piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Czy kocioł kondensacyjny może być jeszcze bardziej ekologiczny?

Czy kocioł kondensacyjny może być jeszcze bardziej ekologiczny?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2020-06-17 10:18:55

W związku ze stale rosnącą świadomością ekologiczną to pytanie zadaje sobie praktycznie każdy, kto planuje termomodernizację domu – a zwłaszcza ci, którzy wybierają nowy kocioł kondensacyjny. Poza głównymi kryteriami, jakimi kierują się właściciele budynków przy wyborze tego urządzenia – czyli sprawność cieplna, ekonomia działania, nowoczesny design, wymiary czy dostęp do zaawansowanego sterowania – to właśnie wpływ urządzenia na środowisko staje się głównym czynnikiem, który determinuje ten wybór.

Polecane sklepy

allegro

Od kilku lat możemy zaobserwować zmianę trendów na rynku techniki grzewczej. Producenci w związku ze zwiększającym się zużyciem energii elektrycznej i cieplnej przywiązują obecnie bardzo dużą wagę do wzrostu efektywności energetycznej oferowanych urządzeń. Rozwój nowych technologii daje również możliwości poprawy wpływu tych urządzeń na środowisko np. opracowanie efektywnego sposobu spalania nieodnawialnego źródła kopalnianego. Jednym z najbardziej popularnych i efektywnych urządzeń jest kocioł kondensacyjny wykorzystujący oprócz ciepła wytworzonego podczas spalania gazu ciepło odzyskane z wykroplenia pary wodnej zawartej w spalinach.

Niestety, często bywa tak, że w trakcie wyboru urządzenia grzewczego kierujemy się tylko jednym lub dwoma określonymi kryteriami (np. ekonomią pracy i ceną) i możemy zignorować inne istotne czynniki np. sprawność urządzenia lub zaawansowane sterowanie. Czy jednak zawsze musimy iść na jakiś kompromis? Czy na rynku istnieją urządzenia, które są ekonomiczne, efektywne, a zarazem ekologiczne?

W odpowiedzi na te pytania nie sposób nie wspomnieć o najnowszym modelu kotła kondensacyjnego serii ecoTEC Exclusive marki Vaillant. Kocioł ten łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy nowoczesnego urządzenia grzewczego.

Ekonomia pracy urządzenia

Coraz częściej zapotrzebowanie budynku na ciepło to zaledwie kilka kilowatów mocy grzewczej. Inaczej jest w przypadku ciepłej wody, gdzie na jej szybkie podgrzanie potrzeba nieraz powyżej 16 kW. W związku z tym kocioł powinien móc pracować z wysoką mocą na cele ciepłej wody użytkowej, a o wiele niższą na potrzeby centralnego ogrzewania. Dawniej było to praktycznie niemożliwe z uwagi na trudności w skutecznym zmieszaniu gazu i powietrza, a także regulacji odpowiedniej mieszanki w zależności od potrzeb w danym momencie. W kotłach serii ecoTEC exclusive zastosowano nowatorski system IoniDetect. To przełomowa technologia związana z zastosowaniem nowoczesnej automatyki, która w trakcie pracy palnika monitoruje na bieżąco prąd jonizacji. Umożliwia to automatyczny dobór mieszanki w zależności od jakości dostarczanego do spalania gazu. Kocioł swobodnie może modulować już od 2,8 kW mocy.

Biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie mocy związane z przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, Vaillant zastosował specjalny kształt wymiennika. Technologia nazwana extraCONDENSE to najbardziej korzystne energetycznie wytwarzanie c.w.u. Zastosowany wymiennik ciepła zapewnia o 10% wyższą sprawność przy wytwarzaniu ciepłej wody użytkowej w porównaniu do konwencjonalnych kotłów kondensacyjnych.

Nowoczesny design

W budownictwie mieszkaniowym i domowym coraz większe znaczenie ma efektywne wykorzystanie przestrzeni. W ślad za tymi zmianami podążają konstrukcje kotłów. Dawniej wiszący kocioł potrzebował o wiele więcej miejsca niż obecnie. Dziś dość powszechne są kotły wielkości małej szafki.

W kotle ecoTEC exclusive zastosowano płaską płytę czołową urządzenia, co w połączeniu z kompaktowymi rozmiarami (720 × 440 × 348 mm) w znaczący sposób ułatwia wkomponowanie urządzenia w niemal każde miejsce w domu. Dodatkowo kocioł jest wyposażony w nowoczesny dotykowy regulator z wyświetlaczem, co jest zgodne z obecnymi trendami technologicznymi.

Nowoczesne sterowanie

Nowe urządzenie Vaillant przeszło swoistą rewolucję w zakresie sterowania. Kotły zostały fabrycznie wyposażone w automatykę pogodową, która uaktywnia się po podłączeniu czujnika temperatury zewnętrznej. Dodatkowo została wprowadzona nowa bramka internetowa sensoNET typu plug & play, którą użytkownik sam bez użycia specjalistycznych narzędzi może zamontować pod obudową urządzenia. Interfejs kotła jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Wbudowany dotykowy regulator jest wyposażony w asystenta instalacji urządzenia, a także w samouczek wprowadzający nowego użytkownika w dostępne funkcje.

W trosce o ekologię

Kotły exclusive posiadają unikatowy znak green iQ, co charakteryzuje urządzenia o najwyższej sprawności energetycznej, wytwarzające energię bez szkody dla środowiska (mała ilość NOx) oraz posiadające sterowanie internetowe. W przypadku kotłów ecoTEC exclusive ich sprawność energetyczna wynosi A, co sprawia, że kwalifikują się do dotacji z rządowego programu Czyste Powietrze (gdzie można starać się o dofinansowanie termomodernizacji domu oraz  dotację na zakup nowego urządzenia grzewczego).

Dla osób, które cenią w życiu nowoczesne rozwiązania technologiczne idące w parze z ochroną środowiska oraz zapewniające codzienny komfort i wygodę, kotły serii ecoTEC exclusive są odpowiednim wyborem. To urządzenia doskonale wpisujące się w obecne trendy i oczekiwania użytkowników. Unikalna technologia, minimalne zużycie energii, wysoka efektywność energetyczna oraz sterowanie internetowe – to tylko niektóre korzyści płynące z użytkowania nowego kotła premium. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.vaillant.pl.  

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe