę, ale także we wzór francuski, czy węgierski (style te różnią się kątem cięcia elementów). Finalny wygląd parkietu zależy także od wielkości użytych elementów. W małych pomieszczeniach sprawdzą się urocze, niewielkie klepki (o długości np. 400 mm), zaś w przestronnych wnętrzach można pozwolić sobie na montaż bardzo dużych elementów, mających nawet 900 mm długości. Sama zdecyduj o rozmiarze i sposobie ułożenia klepek. Planujesz montaż ogrzewania podłogowego? Nie musisz rezygnować z drewna, trzeba tylko wybrać materiał warstwowy, który nie będzie w znaczący sposób hamował przepływu ciepła. [[[zdjecie,4082,duze]]]
źródło: chapelparket/pięknydom24.pl