piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Co wybrać na ścianę w łazience?

Co wybrać na ścianę w łazience?

AKCESORIA / Wyposażenie / 2022-03-14 07:52:47

Co położyć na ścianę w łazience zamiast płytek? Lustra, grafiki, fototapety, lamele, a może kamień lub beton – czym pokryć i jak ozdobić ściany? Co sprawdzi się w małych, a co w dużych łazienkach? Jak dobrać pokrycie ścian do stylu łazienki? Podpowiadamy.

Czy da się urządzić łazienkę bez płytek? Szkliwione kafelki na ścianach i na posadzce każdej łazienki i toalety to swoista klasyka. Widać jednak wyraźnie, że ten standard wyraźnie zmienia się w ostatnich latach. Odchodzimy od szczelnego wypełniania płytkami wszystkich ścian aż po sam sufit na rzecz tynków strukturalnych, betonu, fototapet, kamienia, drewna czy specjalnych farb łazienkowych.

Zmienia się nasze postrzeganie łazienki – ze sterylnego pomieszczenia przeznaczonego na czynności higieniczne w ciekawie urządzoną strefę codziennego relaksu i codziennej pielęgnacji. Wygoda, komfort i wysoka funkcjonalność idą w parze ze stylowym wystrojem, któremu bliżej do salonowej i przytulnej estetyki niż do laboratoryjnej sali wyłożonej płytkami.

Aranżacje współczesnych łazienek pokazują swoistą rewolucję. Style dotychczas zarezerwowane dla kuchni i salonów, znajdują swoje odbicie w wystroju toalet i pokojów kąpielowych. Już nie tylko biel i beże, ale kolory z pełnej palety zagościły w łazienkach. W projektach króluje różnorodność materiałów, faktur, kolorów, dodatków – eklektyczne połączenia różnych elementów wyposażenia tworzą wnętrza unikalne, nowatorskie, wręcz designerskie. Odwaga i duża kreatywność w aranżacji łazienek dają świetne efekty, obok których nie da się przejść obojętnie.

Co na ścianę do łazienki – beton, tynk, a może kamień?

Najnowszym trendem jest faktura na ścianach. Surowy beton, chropowaty tynk strukturalny czy mocny w wyrazie kamień – nierówna nawierzchnia nadaje wnętrzu charakteru i sama w sobie jest wyrazistym elementem dekoracyjnym. Dlatego z fakturą na ścianie łazienki trzeba z umiarem – nadmiar „urozmaicenia” może wprowadzić chaos i niepotrzebnie przytłoczyć pomieszczenie, szczególnie to o niewielkim metrażu.

Duże marmurowe płyty z oryginalnym ożyłkowaniem, ozdobny kamień, fantazyjnie zaaranżowany tynk – te nowe desenie i faktury dają ogromne możliwości w zakresie wystroju wnętrza i realizacji ciekawych pomysłów. Nie bójmy się zabawy formą, a nawet łączenia dwóch różnych wyrazistych materiałów. Dla tych, którzy potrzebują odmiany, ale jednak przyzwyczajeni są do płytek, na rynku dostępne są kafle o różnych wymiarach z imitacją marmuru, betonu lub nawet płyt pokrytych rdzą.

W przypadku wyboru okładziny innej niż płytki, warto dokładnie przyjrzeć się właściwościom betonu, kamienia czy tynku. Wybierajmy tylko te materiały, które są odpowiednio przygotowane do zastosowania w łazience i odporne na działanie wysokiej wilgotności, zalewania i częstej zmiany temperatury. Płyty betonowe, tynk i kamień należy pokryć specjalnym impregnatem. Sprawdźmy dokładnie zalecenia producenta, bowiem każdy z materiałów wymaga odpowiedniego przygotowania.

Drewno na ścianie w łazience – czy to dobre rozwiązanie?

Drewno to ponadczasowy materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Dzięki oryginalnej fakturze, unikalnemu ułożeniu słojów i zmiennej tonacji, daje niesamowity efekt dekoracyjny. Co więcej, drewno pięknieje z czasem i nabiera szlachetności, podkreślając piękny charakter aranżacji.

Ale co ważne, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie materiału na trudne łazienkowe warunki. Wysoka wilgotność i kontakt z wodą mogą szybko zmienić strukturę drewna. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się egzotyczne gatunki, główne ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na wilgoć. Często mają też duże walory dekoracyjne ze względu na swoją niecodzienną barwę i ciekawą fakturę. Wybierając drewno do łazienki należy sięgać po następujące gatunki: teak, cedr, jatobe, iroko, badi. Z rodzimych świetnie sprawdzają się okładziny drewniane z buka, dębu, jesionu lub wiązu. Decydując się na drewno, lepiej wykorzystać je w miejscach, które w mniejszym stopniu są narażone na kontakt z wodą. Dbajmy też o ich odpowiednie zabezpieczenie przez regularne lakierowanie, woskowanie czy olejowanie.

W wersji ekonomicznej przychodzą na ratunek płytki drewnopodobne, które dają zbliżony efekt aranżacyjny, jednak bez obawy o zmianę ich pierwotnych właściwości i wyglądu pod wpływem pary wodnej.

Co na ściany w łazienkach – fototapeta

Szukając prawdziwego efektu WOW w projekcie łazienki, wyobraźmy sobie grafikę na powierzchni całej ściany lub… posadzki. Dobrze dobrana fototapeta potrafi zupełnie odmienić postrzeganie wnętrza. Trójwymiarowy efekt zdjęcia zmienia proporcje pomieszczenia, optycznie powiększając je. Wyobraźmy sobie widok na panoramę miasta, górskie szczyty lub bujną roślinność – od razu czujemy się przeniesieni do zupełnie innego miejsca.

Co więcej, fototapeta to też sprytny sposób na odwrócenie uwagi od mankamentów wnętrza. Skupiając się na fototapecie, nie zwracamy uwagi na niestandardowy układ, krzywe ściany i za niski sufit. Aby fototapeta na długo zachowała swój nowy wygląd, zazwyczaj nakleja się ją za szkłem.

Alternatywą są tapety łazienkowe. Ciekawy wzór jako uzupełnienie aranżacji z płytek lub obok ściany wyłożonej drewnem – czy to dobry pomysł? W tym wypadku ograniczać może nas jedynie wyobraźnia. To obecnie popularny trend w aranżacji łazienek. Co więcej, pozwala niewielkim kosztem zupełnie odmienić charakter wnętrza.

Farby łazienkowe – jak szybko odmienić wystrój wnętrza

To najprostszy i w niektórych przypadkach najbardziej efektowny sposób na ozdobienie ścian. I co nie pozostaje bez znaczenia – to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, które pozwala na szybką metamorfozę łazienki.

Matowe farby specjalnie przygotowane na warunki łazienkowe są odporne na wysoką wilgoć i zachlapywanie wodą. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, tworzą ciekawe tło dla kamiennych elementów na ścianach, dla drewnianych lameli czy betonowego fragmentu powierzchni za strefą umywalkową. Farby warto łączyć w jednej aranżacji z tapetami, ozdobnymi borderami i dekoracyjnymi listwami.  

Meble łazienkowe jako element dekoracji

Meble, dotychczas postrzegane wyłącznie przez pryzmat swojej czysto praktycznej funkcji, obecnie zyskują walory dekoracyjne. Wnęka zabudowana ozdobnymi frontami od posadzki po sufit, idealnie zlicowana z powierzchniami dookoła to tylko jeden z przykładów, kiedy meble pełną dekoracyjną funkcję okładzin ściennych.

Ciekawą opcję proponują meble do łazienki KOŁO, gdzie z bogatych serii produktowych można wybierać elementy do stworzenia zwartej zabudowy. Szafki wiszące i stojące, pionowe słupki i zabudowane pojemniki na pranie i środki czystości – meble dostępne są w wielu wymiarach i w szerokiej gamie kolorystycznej.

Co na ścianę w łazience o małym metrażu?

Urządzanie małej łazienki to trudne wyzwanie. Bo jak na niewielkim metrażu stworzyć wnętrze wygodne, komfortowe, funkcjonalne i estetyczne. Warto posiłkować się sposobami polecanymi przez dekoratorów wnętrz, które pozwalają na wizualnie powiększenie pomieszczenia. Jasna kolorystyka, duże niepodzielone powierzchnie, dobre dobrane oświetlenie i połyskliwe powierzchnie, które doświetlają dodatkowo wnętrze. I co najważniejsze – lustra, które pomogą całkowicie odmienić perspektywę niewielkiej łazienki.

Wyobraźmy sobie całą lustrzaną ścianę lub jej fragment, który optycznie poszerzy lub wydłuży wnętrze. W małych łazienkach świetnie sprawdzają się też szafki z lustrem, które łączą funkcje lustra z pojemnym (i dostępnym w najbardziej poręcznej lokalizacji) miejscem do przechowywania kosmetyków, akcesoriów higienicznych i drobnego sprzętu.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe