piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Cykl poradnikowy - Jak wykonać ścieżki ogrodowe

Cykl poradnikowy - Jak wykonać ścieżki ogrodowe

2016-02-25 09:27:00
  1. Kostka brukowa w ogrodzie - jak zaaranżować ścieżki wokół domu
  2. Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie przy użyciu płyt chodnikowych 
  3. Jak zaaranżować żwirowe ścieżki w ogrodzie 

 

Ogród to miejsce, które powinno być nie tylko piękne, ale również praktyczne. Jednym z ważniejszych elementów, które warunkują jego funkcjonalność są ścieżki. To one wyznaczają ważne punkty komunikacyjne oraz dzielą nasz ogród na poszczególne strefy. Za ich pomocą możemy nadać przestrzeni wokół domu wyjątkowy styl i charakter, co zależy głównie od nawierzchni, którą wybierzemy. Poniżej podpowiadamy co możemy uzyskać i jak rozplanować ścieżki ogrodowe tworząc ich nawierzchnie z kostki brukowej.

  • Dlaczego kostka brukowa w ogrodzie?

Największą zaletą zastosowania kostki brukowej do budowy ścieżek ogrodowych jest jej trwałość, łatwość użytkowania oraz duże możliwości aranżacyjne. - Szeroki wybór nieregularnych kształtów i różnorodnych formatów pozwala nam tworzyć linie proste, obłe i mocno łukowate. Dzięki temu alejki mogą przebiegać dokładnie tam, gdzie zaplanowaliśmy na etapie projektu. Utwardzona nawierzchnia z kostki brukowej nada naszemu ogrodowi bardziej formalny charakter i będzie łatwiejsza w użytkowaniu - podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar. 

  • Kostka brukowa a styl ogrodu

Styl, jaki chcemy nadać naszemu ogrodowi, silnie determinuje rodzaj oraz wielkość materiału, który wykorzystamy. Drobne kostki świetnie sprawdzą się na ścieżkach w ogrodach o stylu romantycznym i rustykalnym, gdzie panuje asymetryczna swoboda połączona z różnorodną roślinnością. Duże formaty z kolei, idealnie pasują do aranżacji ogrodów w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Będą idealnie komponować się z symetrycznie posadzonymi iglakami. Zwolennicy tego typu rozwiązań mogą wybrać kostkę w kolorze szarym, czarnym lub białym w wersji płukanej. Kostki płukane tworzą efekt nowoczesnych przestrzeni, wzbogacony o delikatnie połyskującą w słońcu powierzchnię.

  • Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych w ogrodzie

Przygotowanie projektu rozmieszczenia alejek z kostki brukowej w ogrodzie, ma na celu przede wszystkim ułatwienie komunikacji pomiędzy najczęściej odwiedzanymi miejscami takimi jak altanka, grill, garaż, punkt widokowy czy plac zabaw dla dzieci. Aby wyznaczyć najbardziej praktyczne i funkcjonalne ścieżki, warto zaczekać z układaniem nawierzchni, aż do momentu, gdy zostaną wytyczone w naturalny sposób przez użytkowników ogrodu. Posłuży nam to jako pierwowzór przyszłych alejek z kostki brukowej. Po określeniu przebiegu ciągów komunikacyjnych, przystępujemy do wykonania korytowania, czyli usuwania gruntu rodzimego w wytyczonym miejscu.

  • Podbudowa

Jeżeli wiemy, z czego chcemy wykonać naszą nawierzchnię i którędy ma ona przebiegać, to już połowa sukcesu. Kolejnym ważnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniej podbudowy. Najlepiej jeśli będzie ona miała 3 warstwy: 
•    warstwa drenująca (tłuczeń lub gruz; grubość zależy od gruntu rodzimego, minimum 15 cm)
•    warstwa wypełniająco - wyrównująca (piasek, 10-15 cm)
•    warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)
Im głębszą podbudowę wykonamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasza kostka ulegnie przemieszczeniu np. w czasie mrozów. Powierzchnia ścieżki powinna nieco przewyższać poziom trawnika. W sytuacji zastosowania obrzeży musimy pamiętać, by były one osadzone niżej, niż powierzchnia ścieżki o około 2-3 cm. W innym przypadku będą blokować spływ wody opadowej. Wierzchnia warstwa bruku powinna zostać zafugowana kruszywem o drobnej frakcji, czyli np. piaskiem rzecznym lub piaskiem kwarcowym.

Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie przy użyciu płyt chodnikowych

Ścieżki w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale mogą również wizualnie podkreślić charakter przestrzeni wokół domu. Umiejętnie wykorzystane, nadają naszemu ogrodowi niepowtarzalny wdzięk. Istotne, aby kształt, forma i rodzaj materiału, z którego są wykonane, harmonijnie komponowały się ze stylem otoczenia. W poniższym poradniku podpowiadamy jak zaaranżować ścieżki za pomocą płyt chodnikowych. 

  •  Dlaczego płyty chodnikowe w ogrodzie?

Płyty chodnikowe to idealny materiał na ścieżki w ogrodzie. Mogą być układane ciągiem tworząc w ten sposób jednolitą nawierzchnię lub być układane w sposób ażurowy, czyli na przemian z trawnikiem. Z płyt chodnikowych najlepiej układać ścieżki o prostych, geometrycznych kształtach, gdyż ze względu na ich duże formaty nie mamy tutaj tak szerokich możliwości kształtowania łukowatych linii ścieżek. 

  •  Płyty chodnikowe a styl ogrodu

Płyty chodnikowe świetnie sprawdzą się jako element nowoczesnej architektury ogrodowej. Ich duże formaty i regularne kształty wprost stworzone są do powierzchni o minimalistycznym charakterze. Bardzo dobrze komponują się z roślinnością zarówno liściastą jak i iglastą. Mogą pełnić funkcję ścieżki, natomiast ułożone blisko siebie tworzyć także nawierzchnie tarasowe np. pod altankę czy grillowisko. 

  • Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych za pomocą ścieżek w ogrodzie

- Projektowanie ścieżki wyłożonej płytami chodnikowymi możemy zaplanować dwojako. Po pierwsze układać je w pewnej odległości na przemian z trawnikiem lub żwirem. Po drugie jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię. W obu przypadkach należy jednak wykonać odpowiednią podbudowę w miejscu stabilizowania płyty - podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

  •  Podbudowa

Płyty chodnikowe ze względu na swój duży ciężar wymagają wykonania najprostszej podbudowy. Jeżeli nasz grunt rodzimy jest wystarczająco zagęszczony i piaszczysty wystarczy, że pod płytą zastosujemy 2 warstwy:

  • warstwa wypełniająco - wyrównująca (piasek, 10-15 cm)
  • warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)

Im głębszą podbudowę wykonamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze płyty ulegną zapadnięciu bądź przemieszczeniu. W przypadku płyt chodnikowych nie musimy już stosować obrzeży - wystarczy, że płyty będą nieco przewyższać poziom trawnika. Ułożone w sposób ażurowy spełnią swoją funkcję praktyczną, ale jednocześnie nie zaburzą harmonii panującej w ogrodzie. 

Jak zaaranżować żwirowe ścieżki w ogrodzie

Ogród to miejsce, które powinno być nie tylko piękne, ale również praktyczne. Jednym z ważniejszych elementów, które warunkują jego funkcjonalność są ścieżki. To one wyznaczają ważne punkty komunikacyjne oraz dzielą nasz ogród na poszczególne strefy. Ścieżki żwirowe mają niesamowity potencjał gdyż zastosowane w ogrodzie nadają mu wyjątkowy styl i nieformalny charakter. W poniższym poradniku podpowiadamy jak wykorzystać żwir na ścieżkach by pełnił on funkcję praktyczną, podkreślając jednocześnie jego estetykę.

  • Dlaczego żwirowe ścieżki w ogrodzie?

Największą zaletą żwirowych ścieżek jest ich nieformalny styl, jasno definiujący charakter naszego ogrodu, w którym panuje niewymuszona harmonia. Żwir jest materiałem, który możemy łatwo łączyć z innymi produktami np. z płytami chodnikowymi. Naturalnie komponuje się on z każdą roślinnością, co czyni go bardzo uniwersalną bazą do tworzenia alejek ogrodowych. Dodatkowo - wbrew powszechnie panującym opiniom - żwir to nie tylko jasne kamyczki, ale cała paleta barw. 

  • Żwirowe ścieżki a styl ogrodu

- Żwirowe, białe ścieżki to idealne rozwiązanie do ogrodów romantycznych, w których główną rolę odgrywa roślinność. Żwir będzie bardzo harmonijnie współgrał z zielonymi krzewami i kolorowymi kwiatami. Za jego pomocą możemy komponować ścieżki o rozmaitych kształtach i szerokości, pamiętając jednak o zastosowaniu obrzeża  - podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

  • Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych w ogrodzie

Projektowanie żwirowych alejek w ogrodzie powinniśmy rozpocząć od zaplanowania rozkładu ścieżek. Wybór odpowiedniego miejsca pozwoli nam na to, aby spełniały one funkcję praktyczną. Szerokość ścieżki natomiast, wizualnie podkreśli charakter ogrodu. Najlepiej jeżeli ciągi komunikacyjne prowadzą nas do określonych punktów takich jak altanka, grill, garaż, taras czy plac zabaw dla dzieci. Po wybraniu miejsca przebiegu ścieżki przystępujemy do wykonania jej korytowania, czyli usuwania gruntu rodzimego w wytyczonym miejscu.

  • Podbudowa

Żwir ma to do siebie, że w trakcie użytkowania lubi się przemieszczać. Z tego powodu podbudowę zaczynamy od wykonania obrzeży, które pomogą nam utrzymać nawierzchnię w jednym miejscu. Możemy zdecydować się na jeden z trzech rodzajów obrzeża - betonowe, aluminiowe lub plastikowe. 
Następnie wykonujemy podbudowę właściwą, która dla żwirowej ścieżki składa się z 3 warstw:

  • warstwa drenująca (tłuczeń lub gruz, minimum 15 cm)
  • warstwa membranowa (np. agrowłókniny, która przepuszcza wodę)
  • warstwa nawierzchniowa (żwir lub grys)

Wybierając żwir na ścieżki mamy do wyboru wiele kolorów, a także frakcji. Częściej wybierane są jednak te o mniejszych rozmiarach, gdyż są wygodniejsze w użytkowaniu i łatwiej jest się po nich poruszać.  [[[zdjecie,8251,duze]]]

źrodło: jadar/pięknydom24.pl

 

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe