Czym grożą błędy popełniane podczas montażu rynien? Poradnik
Prawidłowo zamontowane orynnowanie to gwarancja bezpieczeństwa domu. Zdarza się jednak, że podczas montażu popełniane są błędy, które niezauważone na tym etapie, z upływem czasu mogą skutkować odkształceniami, nieszczelnościami i pojawieniem się rdzy.
Aby uniknąć tego typu uszkodzeń, warto zasięgnąć porad ekspertów. Doradzą oni, jaki system rynnowy powinien wybrać inwestor i na co należy zwrócić uwagę podczas jego montażu. Uchroni nas to przed problemami, których źródłem są najpopularniejsze, opisane poniżej błędy.
Po pierwsze: obliczenia
Podstawą dobrze zamontowanego systemu orynnowania jest jego właściwe zaplanowanie na etapie budowy domu. Jego rozmiar można dokładnie oszacować na podstawie wyliczenia efektywnej powierzchni dachu (EPD). Producenci orynnowania oferują inwestorom specjalne narzędzia, które znacznie ułatwiają wykonywanie pomiarów. Należy do nich np. kalkulator firmy Galeco - dostępny na stronie internetowej www.galeco.pl. Obliczając za jego pomocą powierzchnię dachu, dekarz dopasuje ilość i rodzaj rynien, miejsce montażu rur spustowych i odpływów. - System orynnowania musi być przede wszystkim odpowiednio dobrany. Nieprawidłowo wykonane obliczenia podczas jego projektowania mogą skutkować zalewaniemelewacji domu, a w najgorszym wypadku oberwaniem się rynien - mówi Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco. - Aby tego uniknąć, należy na samym początku zwrócić uwagę na najistotniejsze parametry całego orynnowania.
Dobrze osadzone
Druga rzecz to odpowiedni montaż rynny względem połaci dachu. Jeśli rynny będą zamontowane zbyt wysoko względem połaci dachu, to strumień wody wpadający do rynny będzie powodował jej wychlapywanie poza obrys rynny. Jeśli natomiast rynny zostaną zamontowane zbyt nisko, wówczas spływająca woda nie będzie wpadać do rynny, czyli będzie przelewać się poza jej obrys. - Dlatego trzeba pamiętać, by cały system rynnowy wystawał poza granicę pokrycia dachowego nie dalej niż połowa jego szerokości - mówi Magdalena Gardyła z Galeco. - Równie ważne jest, by linia przedłużająca płaszczyznę dachu biegła w odległości 1-2 cm nad rynną.Orynnowanie osadzone w ten sposób będzie odpowiednio przyjmowało wodę deszczową i odprowadzało ją jak najdalej od domu.
Ruch w systemie z PVC
W roku kalendarzowym temperatury zmieniają się jak w sinusoidzie, a wraz z nimi panujące na zewnątrz warunki pogodowe. Trzeba więc pamiętać, że rynny wykonane z PVC pod wpływem wysokich temperatur rozszerzają się, a podczas niskich - kurczą. Tak pracujący system rynnowy wymaga odpowiedniej wiedzy podczas montażu. Elementy systemu rynnowego Galeco PVC takie jak narożniki oraz właśnie łączniki, zostały wyposażone w specjalne linie dylatacyjne. Wskazują one miejsce, w które należy dosunąć rynny w zależności od temperatury panującej na zewnątrz w chwili montażu. To precyzyjne dopracowanie systemu sprawia, że podczas poprawnego montażu system będzie niezawodny przez lata. Dodatkowo łączniki oraz odpływy posiadają specjalne uchwyty boczne. Dzięki takiemu zabiegowi elementy mocowane są do deski czołowej w sposób stabilizujący cały system oraz minimalizujący ryzyko wystąpienia rozszczelnień. W takim układzie jedynym ruchomym elementem pozostaje właśnie sama rynna. Warto również wspomnieć o obejmach montowanych na rurze spustowej wykonanej z PVC, które należy umieścić na niej co 1,8 metra. Z pomocą tych elementów zapewni się systemowi odpowiednią „pracę” i tym samym odpowiednio zabezpieczy budynek.
Ważne punkty w układzie
Miejsca połączeń w systemach orynnowania to bardzo newralgiczne punkty. Na szczęście każdy układ posiada własne elementy, które są podstawą stabilnego umocowania całej konstrukcji na poszyciu dachowym. Najważniejsze na tym etapie jest odpowiednie, równomierne rozstawienie haków doczołowych lub nakrokwiowych. Maksymalna odległość rozmieszczenia haków powinna wynosić 60 cm pomiędzy elementami. Jeśli odległość będzie większa niż wskazana, tym samym wzrasta zagrożenie, że pod wpływem ciężaru wody opadowej czy śniegu system ulegnie zniekształceniu lub zostanie całkowicie zniszczony.
Błędy popełnione podczas montażu orynnowania wcześniej czy później wychodzą na światło dzienne. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zwróci się uwagę na jakość montażu orynnowania, da się tym problemom zapobiec. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć dom przed awariami i tym samym uniknąć zbędnych kosztów związanych z ich naprawami.
źródło: galeco/pieknydom24.pl