Co kryje się za szkłem, czyli o witrynach, serwantkach i kredensach
Porcelana, szkło, srebra, książki, ceramika, etc., czyli piękne przedmioty nie tylko codziennego użytku wymagają należnego im miejsca, godnej oprawy podkreślającej często niezwykły rodowód rodzinnych pamiątek lub designerski charakter kolekcji. Służą temu przeszklone wystawy witryn, kredensów, serwantek, barków - mebli o zróżnicowanym przeznaczeniu i wspólnej, dekoracyjnej funkcji.
Elegantka z 18. wiecznym rodowodem ponownie wkracza na salony. Serwantka, bo o niej mowa, niegdyś była niewielkim stolikiem, na którym odkładano potrawy, obecnie jest rodzajem przeszklonej, najczęściej z trzech stron, szafki z półkami, służącej eksponowaniu ozdobnej zastawy stołowej, wyrobów z porcelany, szkła, sreber lub gustownych bibelotów. Ciekawym przykładem współczesnego mebla utrzymanego w lekkiej, włoskiej stylistyce jest serwantka Opium. Występuje w wersji trzy i -czterodrzwiowej szafki z pięknie giętymi frontami bocznymi, wykonanymi z litego drewna o barwie czereśni lub bieli ze złota patyną. Uwagę zwraca oryginalna, kolumnowa budowa mebla z ozdobnie frezowanym zwieńczeniem, aksamitowane tyły i oczywiście duże szklane powierzchnie wystawy, dodatkowo oświetlone i udekorowane delikatnym piaskowanym wzorem. Podobna w charakterze, ale odmienna w stylu jest dwudrzwiowa, klasyczna witryna Lazuryt. Frontowe drzwi i powierzchnie boczne witryny w ¾ zbudowane są ze szkła, pozostałe elementy z litego drewna i naturalnej okleiny w wybarwieniu kasztana lub czereśni antycznej. Prostotę bryły przełamano efektownym, podwójnie frezowanym blatem zwieńczenia oraz rzeźbionym cokołem. Subtelne oświetlenie wnętrza podkreśla szlachetny urok mebla oraz eksponuje przechowywane w nim przedmioty.
Wszystko, co umieścimy za szkłem prezentuje się jeszcze lepiej, jeśli mebel posiada własne oświetlenie. Właśnie z tego powodu producenci montują punktowe źródła światła w półkach i regałach wydobywając w ten sposób piękno samego mebla i dbając o odpowiedni efekt dekoracyjny. Najczęściej jest to nowoczesne diodowe oświetlenie LED, ponieważ diody te nie nagrzewają się. Bez obaw można je montować w okapach regałów bibliotecznych, czy w szafkach przeznaczonych do przechowywania przedmiotów czułych na zmiany temperatury. Przedmioty tak oświetlone przyciągają uwagę, dzięki ciekawym efektom wizualnym. Neutralna lub zimna barwa oświetlenia ledowego nadaje się szczególnie do nowoczesnych, surowych brył. Odpowiednim tego przykładem będą witryny z kolekcji ArtModulo i Corino. Dwudzielną witrynę ArtModulo charakteryzuje interesujące połączenie barwy czereśni z czarnym szkłem. Zza przyciemnionych szklanych drzwi widoczne są delikatne refleksy odbijające się od podświetlonych półek, które budują niepowtarzalny klimat i design nowoczesnego mebla. Oświetlenie tego typu sprawdza się doskonale przy czarno-białych powierzchniach. W witrynie Corino kontrastowe połączenie jasnej, dębowej barwy frontu z czernią szklanych drzwi wiele zyskuje dzięki podświetleniu półek. Ponadto masywny, wykonany z drewna dębowego mebel nabiera lekkości, a widoczne zza szyb przedmioty prezentują się, co najmniej tajemniczo.
Kredensy, czyli częściowo przeszklone szafy i szafki służące do przechowywania między innymi naczyń i przyborów stołowych królowały niegdyś w pokojach kredensowych, w których przygotowywano potrawy tuż przed podaniem ich na stół. Obecnie te funkcjonalne meble możemy spotkać w jadalni, kuchni, a nawet salonie. Odpowiednio dobrane do stylistyki wnętrza będą ozdobą każdego pomieszczenia. Na zdjęciu przedstawiamy dużą komodę i witrynę z kolekcji Toskania, które występując w komplecie z powodzeniem zastępują tradycyjny kredens. Te masywne, wykonane z litego drewna meble pasują do wnętrz zaaranżowanych w stylu rustykalnym. Aż pięć szuflad i dwie pojemne szafki komody pozwalają na wygodne przechowywanie sztućców, bielizny stołowej, a także niektórych produktów spożywczych. Za szybami dwudrzwiowej witryny ciekawie wygląda ręcznie malowana bolesławiecka lub włocławska ceramika.
źródło: mebin/pięknydom24.pl