piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Czy opłaca się ubezpieczyć dom w budowie?

Czy opłaca się ubezpieczyć dom w budowie?

WYKOŃCZENIE / Dach i elewacja / 2024-12-18 20:05:16

Prawie każdy właściciel nieruchomości ubezpiecza swoje mienie. Jednak, czy wiesz, że możesz objąć ochroną już nawet dom w budowie? Takie zabezpieczenie wymagane jest przez banki, które udzielają kredytów hipotecznych. Dowiedz się, czy warto kupić ubezpieczenie domu w budowie na własną rękę?

Czym jest ubezpieczenie domu w budowie i co obejmuje?

To forma zabezpieczenia budowy w razie różnych sytuacji. Mogą to być zdarzenia, takie jak:

  • działanie sił przyrody np. pożar w wyniku uderzenia pioruna, zniszczenia spowodowane przez silny wiatr, zalanie, obsunięcie się ziemi, lawinę czy grad itd.;
  • kradzież z włamaniem, również materiałów budowlanych.

Wiele towarzystw oferuje praktyczne rozszerzenia polisy domu w budowie. Może to być np. odpowiedzialność cywilna za szkody, których osoby trzecie doznają na terenie budowy.

Warto dostosować polisę do indywidualnych potrzeb. Mowa o zakresie ubezpieczenia. Jeśli np. dom powstaje w dzielnicy, w której często dochodzi do aktów wandalizmu, warto zadbać o to, by ubezpieczenie obejmowało także takie zdarzenie. Szczegółowy zakres umowy jest zawsze opisany w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczeniem można objąć nie tylko mury, czy fundamenty, ściany czy dach, elementy zewnętrzne, takie jak rynny czy parapety, ale też elementy stałe w postaci armatury, instalacji itd. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być także narzędzia i materiały budowlane składowane na ubezpieczonym placu budowy.

Taka polisa jest formą zabezpieczenia mienia już od pierwszych dni budowy. Pamiętaj, że po zakończeniu prac polisa najczęściej przestaje obowiązywać i warto zamienić ją na ubezpieczenie domu, by w pełni ochronić swoje mienie. W niektórych przypadkach polisa przekształca się automatycznie w ubezpieczenie domu.

Czy warto kupić ubezpieczenie domu w budowie?

Ryzyko zniszczenia budowy przez skutki nawałnicy czy innych żywiołów istnieje zawsze. Mając ubezpieczenie domu w budowie, można otrzymać w takich sytuacjach odszkodowanie, które pomoże zlikwidować szkody.

Kolejnym argumentem za tym, by kupić ubezpieczenie domu w budowie, jest ochrona przed kradzieżą. Budowa, nawet bardzo dobrze zabezpieczona, to raj dla złodziei. Wynoszą oni z budynków nie tylko materiały budowlane, ale i sprzęt. Wiele towarzystw ma w swojej ofercie ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że większość z nich ubezpieczy tylko dom w stanie surowym zamkniętym, czyli zadaszony, z drzwiami i oknami.

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Nie. Tak jak i ubezpieczenie domu, ta polisa nie należy do obowiązkowych. Jednak biorąc pod uwagę argumenty, które wymienione zostały wyżej, warto nabyć ubezpieczenie domu w budowie jak najszybciej, by móc chronić swoje mienie.

Wyjątkiem od tej sytuacji jest dom w budowie, który ma powstać w ramach gospodarstwa rolnego o zabudowaniach powyżej 1 ha. Wtedy ubezpieczenie jest obowiązkowe. Wystarczy w tym przypadku zakup polisy o podstawowym zakresie, czyli chroniącego mury i elementy stałe w razie wydarzeń losowych.

Ubezpieczenie domu w budowie może być wymagane przez banki. Co ważne, takie instytucje nie mogą zmusić do zawarcia takiej polisy. Jednak jest ona dla nich formą zabezpieczenia. Często więc wraz z podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, kredytobiorca może liczyć na korzystniejszą ofertę niż gdyby się na polisę nie zdecydował. Co ważne, nie trzeba przyjmować oferty ubezpieczenia domu w budowie od banku. Można poszukać polisy na własną rękę i w ten sposób znaleźć taką, która nie tylko będzie zabezpieczać wymagania instytucji, ale też i inwestora.

Kiedy ubezpieczenie domu w budowie nie obowiązuje?

Przed podpisaniem umowy warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie nie będzie obowiązywać w każdej sytuacji. Każde towarzystwo określa swoją listę wyłączeń odpowiedzialności. W przypadku ubezpieczenia domu w budowie mogą na niej znaleźć się takie sytuacje, jak:

  • szkody, których skutkiem był błąd w sztuce budowlanej,
  • pomyłka w związku z wadliwym projektem,
  • uszkodzenia spowodowane wadliwymi materiałami,
  • zdarzenia, mające związek z samodzielną pracą inwestora,
  • celowe spowodowanie strat,
  • niezabezpieczenie placu budowy np. brak ogrodzenia,
  • katastrofa budowlana,
  • zniszczenia spowodowane przez zwierzęta,
  • itd.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

O tym, jak wysoką składkę zapłacisz, decyduje kilka czynników. Mowa tu m.in.: o lokalizacji budowy, wartości zastosowanych materiałów itd. Ważny jest także zakres ochrony. Im szerszy, tym ubezpieczenie będzie droższe. Więcej zapłacisz za cały pakiet ubezpieczenia domu w budowie od zdarzeń losowych i kradzieży niż w przypadku tylko jednego wariantu. Dodatkowo płatne będą też rozszerzenia np. odpowiedzialność cywilna itd. Trudno więc określić, ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie bez poznania kontekstu.

Sprawdźmy, ile będzie kosztować ubezpieczenie domu w budowie na konkretnym przykładzie. Do wyliczenia składek posłużono się kalkulatorem, dostępnym na stronie CUK.pl. Wyliczenie jest aktualne na 10.12.2024 roku.

Przykładowy dom ma 100 m2. Mieści się w Toruniu i wyceniono go na 130 000 zł (wraz z działką). Oto oferty zaproponowane w tym przypadku:

  • InterRisk Standard (w zakresie: zdarzenia losowe i ogień, bez kradzieży, dodatkowo: Home Assistance, zalanie, wandalizm, rażące niedbalstwo, anteny satelitarne, ochrona prawna w życiu prywatnym, OC w życiu prywatnym) – 193 zł;
  • TUZ Standard (w zakresie: zdarzenia losowe i ogień, bez kradzieży, dodatkowo: zalanie, rażące niedbalstwo, dewastacja, Druga Opinia Medyczna, koszty poszukiwania i usunięcia szkody) – 196 zł;
  • TUZ Optymalny (w zakresie: zdarzenia losowe i ogień, bez kradzieży, dodatkowo: zalanie, rażące niedbalstwo, dewastacja, powódź, Druga Opinia Medyczna, koszty poszukiwania i usunięcia szkody) – 212 zł;
  • InterRisk Optymalny (w zakresie: zdarzenia losowe i ogień, bez kradzieży, dodatkowo: powódź, Home Assistance, zalanie, wandalizm, szyby i inne przedmioty szklane od stłuczenia, anteny satelitarne, ochrona prawna w życiu prywatnym, OC w życiu prywatnym) – 249 zł;
  • LINK4 Optymalny (w zakresie: zdarzenia losowe i ogień, bez kradzieży, dodatkowo: powódź, Dom Assistance, zalanie, przepięcie, dewastacja, rażące niedbalstwo) – 311,32 zł;
  • LINK4 Standard (w zakresie: zdarzenia losowe i ogień, bez kradzieży, dodatkowo: powódź, Dom Assistance, zalanie, dewastacja, rażące niedbalstwo) – 311,32 zł;
  • Wiener Standard (w zakresie: zalanie, przepięcia, dewastacja, wandalizm, narzędzia i materiały budowlane, rażące niedbalstwo) – 583 zł;
  • Wiener Optymalny (w zakresie: powódź, zalanie, przepięcia, dewastacja, wandalizm, narzędzia i materiały budowlane, rażące niedbalstwo) – 600 zł;
  • Wiener Premium (w zakresie: powódź, zalanie, przepięcia, dewastacja, wandalizm, narzędzia i materiały budowlane, rażące niedbalstwo, stłuczenie elementów stałych) – 949 zł.

Na podstawie tego przykładu, widać, jak rozbieżne mogą być widełki cenowe ubezpieczenia danego domu w budowie. Widać też, że warto uważnie porównywać oferty! Link4 przedstawiło polisę o zakresie Standard i Optymalny. Oba warianty dostępne są w ramach tej samej składki, jednak wariant Optymalny oferuje dodatkowo ochronę w razie przepięć.

Gdzie ubezpieczyć dom w budowie?

Najlepiej skorzystać z usług multiagencji, która ma w portfolio wiele towarzystw. Dzięki temu można porównać kilka ubezpieczeń jednocześnie. Taka praktyka pozwala wybrać najlepszą możliwą opcję, najkorzystniejszą finansowo i dopasowaną do potrzeb.

Multiagencje, czyli firmy, które zawarły umowy z wieloma towarzystwami, korzystają z nowoczesnych narzędzi i kalkulatorów, dzięki którym szybko znajdziesz idealną ofertę. Decydując się na ubezpieczenie domu w budowie w multiagencji, takiej jak np. CUK Ubezpieczenia, możesz ponadto ubezpieczyć inne swoje mienie, znaleźć ubezpieczenie na życie, a także kupić np. ubezpieczenie psa. Wszystko podczas jednej rozmowy!

Oprócz wizyty w placówce można obecnie zawrzeć umowę za pośrednictwem strony internetowej, korzystając z internetowych porównywarek czy dzwoniąc na infolinię.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe