piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Czy opłaca się podgrzewać wodę użytkową za pomocą gazowego kotła kondensacyjnego?

Czy opłaca się podgrzewać wodę użytkową za pomocą gazowego kotła kondensacyjnego?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2021-04-22 12:41:56

Współczesne budynki są budowane z coraz większym naciskiem na oszczędność energii potrzebnej do ich ogrzania. Dla przeciętnego domu zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi mniej niż 10 kW. Ogrzewanie domu trwa jednak tylko kilka miesięcy w skali roku, natomiast przez cały rok potrzebujemy dostępu do ciepłej wody użytkowej, której podgrzanie wymaga więcej energii niż ogrzanie domu. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób robić to oszczędnie. Ekspert marki Vaillant mówi o tym, czy opłaca się podgrzewać wodę użytkową za pomocą kotła kondensacyjnego.

Polecane sklepy

allegro

Gazowy kocioł kondensacyjny jest obecnie źródłem ciepła w większości polskich domów. To rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, kocioł kondensacyjny cechuje się bowiem optymalną sprawnością energetyczną sięgającą 98% (109% w stosunku do wartości opałowej), niskimi kosztami inwestycji, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa. Czy to urządzenie w ekonomiczny sposób jest również w stanie podgrzewać wodę użytkową?

Podgrzewanie wody w gazowym kotle kondensacyjnym – jak to działa?

Jeżeli mamy do dyspozycji kotłownię, w której możemy umieścić zasobnik ciepłej wody użytkowej i kocioł jednofunkcyjny – mamy najlepsze rozwiązanie. Kocioł przy ogrzewaniu budynku pracuje przeważnie blisko mocy minimalnej i im ta moc jest niższa, bardziej zbliżona do zapotrzebowania energetycznego budynku, tym bardziej ekonomiczna jest praca kotła. Podgrzewanie wody w zasobniku może się odbywać w czasie dłuższym niż jej pobór i tym samym przy niższej mocy kotła jako źródła ciepła. Daje to możliwość pracy kotła z temperaturą, przy której wystąpi kondensacja pary wodnej ze spalin, a tym samym – odzysk ciepła sprawiający, że kocioł, podobnie jak przy ogrzewaniu budynku, pracuje z najwyższa sprawnością. Czynniki te pozwalają na komfortowe korzystanie z wody użytkowej – po odkręceniu kranu mamy dostępną od razu wodę o zadanej temperaturze, bez konieczności oczekiwania, aż nagrzeje się wymiennik, i bez częstego parzenia się zbyt gorącą wodą jak w przypadku podgrzewaczy przepływowych, kiedy otwieramy kurek na cały zakres, żeby urządzenie szybciej się uruchomiło – wyjaśnia Adam Wasilewski, Inżynier ds. inwestycji i projektu OZE, Vaillant.  

Gazowy kocioł kondensacyjny daje również możliwość cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, co jest bardzo przydatne, kiedy mamy odbiorniki ciepłej wody w dużej (większej niż 5 m) odległości od kotłowni. Stojąca w długiej rurze woda po pewnym czasie wychładza się, natomiast po zastosowaniu cyrkulacji ciągle przepływa między zasobnikiem a kranem i ma stabilną temperaturę.

W  przypadku szczytowego zapotrzebowania na wodę użytkową kocioł wraz z zasobnikiem jest w stanie sprostać zwiększonym potrzebom. Nowoczesne kotły kondensacyjne charakteryzują się dużym zakresem mocy, czyli niską mocą minimalną i jednocześnie wysoką maksymalną. Dodatkowo są to dwa zakresy – na potrzeby centralnego ogrzewania i na potrzeby podgrzewania wody użytkowej. W tym ostatnim przypadku moc maksymalna jest o kilka kilowatów większa – mówi Adam Wasilewski, Inżynier ds. inwestycji i projektu OZE, Vaillant. 

Kocioł dwufunkcyjny – kiedy rozważyć jego zastosowanie?

W małym domu lub mieszkaniu mamy przeważnie jedną łazienkę i kuchnię. Wtedy odpowiednim rozwiązaniem będzie zastosowanie kondensacyjnego kotła dwufunkcyjnego. Przy braku miejsca na kotłownię możemy umieścić kocioł w jednym z tych pomieszczeń. Jak działa to urządzenie?

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo, czyli wystarczy, że odkręcimy kran, a kocioł wykryje przepływ i uruchomi się, podgrzewając wodę w płytowym wymienniku o małej pojemności. Po zakręceniu kranu kocioł wyłącza palnik lub w okresie zimowym przełącza się na pracę na ogrzewanie domu. Przy standardowym wyposażeniu łazienki (wanna jednoosobowa lub zwykły prysznic) w zupełności wystarcza on do zapewnienia ciepłej wody domownikom. Już kocioł o mocy 20 kW jest w stanie zapewnić podgrzanie o 30 stopni 10-11 l wody na minutę, czyli ciągłą pracę prysznica. Przy większym zużyciu, gdy na przykład jeden z domowników bierze prysznic, a drugi korzysta z kranu w kuchni, przyda nam się nieco większa moc – 24 czy nawet 30 kW – tłumaczy Adam Wasilewski, Inżynier ds. inwestycji i projektu OZE, Vaillant. 

Dla większej wygody korzystania z podgrzewania przepływowego wody temperatura wymiennika w kotle może być stale utrzymywana na zadanym poziomie. Nazywa się to funkcją komfortu ciepłej wody użytkowej. Przy pojemności wymiennika ok 1 do 1,5 l nie powoduje to zauważalnych strat ciepła, a daje efekt ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu, bez oczekiwania na nagrzanie wymiennika. Istnieją też rozwiązania umożliwiające zwiększenie ilości podgrzewanej wody w inny sposób. Kocioł dwufunkcyjny wyposażony we wbudowany zasobnik o niewielkiej pojemności, np. 20 l, pozwala zwiększyć ilość podgrzanej wody do 200 l/10 min przy mocy kotła ok. 30 kW.

Do ogrzewania i jednocześnie przygotowywania ciepłej wody użytkowej idealnie nadaje się kocioł ecoTEC plus jedno- i dwufunkcyjny, który znajduje się w naszym asortymencie. EcoTEC plus to urządzenie z pewną przyszłością. Jego sprawdzona wysoka jakość przekłada się na wysoką trwałość, a innowacyjne funkcje zwiększają efektywność działania. Kocioł ecoTEC dostępny jest w kilku wersjach o różnych wariantach mocy: jednofunkcyjny (ecoTEC plus VC), dwufunkcyjny (ecoTEC plus VCW) oraz z wbudowanym zasobnikiem (ecoTEC plus VCI), żeby zapewnić odpowiednie dopasowanie do potrzeb naszych klientów. W urządzeniu zastosowaliśmy również nową, inteligentną funkcję IoniDetect samoczynnie dostosowującą pracę kotła do zmian rodzaju i jakości gazu – przekonuje Adam Wasilewski, Inżynier ds. inwestycji i projektu OZE, Vaillant. 

Więcej informacji na temat gazowych kotłów kondensacyjnych znajdziesz na stronie www.vaillant.pl.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe