fot.dekoria.pl
Czy wiesz, czym jest wabi-sabi? Oto nowy styl, który wkracza na salony
Surowość, prostota, niedoskonałość – oto trzy wyznaczniki stylu wabi-sabi. Dekoratorzy z całego świata pokochali ten nowy trend. Sprawdź, dlaczego!
Trend z kraju kwitnącej wiśni
Wabi-sabi wywodzi się z japońskiej estetyki. Opiera się na idei akceptowania tymczasowości oraz niedoskonałości wszystkiego, co nas otacza. W tym stylu za piękne uznaje się to, co wiekowe, asymetryczne oraz surowe.
Wabi-sabi to kult autentyczności – docenia się w nim wysłużone przedmioty o prostych formach. Japończycy potrafili znaleźć w nich piękno upływającego czasu. W końcu w każdym domu meble zużywają się i starzeją, naczynia pękają, a kolory na ścianach blakną.
Dekoratorzy a buddyjscy mnisi
Korzenie wabi-sabi sięgają buddyjskiej nauki sanboin, która mówi o trzech wyznacznikach życia: samotności, surowości i przemijalności. Nic zatem dziwnego, że początkowo samo określenie miało mniej pozytywny wydźwięk. Zaczęło się to zmieniać około XIV wieku naszej ery. Dzisiaj słowo wabi oznacza rustykalną prostotę oraz świeżość, z kolei sabi – piękno starego przedmiotu.
O czym pamiętać, kiedy urządzasz wnętrze w tym stylu?
W wabi-sabi najważniejsze jest dostrzeżenie piękna w starych, nieco zniszczonych rzeczach. Jeśli zatem masz szafę po babci – nie wyrzucaj jej! Wszystkie rysy w drewnie opowiadają historię, o której warto pamiętać. Podobnie jest z nadtłuczonym półmiskiem po cioci lub starym fotelu znalezionym na pchlim targu. Nie naprawiaj ich – to właśnie oznaki ich używania sprawiają, że są piękne.
Vintage przede wszystkim
Jeśli nie chcesz wypełnić domu używanymi przedmiotami, postaw na takie meble, które ładnie się starzeją. Po kilku latach na obiciu skórzanego fotela pojawią się charakterystyczne przetarcia, ale wciąż będzie wyglądało szlachetnie. W sklepach z pewnością znajdziesz również drewniane produkty stylizowane na stare, np. komodę na Dekoria.pl. To złoty środek dla tych, którzy wolą natychmiastowy efekt vintage.
Jakie są inne wyróżniki stylu wabi-sabi?
- Prostota
Na lokalnych bazarach trudno oprzeć się pokusie kupienia wielu używanych przedmiotów. Nie zapomnij jednak, że wnętrza urządzone w stylu wabi-sabi powinny być minimalistyczne. Trend wabi-sabi dotarł do nas z Japonii, czyli kraju, w którym wartościami są skromność i prostota.
- Neutralne kolory
W mieszkaniu urządzonym w stylu wabi-sabi powinna dominować neutralna kolorystyka, która występuje w przyrodzie. Meble w brązowym, beżowym i szarym kolorze tworzą przytulną, domową atmosferę. Jeśli chcesz jednak trochę ożywić pokój, wybierz kilka ciemnozielonych lub błękitnych dodatków. Z kolei białe ścianyodświeżą pomieszczenie.
- Naturalne materiały
We wnętrzach urządzonych w stylu wabi-sabi znajdują się wyłącznie naturalne materiały. Drewno, skóra, len, bawełna – to z nich powinno być stworzone wyposażenie mieszkania. Nie zapomnij o dodatkach, które nadają charakter wnętrzu, np.
- ręcznie wykonanej i nierównomiernie pomalowanej ceramice,
- drewnianych meblach oprawionych naturalnymi materiałami, np. sznurkiem
- świeczkach w kamieniu.
źródło: pieknydom24.pl